Crusaders' Bennion shares FWL's top honor


    basketball.jpg

    St. Mary’s senior Emma Bennion shared player of the year honors and Sutherlin swept the major boys awards as the Far West League’s coaches voted for the league’s all-star team recently.

    Bennion, a guard who also earned a spot on the league’s all-defensive team, shared the top individual honor on the girls side with Brookings-Harbor senior forward/guard Lexi Schofield.

    Bennion averaged 16.6 points, 6.0 rebounds, 4.3 steals and 2.8 assists overall but bumped her points-per-game average to 18.2 against FWL opponents.

    Brookings-Harbor’s Chris Schofield was named FWL girls coach of the year.

    Bennion was one of two locals to earn first-team honors along with Cascade Christian senior Emily Stephens .

    St. Mary’s senior Ibixica Alvarez was a second-team selection, while Bennion and Cascade Christian senior Mallory Meilicke were the local representatives on the all-defensive team.

    Sutherlin junior Mason Gill was named the FWL boys player of the year, and his coach, Willis New, was named the league’s coach of the year.

    St. Mary’s junior Tre Foster and Cascade Christian sophomore Donminic Lewis were first-team selections, while St. Mary’s junior Francis Okeyia and Cascade Christian junior Kiegan Schaan were second-team picks.

    Foster and Cascade Christian sophomore Nathan Spurlock made the all-defensive team.

    ALL-FWL BASKETBALL

    BOYS

    PLAYER OF THE YEAR: Mason Gill, jr., Sutherlin.

    COACH OF THE YER: Willis New, Sutherlin.

    FIRST TEAM

    Mason Gill, jr., Sutherlin; Tre Foster, jr., St. Mary’s; Brig Schofield, sr., Brookings-Harbor; JR Bailey, Sr., Sutherlin; Donminic Lewis, so., Cascade Christian; Austin Fronckoviak, sr., Brookings-Harbor.

    SECOND TEAM

    Francis Okeyia, jr., St. Mary’s; Payton Hope, sr., Sutherlin; Brandon Carr, jr., Sutherlin; Kiegan Schaan, jr., Cascade Christian; Azpyn Roberts, sr., South Umpqua.

    HONORABLE MENTION

    Iyan Hristov, jr., St. Mary’s; Logan Holler, so., Brookings-Harbor; Erich Hogue, jr., Douglas; Collin Bodine, so., Sutherlin; Luke Beaman, sr., Brookings-Harbor.

    ALL-DEFENSIVE TEAM

    Brandon Carr, jr., Sutherlin; Brig Schofield, sr., Brookings-Harbor; Tre Foster, jr., St. Mary’s; Nathan Spurlock, so., Cascade Christian; Erich Hogue, sr., Douglas; Azpyn Roberts, sr., South Umpqua.

    GIRLS

    CO-PLAYERS OF THE YEAR: Emma Bennion, sr., St. Mary’s, and Lexi Schofield, so., Brookings-Harbor.

    COACH OF THE YEAR: Chris Schofield, Brookings-Harbor.

    FIRST TEAM

    Emma Bennion, sr., St. Mary’s; Lexi Schofield, so., Brookings-Harbor; Amy Dickover, so., Douglas; Tayah Kelley, sr., South Umpqua; Jadyn Vermillion, so., Sutherlin; Emily Stephens, sr., Cascade Christian; Sidney Alexander, jr., Brookings-Harbor.

    SECOND TEAM

    Shalyn Gray, jr., South Umpqua; Abby Masterfield, jr., Sutherlin; Chloe McCrae, sr., Brookings-Harbor; Avana Pettus, jr., Brookings-Harbor; Ibixica Alvarez, sr., St. Mary’s; Carmen Ganger, jr., Sutherlin; Mila Polamalu, so., Douglas.

    HONORABLE MENTION

    Olivia Lippert, so., St. Mary’s; Megan Carrillo, sr., Sutherlin; Kaylie Hall, sr., Douglas; Kyla Pires, jr., South Umpqua; Sierra Fitzhugh, so., Brookings-Harbor.

    ALL-DEFENSIVE TEAM

    Mallory Meilicke, sr., Cascade Christian; Jadyn Vermillion, so., Sutherlin; Aneykah McCall, sr., South Umpqua; Mackenzii Phillips, so., Douglas; Emma Bennion, sr., St. Mary’s; Mickey Fulton, sr., Brookings-Harbor.

    News In Photos

      Loading ...