Raider athletes gettin' the grades


    Southern Oregon University Volleyball players (left to right) Kadyn Jones, Makayla Hoyt, Natalie James and Kiley Barcroft with the celebration during the match against Walla Walla at Bob Riehm Arena on Thursday.(PHOTO BY: LARRY STAUTH JR)

    ASHLAND -- Forty-six Southern Oregon University student-athletes from the Raiders' fall sports teams have earned Academic All-Cascade Conference status, CCC Commissioner Rob Cashell announced Tuesday.

    To attain the distinction, one must have been enrolled at their current institution for at least one year and reached sophomore academic standing with a minimum institutional grade-point average of 3.2.

    SOU's women's soccer team had 15 honorees, the volleyball team had 11, the men's soccer team 10, the men's cross country team six and the women's cross country team four. Below is a complete list:

    Ahmon Afenegus (environmental science), men's soccer

    Ryan Alexander (business), men's cross country

    Brendan Allen (public accounting), men's soccer

    Kiley Barcroft (pre-nursing), volleyball

    Kayle Blackmore (communications), women's cross country

    Hannah Bogatin (business), volleyball

    Seth Campbell (environmental studies), men's cross country

    Daisy Cervantes (psychology), women's soccer

    Jamie Chelberg (biology), women's cross country

    Elliott Cook (journalism), volleyball

    Jared Delaney (biology), men's soccer

    Nathan Edwards (environmental science), men's cross country

    Lauren Fillipow (criminal justice), women's cross country

    Gonzalo Garcia (business), men's soccer

    Sarah Garoutte (criminology/psychology), women's soccer

    Zac Hansen (environmental studies), men's soccer

    Alex Harbert-Castro (business), men's cross country

    Ruth Hegstad (English), women's soccer

    Makayla Hoyt (environmental studies), volleyball

    Natalie James (sociology), volleyball

    Dani Johnson (business), volleyball

    Kadyn Jones (biochemistry), volleyball

    Cassandra Kohler (environmental science), women's soccer

    Nila Lukens (biology), volleyball

    Misty Martinez (health and P.E.), women's soccer

    Paul Matyas (environmental science), men's soccer

    Daniel McDevitt (outdoor adventure leadership), men's soccer

    Deziree McKee (education), volleyball

    Macaylea Mitchell (environmental science), women's soccer

    Gabi Nevinger (pre-pharmacy), women's soccer

    Noah Oberriter (pre-nursing), men's cross country

    Shayla Potratz (communications), women's cross country

    Taylor Ristvedt (environmental science), volleyball

    Morghan Rohmann (pre-physical therapy), women's soccer

    Emma Ryan (psychology), volleyball

    Simone Schroder (pre-physical therapy), women's soccer

    Jazmin Shaffer (business), women's soccer

    Ben Stevens (health and P.E.), men's cross country

    Makena Totushek (nursing), women's soccer

    Jonas Verrinder (health and P.E.), men's soccer

    Mia Volpatti (health and P.E.), women's soccer

    Aislinn Waite (psychology), women's soccer

    Emily Williman (business), women's soccer

    Brionna Wood (biology), women's soccer

    Wyatt Zabinski (biology), men's soccer

    Daniel Zamores (pre-physical therapy), men's soccer

    News In Photos

      Loading ...