1003962897 St. Mary's girls relay.JPG
Andy Atkinson / Mail TribuneSt Mary's Jensyn Ford hands off to teammate Emma Loos in the final exchange of the 3A girls 4x100 meter relay.

Triumphant relays send St. Mary’s girls to third place

EUGENE — St. Mary’s girls finished the way they started, winning a relay race.

And in between, the Crusaders performed well enough to place third at the Class 3A track and field state championships Friday at Hayward Field.

The Crusaders’ only victories of the two-day meet came in the 4x100-meter relay to kick off the running events, then the 4x400 to end them.

St. Mary’s placing was solidified before the long relay, but that didn’t keep the Crusaders — who had the state’s best time entering the meet — from coming through.

“It’s tough when you’re ranked No. 1 in the 4x4 because you can’t do anything but lose your spot,” said Crusaders coach Joe Volk.

Blanchet Catholic won the girls title with 67.5 points, followed by Catlin Gabel (65) and St. Mary’s (55). Cascade Christian placed seventh with 34 points.

The short relay got the ball rolling for the Crusaders, breezing to victory despite being seeded third.

“That was big,” said Volk. “It just got us rolling. We had our kids pretty much perform right at par throughout the meet, with a couple of exceptions.”

The 4x100 relay was made up of Meghan Michels, Maddie Wheelock, Jensyn Ford and Emma Loos. It posted a time of 51.11 seconds, well under the previous state-best time this season of 51.28.

The long relay finished it off in 4:06.99. That order was Ford, Wheelock, Sophia Pastrano — filling in for Emma Bennion, who was nursing an ailing leg — and Michels.

Michels was the star on the track for St. Mary’s. The junior ran a sub-minute final leg on the long relay, and earlier pitched in a runner-up placing in the 400 with a time of 1:00.59. Ford, a freshman, was fifth in the 400 in 1:01.71.

“We bring ‘em all back next year,” Volk said of his relay runners.

Off the track, Katie Rietmann was one who Volk singled out for exceeding her seeding. She was penciled for third in the shot put but wound up second with a massive throw on her last attempt.

Rietmann, a junior, notched a mark of 39 feet, 10 inches, besting the 39-5½ personal record she set last season.

Rietmann was sitting in second with a mark of 38-0.

“All of us were flipping out,” said Rietmann, “because none of us were throwing like we wanted to. I was in second, but it wasn’t my PR, and I wanted to end with a PR here.”

She was glad to help the team, which finished fourth a year ago.

Rietmann was seeded third going in.

“For sure,” she said about adding to the team total. “I definitely want us to do better than last year.”

La Pine’s Jordynn Slater won the shot put at 41-7¼.

Bennion added a fourth in the 800 in 2:26.07 and fifth in the 300 hurdles in 48.37.

The junior won the previous two titles in the intermediate hurdles but was beset by injuries this season, returning to action just before the Southern Cascade League district meet.

Brette Graham of Lakeview usurped her crown with a time of 46.78.

For Cascade Christian, Amber Cave nabbed second in the 100 with a time of 12.76 seconds and did likewise in the 200 in 26.24.

Ronni VanZant of Sheridan won both, in 12.66 and 25.87.

“I didn’t PR, didn’t do as well as I was hoping,” said Cave. “I’m really glad I got second. Ronni’s really good, and I’m OK losing to her, but personally, I’m disappointed because I didn’t run as fast as I could have. This is my last high school race, and I think that got to me.”

Sarah Johnston reeled in a fifth for Cascade Christian in the shot put. She threw 35-10.

Teammate Kara Ash, a senior who placed fourth the day before in the long jump, added points in the triple jump with a seventh-place showing of 32-11½.

Gracie Boisen added a seventh for the Challengers, going 16.75 seconds in the 100 high hurdles.

On the boys side, Cascade Christian was ninth with 24 points and St. Mary’s 12th with 22.

For the Challengers, Haiden Schaan and Riley Dexter led the way.

Schaan climbed to second place in the discus with a big personal record, and Dexter matched his previous best in the high jump while placing third.

Schaan threw 159-4, improving on his previous best of 150-10, set at the Southern Cascade League championships last week.

After fouling on his first two attempts and managing only 120-7 on his third, Schaan went 154-9, then popped the big one.

Dexter place third with a jump of 6-2.

Cascade Christian’s Wyatt Lewis — fifth in the long jump a day earlier — was fourth in the 1,500 in 4:16.13. Teammate Jeffrey Fairbanks was eighth in the 800 in 2:04.05.

Similar to their girl counterparts, the St. Mary’s boys had success in the relays.

Their 4x100 team placed third, and their 4x400 unit was fourth.

The short-relay quartet of Andrew Rietmann, Harley Wiphu Cheunjit, William Heycke and Andrew Michels clocked 44.48 seconds.

In the long relay, Michels, Nathan Sternenberg, Rietmann and Kuixiong Wang ran 3:32.44.

In the 400, the Crusaders got a four-five finish from Sternenberg (51.85 seconds) and Michels (52.15).

Rietmann posted a seventh in the 100 in 11.54 seconds.

Rogue River’s Aiden Norris placed seventh in the triple jump, going 39-8¾.

In the Class 2A boys meet, Isaac Tiry carried the banner for Butte Falls as the Loggers’ lone competitor. They had a girl, Mycala Patereau, in the javelin Thursday.

Tiry was third in the 100 and fourth in the 200.

“It’s pretty great,” he said. “It’s pretty weird having no one else run around you when you’re the only one making it; just having such a small track team of five.”

Tiry had the top seed time in the 100 and was barely edged out for second. His time was 11.50 to the 11.49 of Brandon Piete of Regis. Jacob Speed won in 11.41.

“It was a good race,” said Tiry. “I had a bad start, but anything besides that, it was a good race.”

His time in the 200 was 23.63.

CLASS 3A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: Pleasant Hill 62, Salem Academy 60, Catlin Gabel 52, Clatskanie 49, Burns 34, Amity 31, Dayton 29, Lakeview 28, Cascade Christian 24, Jefferson 23, Santiam Christian 23, St. Mary’s 22, Portland Christian 21, Glide 20, Colton 20, Umatilla 20, Willamina 19, Oregon Episcopal 16, Rainier 15, LaPine 13, Creswell 12, Blanchet Catholic 11, Riverdale 11, Nyssa 9, Scio 9, Warrenton 8, Harrisburg 6, Chemawa 4, Sheridan 4, Westside Christian 3, Rogue River 2, Coquille 2, Taft 1.

100 — 1, Juma Sei, Catlin Gabel, 10.70; 7, Andrew Rietmann, St. Mary’s, 11.54.

200 — 1, Juma Sei, Catlin Gabel, 21.40.

400 — 1, Juma Sei, Catlin Gabel, 47.04; 4, Nathan Sternenberg, St. Mary’s, 51.85; 5, Andrew Michels, St. Mary’s, 52.15.

800 — 1, Emmett Klus, Burns, 1:58.87; 8, Jeffrey Fairbanks, Cascade Christian, 2:04.05.

1,500 — 1, Emmett Klus, Burns, 4:08.58.

110 HURDLES — 1, Ryan Watson, Clatskanie, 14.95.

300 HURDLES — 1, Wilson McLean, Salem Academy, 39.35.

4x100 RELAY — 1, Clatskanie (Crew Blodgett, Kees Tjaarda, Ryan Watson, Cooper Blodgett), 43.34; 3, St. Mary’s (Andrew Rietmann, Harley Wiphu Cheunjit, William Heycke, Andrew Michels), 44.48.

4X400 RELAY — 1, Catlin Gabel (Rowan Hoffman, Dawit Dean, Joshua Negreanu, Juma Sei), 3:27.62; 4, St. Mary’s (Andrew Michels, Nathan Sternenberg, Andrew Rietmann, Kuixiong Wang), 3:32.44.

DISCUS — 1, Dillon Towne, Glide, 178-9; 2, Haiden Schaan, Cascade Christian, 159-4.

JAVELIN — 1, Aiden Huber, Dayton, 170-0.

HIGH JUMP — 1, Cesar Sepulveda, Jefferson, 6-5; 3, Riley Dexter, Cascade Christian, 6-2.

TRIPLE JUMP — 1, Cesar Sepulveda, Jefferson, 43-8.25; 7, Aiden Norris, Rogue River, 39-8.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Blanchet Catholic 67.5, Catlin Gabel 65, St. Mary’s 55, LaPine 37, Pleasant Hill 37, Santiam Christian 34.50, Cascade Christian 34, Lakeview 31.50, Burns 31, Umatilla 30, Sheridan 30, Oregon Episcopal 27, Nyssa 23.50, Amity 19, Coquille 15.50, Portland Christian 15, Glide 13, Riverdale 12, Irrigon 11, Salem Academy 9, Clatskanie 9, Taft 8, Harrisburg 7.50, Vale 6, Creswell 6, Willamina 5, De La Salle N. Catholic 5, Riverside 4, Gervais 3, Horizon Christian 3, Westside Christian 2.50, Rainier 2.50, Dayton 2.50, Illinois Valley 1, Jefferson 0.50.

100 — 1, Ronni VanZant, Sheridan, 12.66; 2, Amber Cave, Cascade Christian, 12.76.

200 — 1, Ronni VanZant, Sheridan, 25.87; 2, Amber Cave, Cascade Christian, 26.24.

400 — 1, Patty Burres, Umatilla, 1:00.02; 2, Meghan Michels, St. Mary’s, 1:00.59; 5, Jensyn Ford, St. Mary’s, 1:01.71.

800 — 1, Emily Collier, Blanchet Catholic, 2:19.82; 4, Emma Bennion, St. Mary’s, 2:26.07.

1,500 — 1, Maya Rayle, Catlin Gabel, 4:33.32.

100 HURDLES — 1, Trinity Phipps, Blanchet Catholic, 15.45; 7, Grace Boisen, Cascade Christian, 16.75.

300 HURDLES — 1, Brette Graham, Lakeview, 46.78; 5, Emma Bennion, St. Mary’s, 48.37.

4x100 RELAY — 1, St. Mary’s (Meghan Michels, Maddie Wheelock, Jensyn Ford, Emma Loos), 51.11.

4X400 RELAY — 1, St. Mary’s (Jensyn Ford, Maddie Wheelock, Sophia Pastrano, Meghan Michels), 4:06.99

SHOT PUT — 1, Jordynn Slater, LaPine, 41-7.25; 2, Katie Rietmann, St. Mary’s, 39-10.

POLE VAULT — 1, Sailor Hartley, Nyssa, 11-4.25.

TRIPLE JUMP — 1, Rebeka Preston, Santiam Christian, 36-3.25; 7, Kara Ash, Cascade Christian, 32-11.50.

Reach sports editor Tim Trower at 541-776-4479 or ttrower@rosebudmedia.com.

Share This Story