Tornado crowns four champs to win Invitational

North Medford earned three pivotal championship efforts in boys tennis and won four flights overall to claim the team title Saturday in the Ashland/North Medford Invitational at Varsity Courts.

Colt Hoeptner and David Tribble garnered the No. 1 and 2 singles titles, respectively, for the Black Tornado and North's No. 1 doubles team of Tanner Borg and Austin Schoenlein also placed first in momentum-turning matches against players from Summit High.

That trio of key victories allowed North Medford to earn the time title with 112 points, while Summit settled for a second-place tie with South Eugene at 76. Ashland was a close fourth with 75 points earned in the 10-team tourney, where points are weighted from the No. 1 flights on down to No. 4.

North Medford's Andrew Walkup scored his team's fourth championship win at No. 4 singles.

Ashland garnered a pair of doubles titles, with Nick Cross and Alex Harris winning at No. 3 doubles and Josh Harris and Carl Gorbett winning at No. 4.

One of the better finals matchups involved No. 1 doubles, where Borg and Schoenlein topped defending Class 5A state champions Josh Juyler and Tyler Walsh of Summit, 6-2, 6-2.

TEAM SCORES — North Medford 112, Summit 76, South Eugene 76, Ashland 75, Newberg 44, Corvallis 30, Churchill 24, Central Catholic 20, Barlow 19, Marshfield 0.

SINGLES

No. 1 — Colt Hoeptner, NM, d. Adam Krull, Sum, 6-0, 6-1.

No. 2 — David Tribble, NM, d. Conar Hegewald, Sum, 6-3, 6-2.

No. 3 — Andy Boomer, Cor, d. Noah Kass, Ash, 7-5, 2-6, 7-6 (7-3).

No. 4 — Andrew Walkup, NM, d. Donovan Yan, SE, 6-1, 7-6 (7-2).

DOUBLES

No. 1 — Tanner Borg-Austin Schoenlein, NM, d. Josh Juyler-Tyler Walsh, Sum, 6-2, 6-2.

No. 2 — Eli Zauner-David Foley, SE, d. Clint Gorbett-Min-uh Suh, Ash, 6-1, 6-2.

No. 3 — Nick Cross-Alex Harris, Ash, d. Corey Hisey-William Leach, NM, 6-1, 6-2.

No. 4 — Josh Harris-Carl Gorbett, Ash, d. Ben Oliver-Aaron Sprunger, New, 6-4, 6-1.

District 3 Girls

ST. MARY'S 6, HENLEY 2 — At Klamath Falls, St. Mary's defeated Henley in District 3 play. The matches were pro sets and played at Mazama High.

SINGLES — Kira Heycke, SM, d. Briana Gellner, 8-1; Alex Avalos, H, d. Kristen Jorizzo, 8-5; Lindsey Galt, SM, d. Katy Fernlund, 8-1; Briana Gellner, H, d. Chloe Stevens, 8-0.

DOUBLES — Janessa Ingram-Ronnie Sagert, SM, d. Savannah Gentry-Janessa Ingram, 8-3; Hanna Heycke-Alyx Irvine, SM, d. Jessica Linman-Katy Fernlund, 8-2; Alden Caldwell-Anna Thorndike, SM, d. Cierra Cook-Cassie, 8-1; Carlie Irvine-Chloe Jacobson, SM, d. McKenna Fritz-Breanna Cahan, 8-0.

Track and Field

OREGON RELAYS — At Eugene, Elliott Jantzer of Phoenix added a victory in the 1,500 meters to go with the 3,000 title he claimed the night before in the three-day meet at Hayward Field featuring high school and college competition.

Jantzer won the 1,500 in 4:01.99. North Medford's Drew Jordan was third in 4:07.04, and Ashland's Wilder Schaaf was sixth in 4:07.80.

In the 3,000 on Friday, Jantzer won in 8:33.45. Zach Elliott of Crater was third in 8:48.61.

On Saturday, the Crater and St. Mary's girls distance medley relays placed sixth and seventh, respectively.

Crater's team of Kayleigh Tyerman, Amanda Dalton, Lindsey Bascom and Anya Martinez clocked 12:57.33. St. Mary's quartet of Rebecca Tribelhorn, Sarah Seus, Morgan Martin and Mary Bennion was timed in 13:05.02.

In the girls mile relay, St. Mary's clocked 4:08.14 for fourth. The team was made up of Mackenzie Krieser, Tribelhorn, Martin and Abby Steinsiek.

Crater's Tyerman was fourth in the 800 in 2:14.47. St. Mary's Martin ran a personal best and was seventh in 2:17.85, and Tribelhorn had a season-best 2:23.86.

Emily Volk was fifth in the javelin for the Crusaders at 109-9.

Taylor Stormberg of North Medford was fourth in the boys pole vault and St. Mary's Sean Igelman was sixth. Each cleared 13-51/4.

Share This Story