St. Mary’s girls dominate Day 1 at district

KLAMATH FALLS — St. Mary’s put forth a historic effort Monday with a 318 total to take a commanding lead in the Class 4A/3A/2A/1A Special District 4 girls golf district tournament at the Running Y Ranch Resort.

With Baylee Hammericksen (71), Kaylee Wu (73) and Kamryn Ford (78) posting the top three scores Monday, the two-time defending state champion Crusaders built a whopping 86-stroke lead over second-place Cascade Christian (404) entering today’s final round.

“That’s the lowest I’ve seen us score in my three years,” said St. Mary’s head coach Kevin Klabunde, “and I would bet it’s the lowest ever score for St. Mary’s.”

“That’s a pretty formidable team,” he added of his squad. “There have been many years where I’ve been coachign boys teams that couldn’t score a 318.”

Grace Johnson broke 100 for the first time by tallying a 96, good for eighth place, to round out the Crusaders’ scorers.

As good of a day as the St. Mary’s enjoyed, it could’ve been even better, according to Klabunde, were it not for a lipped-out putts.

“They all had a few putting issues even with those good scores,” said the coach, “so I feel confident that if we get those squared around we could even be better.”

The leading trio for St. Mary’s took advantage of their length off the tee to set up several birdie opportunities Monday.

“They’re all really striking the ball well from tee to green,” said Klabunde, “and I think that’s the key.”

The top two teams from the district tournament and top five individuals, regardless if on qualifying teams, will qualify for next week’s state tournament.

TEAM SCORES: St. Mary’s 318, Cascade Christian 404, North Bend 416, Phoenix 418, Rogue River 436, Bandon 449, North Valley 453, McKenzie 520, Marshfield 567, Klamath Union Inc.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Baylee Hammericksen, SM, 71; 2, Kaylee Wu, SM, 73; 3, Kamryn Ford, SM, 78; 4, Maricela Alvarado-Powers, Pho, 87; 5, Kimi Brown, CC, 89.

ST. MARY’S (318): Baylee Hammericksen 37-34—71, Kaylee Wu 35-38—73, Kamryn Ford 39-39—78, Grace Johnson 48-48—96.

CASCADE CHRISTIAN (404): Kimi Brown 45-44—89, Shallan Spencer 52-52—103, Tess Homeier 55-50—105, Lexi Purdy 49-58—107.

PHOENIX (418): Maricela Alvarado-Powers 45-42—87, Bella Lopez 53-49—102, Willow Tous 58-49—107, Giselle Perez Hernandes 68-54—122.

ROGUE RIVER (436): Catherine Gordon 55-46—101, Sophia Woodall 53-50—103, Kaylee Broughton 57-55—112, Samantha Peterson 59-61—120.

CLASS 6A SPECIAL DISTRICT 3: At McKenzie Bridge, led by medalist Grace Hull, Grants Pass touted the district tournament’s top three players and qualified as a team for the Class 6A state tournament at Tokatee Golf Club.

Hull carded a 79 and was followed by Bella Vest’s 82 and Stella Reaka’s 85.

North Medford finished in third place and out of state tournament contention even though Carli Brousseau shot the best tournament score of her career, an 86, and qualified for state. Brousseau tied with two other players for the fifth-best score in the regional competition.

TEAM SCORES: Grants Pass 342, Sheldon 355, North Medford 384, Forest Grove 386, McNary 391, West Albany 449.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Grace Hull, GP, 79; 2, Bella Vest, GP, 82; T3, Stella Reaka, GP, 85, and Anna Schweitzer, WA, 85; T5, Carli Brousseau, NM, 86, and B. Madsen, She, 86, and M. Short, 86.

GRANTS PASS (342): Grace Hull 39-40—79, Bella Vest 44-38—82, Stella Reaka 43-42—85, Alexandra Ruhoff 43-53—96.

NORTH MEDFORD (384): Carli Brousseau 45-41—86, Fernanda Gardea 44-49—93, Madara Cromwell 44-50—94, Lillian Qualls 52-59—111.

CLASS 5A SPECIAL DISTRICT 2: At Sunriver, Crater junior Caitlin O’Connor and sophomore Haley Brown each carded a final-round 84 to help the Comets place second as a team at Sunriver Resorts Woodlands golf course and allow each to qualify for next week’s state tournament.

The top four teams and top 10 individuals qualified for the 5A state tourney.

Combined with an 82 on Sunday, O’Connor finished fourth overall with a 166, just three strokes ahead of her fifth-place teammate Brown.

Ashland senior Ginny Cotton placed eighth with a combined 182 after dropping 10 shots from her Sunday score with an 86 on Day 2 to qualify for state.

Eagle Point senior Ryleigh Gainey also qualified for state by placing 10th behind rounds of 90 and 99 for a 189 total.

TEAM SCORES: Bend 733, Crater 742, Summit 753, Pendleton 803, Hermiston 825, Eagle Point 842, Ridgeview 851, The Dalles 876, Mountain View 887, Ashland 897, Redmond 997.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 10): 1, Olivia Loberg, Sum, 150; 2, Sophine Dalphonsi, Sum, 154; 3, Meagn George, Pen, 164; 4, Caitlin O’Connor, Cra, 166; 5, Haley Brown, Cra, 169; 6, Kaylie Hayes, Bend, 170; 7, Virginia Felder, Bend, 180; 8, Ginny Cotton, Ash, 182; 9, Grace Blackhurst, Herm, 184; 10, Ryleigh Gainey, EP, 189.

ASHLAND (455-442—897): Ginny Cotton 96-86—182, Sophia Rooney 114-104—218, Grace Schroder 122-123—245, Meredith Granger 123/Rylee Schneider 129.

EAGLE POINT (421-421—842): Ryleigh Gainey 90-99—189, Nauvoo Beal 101-102—203, Kelsi Monroe 112-105—217, Bella Camarena 118-115—233.

CRATER (381-361—742): Caitlin O’Connor 82-84—166, Haley Brown 85-84—169, Carley Streitler 103-97—200, Renna Broesder 111-96—207.

Boys Golf

CLASS 6A SPECIAL DISTRICT 3: At Creswell, South Medford missed out on qualifying for the state tournament as a team by three strokes but North Medford’s Jordan Jacobs was one of the five individuals to advance out of the regional tournament into next week’s state tournament.

The top two teams and top five individuals not on those teams or who hadn’t previously qualified for the state tournament through league play were able to advance through regional play.

Jacobs carded an 86 to cement his spot in the state tourney for the Black Tornado. Grants Pass individuals Taylor Anderson (80) and Andrew Jaroslow (92) also qualified, along with Willamette’s Cameron Morris (85) and Sprague’s Sawyer Beyrouty (89).

South Eugene had already qualified for state as a team and was joined by Sheldon (338) and Roseburg (357), with South Medford posting a 360 total led by previous state qualifiers Gabe Provencio (82) and Riggs Loftin (83).

McNary’s Joel Dutcher had the low round of the day with his 79.

TEAM SCORES: Sheldon 338, Roseburg 357, South Medford 360, McNary 365, West Albany 398, McMinnville 402.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Joel Dutcher, McN, 79; 2, Grant Erving, She, 81; 3, Gabe Provencio, SM, 82; T4, Riggs Loftin, SM, 83, and Carter Helikson, She, 83.

SOUTH MEDFORD (360): Gabe Provencio 44-38—82, Riggs Loftin 42-41—83, Henry Jones 46-49—95, Ethan Neville 46-54—100.

CLASS 4A SPECIAL DISTRICT 3: At Klamath Falls, Camden Chose turned in a 6-over-par 78 to lead the way for Phoenix in the first round of the two-day district tournament at Running Y Ranch Resort.

Tyler Hanson shot an 88 for the Pirates, who scored a 347 as a team.

Complete results were unavailable as of press time.

PHOENIX (347): Camden Chose 78, Tyler Hanson 88, Kallen Peterson 91, Austin Fung 90.

CLASS 3A/2A/1A SPECIAL DISTRICT 4: At McKenzie Bridge, Bryce Stiemert of St. Mary’s finshed in a tie for third overall with an 82 after opening-round play at Tokatee Golf Club.

As a team, the Crusaders posted a 362 total to move into second place behind Bandon (314), which posted the top two individual scores in Scotty Kennon (72) and Jackson Kennon (74).

John Gordon posted an 85 for Rogue River, which is third at 385. Gordon’s total put him in fifth place heading into today’s final round.

Layne McCollum shot a 96 to pace Cascade Christian.

TEAM SCORES: Bandon 314, St. Mary’s 362, Rogue River 385, Lakeview 405, Oakridge 418, Coquille 425, Cascade Christian 427, Reedsport 470, Mohawk 493, Illinois Valley Inc.

INDIVIDUAL RESULTS (Top 5): 1, Scotty Kennon, Ban, 72; 2, Jackson Kennon, Ban, 74; T3, Bryce Stiemert, SM, 82, and Alexander Schultz, Ban, 82; 5, John Gordon, RR, 85.

ST. MARY’S (362): Bryce Stiemert 43-39—82, Max Lewis 43-43—86, Issac Chestnut 51-45—96, Calix Kim 50-48—98.

ROGUE RIVER (385): John Gordon 44-41—85, Evan Mengershausen 45-47—92, James Gordon 47-48—95, A. Brotherton 56-57—113.

CASCADE CHRISTIAN (427): Layne McCollum 48-48—96, Ian McCauley 46-53—99, Gabe Vidlak 53-61—114, Ethan Hogan 57-61—118.

Boys Tennis

CLASS 4A/3A/2A/1A SPECIAL DISTRICT 3: St. Mary’s doubles team of Corin Elmore and Bob Gu advanced to the championship quarterfinals with a 7-5, 7-6 win over Cascade Christian’s Owen Harrington and Ryan Stewart in opening-day action at Fichtner-Mainwaring Park.

Cascade Christian singlers player Kevin Wyada advanced to the Round of 16 before falling 6-0, 7-5 to Nathan Holliday of Henley. The Challengers’ tandem of Michael Toombs and Ian Fralich were also knocked off in the Round of 16, losing 6-1, 6-3 to Bryce Hadley and Jack Wilson of North Bend.

Play continues today at Fichtner-Mainwaring Park.

Softball

BUTTE FALLS 20, GLENDALE 7: At Glendale, Leanna McNabb racked up three hits — including a two-run home run — five RBIs and scored four runs to power Butte Falls past Glendale.

The Loggers (8-8, 4-5 District 4), who compiled 19 hits, picked up three hits apiece from Sage Ensley and Adrianna Watanabe. Ensley had a pair of RBIs and two runs, and Watanabe also scored twice.

Jocelyn Posey added two hits and knocked in a couple of runs for the Loggers.

Share This Story