Pirates make a splash in Grants Pass

GRANTS PASS — The Phoenix girls swim team raced to a first-place finish and the Pirate boys took second at the six-school Grants Pass Invitational at the Grants Pass Family YMCA on Saturday.

Alyse Darnall (200 freestyle), Kylee Burks (200 individual medley) and Olivia Sanchez (500 freestyle) all raced to first-place finishes for Phoenix.

Each of the Pirates' 400 freestyle relay squads were also victorious.

Cascade Christian's Breanna Sapienza earned victories in the 50 freestyle and 100 butterfly.

On the boys side, Cascade Christian's Aaron Ghiglieri secured wins in the 50 freestyle and 100 butterfly.

BOYS

TEAM SCORES — Cottage Grove 113, Phoenix 75, Hidden Valley 49, Junction City 35, Cascade Christian 14, North Valley 9.

200 MEDLEY RELAY — 1, Cottage Grove (Kyle Fringer, Caleb Leczel, Gavin Nash, Pham John), 1:51.80; 2, Hidden Valley, 1:57.23; 3, Junction City, 2:01.60.

200 FREESTYLE — 1, Tyler Buckman, CG, 1:52.67; 2, Brandon Hill, CG, 2:06.51; 3, Killian Omotoy, Phx, 2:06.76.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Tony Vickery, JC, 2:07.23; 2, Jeoff Underwood, Phx, 2:07.38; 3, Pham John, CG, 2:10.97.

50 FREESTYLE — 1, Aaron Ghiglieri, CC, 21.89; 2, Nat Taie, CG, 24.77; 3, Isaac Foster, HV, 24.80.

100 BUTTERFLY — 1, Aaron Ghiglieri, CC, 51.82; 2, Gavin Nash, CG, 55.92; 3, Jorge Gil-Juarez, Phx, 1:04.45.

100 FREESTYLE — 1, Tyler Buckman, CG, 51.42; 2, Isaac Foster, HV, 54.56; 3, Joseph Walker, JC, 55.16.

500 FREESTYLE — 1, Gavin Nash, CG, 5:09.48; 2, Sam Garrison, CG, 5:34.04; 3, Jonathan Baker, HV, 6:12.20.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Cottage Grove (Gavin Nash, Nat Taie, Kyle Fringer, Tyler Buckman), 1:35.60; 2, Phoenix, 1:40.11; 3, Hidden Valley, 1:44.80.

100 BACKSTROKE — 1, Kyle Fringer, CG, 1:00.19; 2, Killian Omotoy, Phx, 1:08.39; 3, Clint Wallace, HV, 1:12.86.

100 BREASTSTROKE — 1, Tony Vickery, JC, 1:02.73; 2, Pham John, CG, 1:07.89; 3, Caleb Leczel, CG, 1:07.92.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Phoenix (Jorge Gil-Juarez, Killian Omotoy, Jeoff Underwood), 3:40.04; 2, Hidden Valley, 4:30.02; 3, Phoenix, 4:32.67.

GIRLS

TEAM SCORES — Phoenix 95, Hidden Valley 84, Junction City 51, Cottage Grove 37, Cascade Christian 14, North Valley 9.

200 MEDLEY RELAY — 1, Hidden Valley (Chloe Wilson, Tes Hart, Jenny LaRue, Skye Hart), 2:00.38; 2, Phoenix, 2:06.09; 3, Junction City, 2:19.26.

200 FREESTYLE — 1, Alyse Darnall, Phx, 2:11.78; 2, Kayley Klemencic, CG, 2:24.02; 3, Abby Anderson, JC, 2:46.77.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Kylee Burks, Phx, 2:30.06; 2, Katelyn Bartl, HV, 2:32.02; 3, Tes Hart, HV, 2:34.80.

50 FREESTYLE — 1, Breanna Sapienza, CC, 25.15; 2, Demaira Maus, CG, 26.73; 3, Skye Hart, HV, 27.19.

100 BUTTERFLY — 1, Breanna Sapienza, CC, 57.96; 2, Jenny LaRue, HV, 1:07.84; 3, Sara Slawta, Phx, 1:29.34.

100 FREESTYLE — 1, Demaira Maus, CG, 58.04; 2, Skye Hart, HV, 59.29; 3, Marie Kempf, Phx, 1:02.63.

500 FREESTYLE — 1, Olivia Sanchez, Phx, 6:05.72; 2, Kristen Cochell, CG, 6:27.43; 3, Kayley Klemencic, CG, 6:39.60.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Hidden Valley (Chloe Wilson, Jenny LaRue, Tes Hart, Skye Hart), 1:49.67; 2, Phoenix, 1:54.99; 3, Junction City, 2:05.23.

100 BACKSTROKE — 1, Chloe Wilson, HV, 1:09.30; 2, Kristen Cochell, CG, 1:13.93; 3, Kelsey Shaw, JC, 1:17.53.

100 BREASTSTROKE — 1, Tes Hart, HV, 1:16.70; 2, Olivia Sanchez, Phx, 1:22.92; 3, Mikayla Gerdes, JC, 1:23.13.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Phoenix (Molly Cheyne, Crystal Solis, Stephanie Heard, Meagan Cheyne), 4:56.48; 2, Junction City, 5:05.70; 3, Hidden Valley, 5:28.73.

Hockey

SOUTH MEDFORD 7, CHURCHILL 5 — Preston Carney recorded a hat trick to lead South Medford in the Southern Oregon League contest at The RRRink.

The Panthers (3-6) scored three goals each in the second and third periods.

South's Bobby Ruddle had two goals and an assist, and Brandon Punsuk and Josh Hansen each scored.

Andrew Phillips notched two assists and Curran Shaw, Justin Weber and Jake Sexton one each for South.

Panther goalie Jon Lines made 22 saves against 27 shots.

Jalen Drath had three goals for the Lancers (6-4).

Churchill 3 0 2 — 5

South Medford 1 3 3 — 7

Skiing

ASHLAND SWEEPS — At Ashland, Ashland swept in a qualifying meet at Mt. Ashland.

Ashland's Alek Bishop was first, Crater's Ean Flockoi second and Ashland's Austin Lawrence third in the boys slalom on Saturday. For the girls, North Medford's Rylee Houck captured first, Crater's Kailey Flockoi was second and Ashland's Jasmine Terry-Shindelman was third.

In the boys grand slalom, Bishop and Lawrence took first and second, respectively, and Phoenix's Charlie Legg placed third on Friday. On the girls side, Houck raced to a first-place finish, followed by Flockoi and Ashland's Tia Guillet.

The Grizzlies lead in both team standings with two events remaining.

Share This Story