North's Solorio nets top honors for SOH boys

North Medford forward Jesus Solorio was one of only two boys soccer players to repeat as first-team all-conference selections for the Southern Oregon Hybrid and garnered top honors on the combined list released recently by the area's coaches.

Solorio provided the leading surge on the Black Tornado's scoring advances, finishing with 18 goals and 11 assists to lead the team in both categories.

"He definitely earned it," said North Medford head coach Dan Torrey. "It's a thrill every time the ball touches his foot because at any moment he can score and or get an assist for you."

Also earning a repeat selection on the first-team boys list was South Medford senior defender Ed Tovar, while Panthers coach Dave Kaufman was the SOH boys coach of the year.

On the girls side, North Medford senior Sarah Chambers joined Roseburg's Brooke Strawn and Ally Swanson as repeat first-team selections, with Strawn earning player of the year honors. Chambers, North's high-scoring forward, was the 2010 player of the year.

Hector Cruz of Grants Pass was named the SOH girls coach of the year.

The South Medford and North Medford boys each had the most first-teamers with three selections apiece. Junior goalkeeper Mitch North and senior defender Jack Delaney joined Tovar for the Panthers, while senior midfielder Bryan Carbonell and junior defender Jose Mendoza joined Solorio for the Black Tornado.

Roseburg garnered four first-team selections on the girls list, with undefeated league champion North Medford netting three spots on the first team. Along with Chambers, sophomores Amanda Hisey (forward) and McKensie Ragan (defender) were chosen to the top squad.

All-SOH Soccer

BOYS

FIRST TEAM

Mitch North, South Medford, GK, jr.; Brian Sattherwaite, Grants Pass, M, jr.; Bryan Carbonell, North Medford, M, sr.; Casey Zottola, Grants Pass, D, jr.; Diego Harrison, Ashland, M, jr.; Dylan Molnar, Ashland, M, sr.; Ed Tovar, South Medford, D, sr.; Jack Delaney, South Medford, D, sr.; Jacob Noland, Roseburg, F, jr.; Jesus Solorio, North Medford, F, sr.; Jose Lopez, Eagle Point, M, so.; Jose Mendoza, North Medford, D, jr.

PLAYER OF THE YEAR — Jesus Solorio, North Medford, sr.

COACH OF THE YEAR — Dave Kaufman, South Medford.

SECOND TEAM

Arturo Torres, North Medford, D, sr.; Benito Torres, North Medford, M, so.; Brenton Wileman, Ashland, D, sr.; Brody Faas, Roseburg, M, jr.; Conner Ginder, North Medford, GK, sr.; Dillon Witham, Grants Pass, F, sr.; Greg Rapet, South Medford, M, jr.; Kodie Artner, South Medford, F, sr.; Matt Weakley, South Medford, M, sr.; Nick Kaminsky, Grants Pass, D, jr.; Omar Mendez, Crater, GK, jr.; Paul Hagen, Roseburg, D, sr.; Zahara Moyers-Cullumbine, Ashland, M, jr.

HONORABLE MENTION

Alexis Palomares, Eagle Point, M, sr.; Allejandro Valle, Eagle Point, D, sr.; Beau Manzanares, Grants Pass, D, sr.; Caleb Wright, South Medford, M, jr.; Christian Siordia, North Medford, D, so.; Devon Linville, Eagle Point, M, fr.; Erix Jensen, Crater, M, fr.; Ethan Simmie, Roseburg, D, sr.; Humberto Alvarez, South Medford, F, jr.; Imani Sharpe, Ashland, GK, sr.; Matt Solar, Grants Pass, M, sr.; Micah Johnson, Grants Pass, GK, so.; Nick Healey, South Medford, D, jr.; Spencer Cox, Roseburg, M, sr.; Trevor Magel, Crater, M, sr.; Uriel Cordoba, South Medford, M, fr.; Vidal Reyes, Ashland, D, jr.

GIRLS

FIRST TEAM

Brooke Strawn, Roseburg; Rhianna Hall, Crater; Sarah Chambers, North Medford; Amanda Hisey, North Medford; Megan Kapp, South Medford; Madison Nahss, Eagle Point; Danielle Ball, Grants Pass; Kelly Audiss, Roseburg; Andrea Theriau, Grants Pass; Beka Lofstedt, Roseburg; McKensie Ragan, NM. GK — Ally Swanson, Roseburg.

PLAYER OF THE YEAR — Brooke Strawn, Roseburg.

COACH OF THE YEAR — Hector Cruz, Grants Pass.

SECOND TEAM

Heather Perry, Grants Pass; Mikayla Hickman, Crater; Amber Black, North Medford; Desiree Lakin, South Medford; Sydney Lawless, Grants Pass; Tristen Gilbert, Roseburg; Becca Allen, North Medford; Sarah Pavlich, Ashland; Hayley Petersen, North Medford; Claire Ibarra, Roseburg; Ashley Baugh, South Medford; Sarah Kapple, SM. GK — Rinchen Thomas, Ashland.

HONORABLE MENTION

Sierra Underwood, Roseburg; Lisa Schneider, Eagle Point; Keeli Morse, Grants Pass; Hannah Romick, Grants Pass; Tori Noon, Crater; Desi Noon, Crater; Alesha Major, North Medford; Faci Graham, Ashland; Jaime Dirksen, Crater; Taylor Zehren, Ash. GK — Lindsey Namanny, South Medford.

Share This Story