soccerball.jpg
soccerball.jpg

Gustafson, Hernandez take MWL honors

Juniors Scott Gustafson of Ashland and Martin Hernandez of Eagle Point were chosen co-players of the year in voting by the Midwestern League boys soccer coaches.

Their mentors, Abdiaziz Guled of Ashland and Matt Soper of Eagle Point, were similarly honored with coach-of-the-year awards.

Ashland won the league with a 6-1-1 mark (8-4-2 overall) and Eagle Point was third (9-4-2, 5-1-2 MWL).

Gustafson had eight goals and eight assists overall and seven and six, respectively, in league. Hernandez amassed 26 goals and 14 assists overall and 13 goals and nine assists in league.

Other first-team selections for Ashland were junior Samuel Austin and sophomore Carson Pindell.

On the girls side, Ashland senior Lily Annen was selected for the first team.

MWL ALL-LEAGUE SOCCER

BOYS

Coaches of the Year: Abdiaziz Guled, Ashland; Matt Soper, Eagle Point.

Players of the Year: Scott Gustafson, Ashland; Martin Hernandez, Eagle Point.

First Team

Martin Hernandez, jr., Eagle Point; Scott Gustafson jr., Ashland; Samuel Austin, jr., Ashland; Carson Pindell, so., Ashland; Eric Fox, sr., Churchill; Gabe Nitkowski, sr., Churchill; Harper Neuback, jr., Churchill; Daniel Perez, sr., Springfield; Josiah Sugai, sr., Thurston; Jose Torres, sr., Thurston; Luke Burke, sr., Willamette.

Goalkeeper: Nick Clenden, jr., Churchill.

Second Team

Davidson Graham, fr., Ashland; Milan Pyle, jr., Ashland; Noah Aguilar, so., Ashland; Isaias Monjaras, jr., Churchill; Simon Dexter, jr., Churchill; Cody Silani, sr., Eagle Point; Jaydyn Budrow, jr., Eagle Point; Ruben Hoarachu-Mosquada, sr., Springfield; Brian Chavez, sr., Springfield; Jason Garcia, sr., Thurston; Alex Krupicka, so., North Eugene.

Goalkeeper: Nathan Monohon, sr., North Bend.

Honorable Mention

Michael Holden, so., Ashland; Rio Giancarlo, so., Ashland; Gabe Giancarlo, so., Ashland; Trevor Fulton, sr., Ashland; Alex Karroll, jr., Churchill; Jose Luis Benavides, sr., Churchill; Gio Rodriguez, jr., Eagle Point; Elvis Cisneros, so., Eagle Point; Mathew Angel, fr., Eagle Point; Zachary Cooper, jr., Springfield; Eliuth Razo, sr., Springfield; Armando Sanchez, sr., Springfield; Marco Ballesteros, sr., Springfield; Parker Thiele, so., Thurston; Isaiah Wyatt, sr., Thurston; Kevin Garcia, sr., Willamette; Paul Hayter, sr., Willamette; Caleb Burke, so., Willamette; Christian Wartnbee, jr., North Eugene; Kobe Larson, sr., North Eugene; Alberto Calanchi, sr., North Bend; Logan Ball, so., Crater.

GIRLS

Coach of the year: Christine Guldager, Willamette; Timothy Meltabarger, Churchill.

Player of the year: Jaida Nyby, Thurston.

First Team

Jaida Nyby, sr., Thurston; Ally Lavassaur, jr., Willamette; Brittany Anderson, sr., Thurston; Sophie Celand, jr., North Eugene; Emmi Freeman, jr., Churchill; Madeline Young, sr., Churchill; Lily Annen, sr., Ashland; Jazlyn Moulton, sr., Springfield; Sam Cook, sr., North Eugene; Christianna Garcia, jr., Willamette; Neviah Lee, jr., Springfield.

Goalkeeper: Sierra Curtis, sr., Willamette.

Second Team

Jerusalem Morris, jr., Willamette; Briana Kubli, so., Willamette; Haelee White, sr., Willamette; Laurent Martines, sr., North Eugene; Kamryn Manley, sr., North Eugene; Ashley Hart, fr., North Eugene; Payton Blilie, jr., Thurston; Haley Sherrill, so., Churchill: Kianna Ferris, jr., Churchill; Gloria Alvarez-Sanders, sr., Springfield; Brooklyn Garrigus, fr., North Bend.

Goalkeeper: Audrey Ashlstrom, jr., North Eugene.

Honroble Mention

Nora Jackson, sr., Willamette; Taylor Bryant, sr., Willamette; Lauren Beecraft, fr., North Eugene; Marcy Weiss, jr., Thurston; Paige Sanders, jr., Thurston; Emerenciana Reyes, jr., Churchill; Mya Holzshu, jr., Ashland; Raisa Rich, sr., Ashland; Morgan Green, jr., North Bend; Maci Noble, sr., Eagle Point.

Goalkeeper: Reice Newell, so., Springfield; Lauren Noyes, sr., Crater; Kylee Dean, jr., Thurston.

Share This Story