1003968977 field4.JPG
Andy Atkinson / Mail TribuneEagle Point's Austin Strawn makes a throw during the 5A boys javelin event at the state track & field meet in Eugene on Saturday.

Eagle Point freshman Strawn wins 5A javelin state title


EUGENE — The last time Eagle Point had a state champion in the javelin, Austin Strawn was in elementary school and had no interest in track and field.

“I was too young for that,” said Strawn.

Not any more.

Strawn briefly tried pitching in baseball, gravitated to track in the sixth grade and now, as a freshman for the Eagles, is their latest state titlist.

The strong-armed left-hander eclipsed his previous best on five of six throws in the Class 5A state meet Saturday at Hayward Field, winning the crown with a launch of 189 feet, 4 inches.

His former personal record was 171-7, achieved at the Bob Newland Classic on April 20.

In other field-event highlights from the final day of the Class 6A, 5A and 4A meets, North Medford senior Kaison Faust flew to the best triple jump of his career to add a runner-up placing to the long jump win he had the day before; and sophomore schoolmate Jaida Ross, the defending champion in the shot put, placed second in that event and third in the discus.

Crater’s Emily Thomason also notched a third in the 5A pole vault, Phoenix’s Joseph Grace was sixth in the 4A javelin and Crater’s Cody Le Bel was seventh in the pole vault.

At Eagle Point, Strawn — a national leader last year in middle school — follows in the footsteps of Garrett Snow, who set the meet record of 205-8 in 2012.

“I was obviously very nervous,” said Strawn, who competed at the renowned stadium for the first time. “I was expecting a PR, but not by like 17 feet.”

It might only be the beginning, said Eagle Point coach Jef McClellan. McClellan also mentored Snow, who went on to compete for Oklahoma in the NCAA championships.

Strawn has “a little ways to go” to get to Snow’s school record, said McClellan, “but I don’t think it’ll be too long before he knocks on the door of that.”

McClellan was initially concerned when Strawn got off to a rocky start Saturday with an unsteady plant and a foul. Strawn had issues with his approach at the district meet, too, but this was but a momentary glitch.

The PRs started coming soon after.

“Today he was real calm,” said McClellan. “He just backed up and handled the adversity on that first throw, and from there he had a great day.”

Strawn’s best throw came on his next-to-last turn.

He credited training and being in top condition at this point in the season for the avalanche of strong throws. There was little suspense.

“You can tell when it comes out of your hand if it’s going to go far enough,” said Strawn.

Strawn had the top throw in the nation for middle-schoolers a year ago with a 201-4 mark in the state championships. (The javelins are heavier in high school.)

When McClellan got him, the coach expected the prodigy to show well.

“I just wanted him to be competitive, and I thought he could be pretty competitive,” said McClellan. “I never expected him to throw in the 180s this year. That’s a big surprise.”

Strawn kept things in perspective as well.

“I feel like I was real good for middle school,” he said. “I didn’t want to be terrible in high school. I was trying to be the best.”

Strawn’s second-best throw was 184-11. Runner-up Luke Schulz of Mountain View came in at 177-5. He owned the state’s best mark entering the meet of 179-0.

Faust closed his career in fine fashion, going 46-1¾ to surge to second place in the triple jump.

His previous best was 44-6.

The big jump came on his third attempt, gave him the lead briefly and likely threw a scare into eventual winner Kameron Harvey. Harvey answered with the winning mark, 46-9, on his next try.

“My first two jumps were pretty good,” said Faust. “I just felt it and got 46.”

He went a shade under 44 on his first jump, then 44-3½.

“I was, all right, I’m doing pretty well, doing something right,” he said. “Then I got aggressive.”

His next three jumps were in the 46 range, the next-to-last being the best.

Faust added an eighth in the 100, clocking 11.01 seconds.

Ross had mixed emotions following the shot put. Her best throw of 41-10½ got her second to Sherwood standout Shelby Moran, but it was bittersweet.

“I’m a little disappointed,” said Ross, “but I’m happy. Shelby’s a stud, so it makes sense. I definitely feel like I could have done better.”

A PR would have assuaged her. She won state last year at 43-7¾.

Moran’s winning mark was 42-11.

Ross took heart that she had three throws over 40 feet, an improvement over most of the season.

But, she said, “one more foot.”

In the discus, Ross threw 141-7 on her second attempt to claim third.

Moran won that event with a meet record of 165-6.

Tomason set a PR in the pole vault, going 11-0¼. The Crater senior had previously gone 11-0. Winner Taylor Petz of Bend cleared 11-6¼.

Phoenix junior Grace scored with a javelin throw of 161-7.

Crater’s Le Bel, a junior, cleared 13-6¼, a personal best by just over 4 inches.

CLASS 6A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: West Salem 60, Tigard 54, Central Catholic 50, Jesuit 37, Tualatin 36, Oregon City 27, Benson 27, Roseburg 24, Sherwood 23.5, Newberg 23, Lake Oswego 22.5, Willamette 22, Lincoln 21, Liberty 20, Wilson 19.5, North Medford 19, Franklin 18.5, Grants Pass 17, West Linn 16, Grant 16, Sheldon 15, South Medford 14, Sunset 11.5, McMinnville 10, Westview 10, Southridge 8, Centennial 6, Cleveland 5, Beaverton 5, Roosevelt 5, Century 4, Lakeridge 3, Forest Grove 3, West Albany 3, McKay 3, Reynolds 2, Gresham 2, Glencoe 0.5.

100 — 1, Micah Williams, Benson, 10.42; 8, Kaison Faust, North Medford, 11.01.

200 — 1, Micah Williams, Benson, 21.19.

400 — 1, Jacob Miller, West Salem, 47.45; 4, Austin Boster, South Medford, 48.71; 7, Peyton Shipley, South Medford, 49.69.

800 — 1, Ethan Reese, Sunset, 1:53.45; 4, Nathan Burton, Grants Pass, 1:54.56.

1,500 — 1, Alex Slenning, Wilson, 3:55.96; 7, Daniel Beckstead, Grants Pass, 4:00.40; 14, Luke Ramirez, South Medford, 4:06.07.

110 HURDLES — 1, Simon Thompson, West Salem, 14.35; 7, Blaine Johnson, South Medford, 15.24.

300 HURDLES — 1, Antonio Angel, Tigard, 37.68.

4x100 RELAY — 1, Tigard (Josh Burns, Antonio Angel, Skylar Holloway, Braden Lenzy), 41.68; 11, South Medford (Malik Polk, Austin Boster, Ty Boster, Peyton Shipley), 43.49; 13, North Medford (James Royster, Kaison Faust, Tyler Parshall, Tahrell Edwards), 43.71.

4X400 RELAY — 1, Central Catholic (Austin Hill, Eric Brecht, Korbin Williams, William Mundy), 3:17.87; 5, South Medford (Peyton Shipley, Reed Hungerford, Ty Boster, Austin Boster), 3:22.17; 9, Grants Pass (Luke Lambson, Nathan Burton, Randy Clark, Stephen Willey), 3:24.57.

JAVELIN — 1, Sawyer Christopher, Lincoln, 199-8; 9, Trent Snyder, South Medford, 173-5.

HIGH JUMP — 1, Aidan Acord, Sheldon, 6-5.

TRIPLE JUMP — 1, Kameron Harvey, Lake Oswego, 46-9; 2, Kaison Faust, North Medford, 46-1.75; 14, Niko Phillips, Grants Pass, 40-8.25.

GIRLS

TEAM SCORES: Jesuit 92, South Eugene 42, Sunset 42, Clackamas 40, Lincoln 34.6, Centennial 34, West Salem 29, Lake Oswego 27, Southridge 26, Sherwood 22, Gresham 20.6, North Salem 19, North Medford 18, Tigard 18, Grant 15, South Salem 15, Reynolds 15, St. Mary’s Academy 14, David Douglas 14, Grants Pass 13.5, West Linn 12, Newberg 12, South Medford 9, Tualatin 9, Lakeridge 8, Wilson 8, Sheldon 7, Westview 7, Madison 6.6, Central Catholic 6, West Albany 5, Aloha 5, Glencoe 3.6, Oregon City 3.6, Beaverton 3.5, Willamette 3, Forest Grove 2, Roosevelt 2.

100 — 1, Fechi Nmereole, Gresham, 12.00.

200 — 1, Elise Unruh-Thomas, South Eugene, 24.65.

400 — 1, Brooklyn James, Clackamas, 56.58.

800 — 1, Kelly Makin, Sunset, 2:11.72.

1,500 — 1, Kelly Makin, Sunset, 4:26.47; 5, Emma Schmerbach, South Medford, 4:40.68.

100 HURDLES — 1, Skyler Blair, Southridge, 14.30.

300 HURDLES — 1, Skyler Blair, Southridge, 43.61.

4x100 RELAY — 1, North Salem (Nerissa Thompson, Aaliyah Fitzke, Maliyah Thompson, Rebekah Miller), 47.99; 7, Grants Pass (Molly Guerra, Tatianna Ross, Hailey Westbrook, Brooke Johnson), 49.28; 16, South Medford (Jayda Willis, Morgan Burke, Ula Chamberlin, Toni Coleman), 50.72.

4X400 RELAY — 1, Jesuit (Paige Grant, Lena Colson, Ella Nelson, Molly Grant), 3:54.55; 7, North Medford (Talia Baker, Emily Parker, MJ Hamilton, Claire Ebert), 4:04.50.

SHOT PUT — 1, Shelby Moran, Sherwood, 42-11; 2, Jaida Ross, North Medford, 41-10.25; 11, Jessalyn England, Grants Pass, 37-2.

DISCUS — 1, Shelby Moran, Sherwood, 165-6; 3, Jaida Ross, North Medford, 141-7; 7, Molly Guerra, Grants Pass, 129-4; 14, Jessalyn England, Grants Pass, 94-2.

HIGH JUMP — 1, Savannah Proske, David Douglas, 5-5; 5, Aubree Esterline, Grants Pass, 5-2.

TRIPLE JUMP — 1, Judith Baxter Game, Grant, 39-7.75; 6, Camdyn Bruner, Grants Pass, 35-9.50.

CLASS 5A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: Sandy 86, Marist 62, Summit 58, Hood River Valley 44, Crater 42, Ashland 41, Ridgeview 37, Hermiston 35, Milwaukie 28.5, Bend 24.5, Mountain View 24, Central 19, Churchill 19, Hillsboro 17, Pendleton 14, Silverton 13, South Albany 13, St. Helens 13, Eagle Point 11, Crescent Valley 11, Wilsonville 9, Parkrose 7, Redmond 6, Lebanon 6, The Dalles 6, Corvallis 5, Dallas 4, Thurston 3, Woodburn 3, La Salle Prep 2.

100 — 1, Daekwon Mitchell, Hillsboro, 10.96.

200 — 1, Pierce LaCoste, Marist, 22.24.

400 — 1, Issac Burgett, Central, 50.19; 3, Ian Rinefort, Ashland, 51.17.

800 — 1, Jerik Embleton, Marist, 1:54.45; 3, Ryland McCullough, Crater, 1:55.29; 10, Alex Franklin, Ashland, 1:58.82.

1,500 — 1, EJ Holland, Ashland, 3:55.61; 3, Alex Franklin, Ashland, 3:57.43; 5, Arlo Davis, Ashland, 4:00.00; 7, Jantz Tostenson, Crater, 4:02.08.

110 HURDLES — 1, Tyler Rohrman, Hermiston, 14.09; 2, Cal Duke, Crater, 14.52.

300 HURDLES — 1, Cal Duke, Crater, 37.51; 8, Jacob Marshall, Eagle Point, 41.23.

4x100 RELAY — 1, Sandy (Dallin Thomas, Glynne McGaughey, Cole Hoecker, Maxwell Shannon), 42.68.

4X400 RELAY — 1, Hood River Valley (Mathew Tichenor, Gabriel Campos-Davis, Chad Klaas, Robby Running), 3:24.74; 4, Ashland (Nolan Rinefort, Alex Franklin, EJ Holland, Ian Rinefort), 3:27.38; 5, Crater (Drew Caldwell, Jantz Tostenson, Ryland McCullough, Cal Duke), 3:27.47.

JAVELIN — 1, Austin Strawn, Eagle Point, 189-4.

HIGH JUMP — 1, Dakotah Camberg, St. Helens, 6-5.

POLE VAULT — 1, Brady Petz, Bend, 14-9; 7, Cody Le Bel, Crater, 13-6.25.

TRIPLE JUMP — 1, Maxwell Shannon, Sandy, 46-8.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Summit 156, Bend 89, Hermiston 50, Mountain View 44, Marist 33, Sandy 33, Crescent Valley 32, Hood River Valley 28.5, Churchill 26, Wilsonville 25, La Salle Prep 23.5, North Eugene 21, Silverton 21, Central 13, Pendleton 13, Crater 10, The Dalles 10, South Albany 9, Corvallis 6, Thurston 6, Milwaukie 3, Ridgeview 3, Dallas 2, Redmond 2, St. Helens 1, Lebanon 1, Hillsboro 1, Eagle Point 0.5, Putnam 0.5.

100 — 1, Marley Salveter, Sandy, 12.27.

200 — 1, Marley Salveter, Sandy, 25.20.

400 — 1, Grace Toney, Bend, 58.69.

800 — 1, Isabel Max, Summit, 2:14.76; 11, Jade Hopkins, Crater, 2:25.73; 12, Sage Reddish, Ashland, 2:34.56.

1,500 — 1, Sophie Fisher, Crescent Valley, 4:39.32; 6, Ariana Marks, Crater, 4:55.19; 10, Sage Reddish, Ashland, 5:24.10.

100 HURDLES — 1, Quin Fraley, Summit, 14.91.

300 HURDLES — 1, Quin Fraley, Summit, 44.44.

4x100 RELAY — 1, Bend (Charity Wagner, Liliauna Lucas, Katelyn Jolley, Maya Hopwood), 48.81.

4X400 RELAY — 1, Summit (Morgan Hanson, Isabel Max, Anna Hinz, Quin Fraley), 3:59.78.

SHOT PUT — 1, Magie Woginrich, Wilsonville, 40-4; 10, Lilianne Smith, Ashland, 34-8.50.

DISCUS — 1, Haley Smith, Summit, 147-6.

POLE VAULT — 1, Taylor Petz, Bend, 11-6.25; 3, Emily Thomason, Crater, 11-0.25.

TRIPLE JUMP — 1, Leah Richards, Bend, 37-5.50.

CLASS 4A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: La Grande 94, Crook County 74, Scappoose 59, Marshfield 52, North Bend 49, Cottage Grove 47, Newport 27.5, Gladstone 25, Stayton 24, Sisters 22.5, Ontario 20, Mazama 17, Astoria 16.5, Siuslaw 16, Madras 14, Henley 12, Brookings-Harbor 10, Yamhill-Carlton 9, North Valley 8, Hidden Valley 7, Philomath 7, Banks 6.5, Sweet Home 6, Junction City 6, Valley Catholic 6, Tillamook 5, Seaside 5, Klamath Union 5, Estacada 4, Phoenix 3, Douglas 3, Baker 2, Molalla 1.

100 — 1, Jonathan Chilcote, North Bend, 10.84.

200 — 1, Jacob Woods, Cottage Grove, 22.34.

400 — 1, Victor Ramirez, Crook County, 49.48.

800 — 1, Konnor Hathaway, Gladstone, 1:57.81.

1,500 — 1, Jordan Pollard, Sisters, 4:03.68; 11, Robby Vos, Phoenix, 4:22.89.

110 HURDLES — 1, Cade Reed, La Grande, 15.25.

300 HURDLES — 1, Cade Reed, La Grande, 39.60.

4x100 RELAY — 1, Scappoose (Brennan Cox, Tevin Jeannis, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 43.40.

4X400 RELAY — 1, La Grande (Luke Bloodgood, Hunter Youngblood, Cade Reed, Sajun White), 3:26.13.

JAVELIN — 1, Ryan Rendon-Padilla, Siuslaw, 181-7; 6, Joseph Grace, Phoenix, 161-7.

HIGH JUMP — 1, Jarred Boedigheimer, Stayton, 6-3.

TRIPLE JUMP — 1, Nickolas Tsiatsos, La Grande, 43-7.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Marshfield 60, Astoria 55, Philomath 52.5, North Valley 50, Valley Catholic 43.5, Hidden Valley 43, Scappoose 42, Sisters 34, Cascade 33, Sweet Home 22, Tillamook 22, Crook County 18.5, Siuslaw 18, Junction City 18, Seaside 18, La Grande 17, North Bend 16, Molalla 16, Gladstone 11, Douglas 10, Newport 9, Ontario 8, South Umpqua 7, McLoughlin 6, Phoenix 5, Mazama 5, Estacada 4, Yamhill-Carlton 4, Henley 4, Cottage Grove 3.5, Corbett 3, North Marion 2, Baker 1, Klamath Union 1, Madras 1..

100 — 1, Baylee Touey, North Valley, 12.22.

200 — 1, Baylee Touey, North Valley, 24.86.

400 — 1, Baylee Touey, North Valley, 58.05.

800 — 1, Hannah Rannow, Siuslaw, 2:18.54.

1,500 — 1, Linnaea Kavulich, Scappoose, 4:39.83.

100 HURDLES — 1, Kate MacNaughton, Valley Catholic, 15.55; 4, Sienna Bauer, Phoenix, 15.93.

300 HURDLES — 1, Bethany Gingerich, Sweet Home, 44.48.

4x100 RELAY — 1, Philomath (Phaedra Hinds-Cook, Melia Morton, Hannah Bovbjerg, Maggie Ross), 49.80.

4X400 RELAY — 1, Philomath (Phaedra Hinds-Cook, Hannah Hernandez, Hannah Bovbjerg, Melia Morton), 4:04.74

SHOT PUT — 1, Gretchen Hoekstre, Seaside, 42-3.75.

DISCUS — 1, Kes Sandstrom, Astoria, 128-10.

POLE VAULT — 1, Khaley Aguilar, Marshfield, 11-0.25.

TRIPLE JUMP — 1, Darian Hageman, Astoria, 38-2.50.

Reach sports editor Tim Trower at 541-776-4479 or email ttrower@rosebudmedia.com

Share This Story