1003968954 track1.jpg
Andy Atkinson / Mail TribuneCrater's Cal Duke clears the last hurdle en route to winning the 5A boys 300-meter hurdles in meet record time.

Crater’s Duke, Ashland’s Holland track down more titles

EUGENE — Cal Duke was hoping for a flawless race.

He missed it by that much.

The Crater senior hurdler, a heavy favorite to repeat as the 300-meter intermediate champion at the Class 5A track and field state championships at Hayward Field, didn’t disappoint on the final day of the meet Saturday, setting a record.

Still, he wondered what might have been.

Duke and Ashland sophomore EJ Holland, who won the 1,500 for his second championship in as many days, were the local headliners from the final state meet at historic Hayward Field.

The stadium will be torn down this summer in favor of a new facility earmarked for a spring 2020 opening. It hasn’t been decided where the high school competitions will be moved to in 2019.

The duo also helped their teams crack the 5A boys top 10 — the only local squads to do so. Crater was fifth with 42 points and Ashland, which edged the Comets in the 4x400 relay, the final race of the day, was sixth with 41. Sandy triumphed with 86.

Duke and hurdles coach D.J. Bransom had mapped out a strategy to enhance his chance of not only winning the race — a foregone conclusion given his dominance — but shattering the meet record with a mind-boggling time.

Much of it came to fruition.

Duke, who earlier was second in the 110 high hurdles and later would run the anchor leg on the 4x400 relay, saved his best for his specialty.

He won the race in 37.51 seconds, obliterating the meet record of 38.15 set in 2007 by Corvallis’ Andrew Hastings.

Duke’s winning time a year ago was 38.21, and his previous personal best, set early this spring, was 37.80.

He got out of the blocks hard to the first hurdle, but faltered slightly with his steps before the second barrier, which he nicked while going over.

“I guess I kind of relaxed a little for the second one,” he said, “and my steps weren’t quite where they were supposed to be.”

The goal was to do 14 steps between the first couple hurdles then finish with 15s.

Duke did 15 steps all the way around.

After he clipped the second hurdle, he pushed hard through the straight stretch, he said, to make up the time.

Hermiston’s Tyler Rohrman, who had set a meet record in the highs, pulled ahead of Duke by a couple steps around the last corner.

“He was running a lot faster than I expected,” said Duke. “I didn’t really have any worries about catching him on the straight stretch.”

Duke, who said he likely will attend Idaho State University — a school he visited last week — was happy with his time.

But …

“I kind of wish I wouldn’t have messed up on the steps just to see what I possibly could have run with a flawless race,” he said. “But I’m really happy with it.

“My dream would have been to run a 36-something, but messing up and still being only half a second away, I’m pretty confident I know where I’d be at.”

Rohrman was second in 39.22 seconds. Eagle Point’s Jacob Marshall was eighth in 41.23.

Duke drew a modicum of motivation from losing to Rohrman in the 110s.

Rohrman had run faster than Duke much of the year. Still, his record time of 14.09 Saturday turned heads. Duke’s runner-up time was a PR of 14.52.

“In the back of my mind, I kind of knew I’d be two,” he said. “But I was trying to stay positive and hope for the best.”

Ashland’s Holland was coming off an exhilarating win in the 3,000 on Friday, when he set the meet record by forcing the pace.

That was his strategy again in the 1,500.

Holland won in 3:55.61, a second and change off his personal best.

He and defending champion Jantz Tostenson, a Crater junior, went out fast and had company in Ridgeview’s Albert Hesse. Tostenson fell back, but at the start of the final lap, Hesse had moved a couple steps ahead of Holland.

“I like to go out hard,” said Holland, “and that’s the thing, it was a bit faster than I wanted it to be. I was surprised everyone was there. I didn’t know Albert was going to stay there.

“When he passed me, I was, wow, either he’s in crazy shape or I started going real slow. The third lap was a little slower, but not that slow. The last lap I just had to give it my all.”

Holland retook the lead with 300 meters left and built a comfortable gap to the finish line.

Hesse barely held off Holland’s teammate, senior Alex Franklin. Hesse’s time was 3:57.29, while third-place Franklin ran 3:57.43 for a personal best. Tostenson was seventh in 4:02.08, while Ashland sophomore Arlo Davis was fifth in 4:00.00.

In other track events:

Ashland senior Ian Rinefort took third in the 400 with a time of 51.17 seconds.

Crater sophomore Ryland McCullough went out fast in the 800 but was unable to drop defending champion Jerik Embleton and Crescent Valley’s AJ Sandvig. Embleton repeated his title in 1:54.45, Sandvig was second in 1:54.72 and McCullough third in 1:55.29.

South Medford had two placers in the boys 400, with sophomore Austin Boster taking fourth in 48.71 and senior Peyton Shipley coming in seventh in 49.69.

Boster and Shipley also ran legs on South Medford’s 4x400 relay team that placed fifth overall and broke their own school record by finishing in 3:22.17. Joining them on the long relay were Panthers senior Ty Boster and junior Reed Hungerford.

Phoenix sophomore Sienna Bauer was having a strong 4A girls 100 hurdles race before her steps got off toward the end, dropping her to fourth in 15.93 seconds.

South Medford’s Emma Schmerbach was fifth in the 6A girls 1,500, setting a school record of 4:40.68. It bettered by 2 seconds the previous standard run by Lauren Morgan in 2010.

Crater senior Ariana Marks placed sixth in the 1,500 in 4:55.19.

South Medford senior Blaine Johnson was seventh in the 110 hurdles.

North Medford’s 4x400 relay took seventh in 4:04.50.

CLASS 6A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: West Salem 60, Tigard 54, Central Catholic 50, Jesuit 37, Tualatin 36, Oregon City 27, Benson 27, Roseburg 24, Sherwood 23.5, Newberg 23, Lake Oswego 22.5, Willamette 22, Lincoln 21, Liberty 20, Wilson 19.5, North Medford 19, Franklin 18.5, Grants Pass 17, West Linn 16, Grant 16, Sheldon 15, South Medford 14, Sunset 11.5, McMinnville 10, Westview 10, Southridge 8, Centennial 6, Cleveland 5, Beaverton 5, Roosevelt 5, Century 4, Lakeridge 3, Forest Grove 3, West Albany 3, McKay 3, Reynolds 2, Gresham 2, Glencoe 0.5.

100 — 1, Micah Williams, Benson, 10.42; 8, Kaison Faust, North Medford, 11.01.

200 — 1, Micah Williams, Benson, 21.19.

400 — 1, Jacob Miller, West Salem, 47.45; 4, Austin Boster, South Medford, 48.71; 7, Peyton Shipley, South Medford, 49.69.

800 — 1, Ethan Reese, Sunset, 1:53.45; 4, Nathan Burton, Grants Pass, 1:54.56.

1,500 — 1, Alex Slenning, Wilson, 3:55.96; 7, Daniel Beckstead, Grants Pass, 4:00.40; 14, Luke Ramirez, South Medford, 4:06.07.

110 HURDLES — 1, Simon Thompson, West Salem, 14.35; 7, Blaine Johnson, South Medford, 15.24.

300 HURDLES — 1, Antonio Angel, Tigard, 37.68.

4x100 RELAY — 1, Tigard (Josh Burns, Antonio Angel, Skylar Holloway, Braden Lenzy), 41.68; 11, South Medford (Malik Polk, Austin Boster, Ty Boster, Peyton Shipley), 43.49; 13, North Medford (James Royster, Kaison Faust, Tyler Parshall, Tahrell Edwards), 43.71.

4X400 RELAY — 1, Central Catholic (Austin Hill, Eric Brecht, Korbin Williams, William Mundy), 3:17.87; 5, South Medford (Peyton Shipley, Reed Hungerford, Ty Boster, Austin Boster), 3:22.17; 9, Grants Pass (Luke Lambson, Nathan Burton, Randy Clark, Stephen Willey), 3:24.57.

JAVELIN — 1, Sawyer Christopher, Lincoln, 199-8; 9, Trent Snyder, South Medford, 173-5.

HIGH JUMP — 1, Aidan Acord, Sheldon, 6-5.

TRIPLE JUMP — 1, Kameron Harvey, Lake Oswego, 46-9; 2, Kaison Faust, North Medford, 46-1.75; 14, Niko Phillips, Grants Pass, 40-8.25.

GIRLS

TEAM SCORES: Jesuit 92, South Eugene 42, Sunset 42, Clackamas 40, Lincoln 34.6, Centennial 34, West Salem 29, Lake Oswego 27, Southridge 26, Sherwood 22, Gresham 20.6, North Salem 19, North Medford 18, Tigard 18, Grant 15, South Salem 15, Reynolds 15, St. Mary’s Academy 14, David Douglas 14, Grants Pass 13.5, West Linn 12, Newberg 12, South Medford 9, Tualatin 9, Lakeridge 8, Wilson 8, Sheldon 7, Westview 7, Madison 6.6, Central Catholic 6, West Albany 5, Aloha 5, Glencoe 3.6, Oregon City 3.6, Beaverton 3.5, Willamette 3, Forest Grove 2, Roosevelt 2.

100 — 1, Fechi Nmereole, Gresham, 12.00.

200 — 1, Elise Unruh-Thomas, South Eugene, 24.65.

400 — 1, Brooklyn James, Clackamas, 56.58.

800 — 1, Kelly Makin, Sunset, 2:11.72.

1,500 — 1, Kelly Makin, Sunset, 4:26.47; 5, Emma Schmerbach, South Medford, 4:40.68.

100 HURDLES — 1, Skyler Blair, Southridge, 14.30.

300 HURDLES — 1, Skyler Blair, Southridge, 43.61.

4x100 RELAY — 1, North Salem (Nerissa Thompson, Aaliyah Fitzke, Maliyah Thompson, Rebekah Miller), 47.99; 7, Grants Pass (Molly Guerra, Tatianna Ross, Hailey Westbrook, Brooke Johnson), 49.28; 16, South Medford (Jayda Willis, Morgan Burke, Ula Chamberlin, Toni Coleman), 50.72.

4X400 RELAY — 1, Jesuit (Paige Grant, Lena Colson, Ella Nelson, Molly Grant), 3:54.55; 7, North Medford (Talia Baker, Emily Parker, MJ Hamilton, Claire Ebert), 4:04.50.

SHOT PUT — 1, Shelby Moran, Sherwood, 42-11; 2, Jaida Ross, North Medford, 41-10.25; 11, Jessalyn England, Grants Pass, 37-2.

DISCUS — 1, Shelby Moran, Sherwood, 165-6; 3, Jaida Ross, North Medford, 141-7; 7, Molly Guerra, Grants Pass, 129-4; 14, Jessalyn England, Grants Pass, 94-2.

HIGH JUMP — 1, Savannah Proske, David Douglas, 5-5; 5, Aubree Esterline, Grants Pass, 5-2.

TRIPLE JUMP — 1, Judith Baxter Game, Grant, 39-7.75; 6, Camdyn Bruner, Grants Pass, 35-9.50.

CLASS 5A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: Sandy 86, Marist 62, Summit 58, Hood River Valley 44, Crater 42, Ashland 41, Ridgeview 37, Hermiston 35, Milwaukie 28.5, Bend 24.5, Mountain View 24, Central 19, Churchill 19, Hillsboro 17, Pendleton 14, Silverton 13, South Albany 13, St. Helens 13, Eagle Point 11, Crescent Valley 11, Wilsonville 9, Parkrose 7, Redmond 6, Lebanon 6, The Dalles 6, Corvallis 5, Dallas 4, Thurston 3, Woodburn 3, La Salle Prep 2.

100 — 1, Daekwon Mitchell, Hillsboro, 10.96.

200 — 1, Pierce LaCoste, Marist, 22.24.

400 — 1, Issac Burgett, Central, 50.19; 3, Ian Rinefort, Ashland, 51.17.

800 — 1, Jerik Embleton, Marist, 1:54.45; 3, Ryland McCullough, Crater, 1:55.29; 10, Alex Franklin, Ashland, 1:58.82.

1,500 — 1, EJ Holland, Ashland, 3:55.61; 3, Alex Franklin, Ashland, 3:57.43; 5, Arlo Davis, Ashland, 4:00.00; 7, Jantz Tostenson, Crater, 4:02.08.

110 HURDLES — 1, Tyler Rohrman, Hermiston, 14.09; 2, Cal Duke, Crater, 14.52.

300 HURDLES — 1, Cal Duke, Crater, 37.51; 8, Jacob Marshall, Eagle Point, 41.23.

4x100 RELAY — 1, Sandy (Dallin Thomas, Glynne McGaughey, Cole Hoecker, Maxwell Shannon), 42.68.

4X400 RELAY — 1, Hood River Valley (Mathew Tichenor, Gabriel Campos-Davis, Chad Klaas, Robby Running), 3:24.74; 4, Ashland (Nolan Rinefort, Alex Franklin, EJ Holland, Ian Rinefort), 3:27.38; 5, Crater (Drew Caldwell, Jantz Tostenson, Ryland McCullough, Cal Duke), 3:27.47.

JAVELIN — 1, Austin Strawn, Eagle Point, 189-4.

HIGH JUMP — 1, Dakotah Camberg, St. Helens, 6-5.

POLE VAULT — 1, Brady Petz, Bend, 14-9; 7, Cody Le Bel, Crater, 13-6.25.

TRIPLE JUMP — 1, Maxwell Shannon, Sandy, 46-8.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Summit 156, Bend 89, Hermiston 50, Mountain View 44, Marist 33, Sandy 33, Crescent Valley 32, Hood River Valley 28.5, Churchill 26, Wilsonville 25, La Salle Prep 23.5, North Eugene 21, Silverton 21, Central 13, Pendleton 13, Crater 10, The Dalles 10, South Albany 9, Corvallis 6, Thurston 6, Milwaukie 3, Ridgeview 3, Dallas 2, Redmond 2, St. Helens 1, Lebanon 1, Hillsboro 1, Eagle Point 0.5, Putnam 0.5.

100 — 1, Marley Salveter, Sandy, 12.27.

200 — 1, Marley Salveter, Sandy, 25.20.

400 — 1, Grace Toney, Bend, 58.69.

800 — 1, Isabel Max, Summit, 2:14.76; 11, Jade Hopkins, Crater, 2:25.73; 12, Sage Reddish, Ashland, 2:34.56.

1,500 — 1, Sophie Fisher, Crescent Valley, 4:39.32; 6, Ariana Marks, Crater, 4:55.19; 10, Sage Reddish, Ashland, 5:24.10.

100 HURDLES — 1, Quin Fraley, Summit, 14.91.

300 HURDLES — 1, Quin Fraley, Summit, 44.44.

4x100 RELAY — 1, Bend (Charity Wagner, Liliauna Lucas, Katelyn Jolley, Maya Hopwood), 48.81.

4X400 RELAY — 1, Summit (Morgan Hanson, Isabel Max, Anna Hinz, Quin Fraley), 3:59.78.

SHOT PUT — 1, Magie Woginrich, Wilsonville, 40-4; 10, Lilianne Smith, Ashland, 34-8.50.

DISCUS — 1, Haley Smith, Summit, 147-6.

POLE VAULT — 1, Taylor Petz, Bend, 11-6.25; 3, Emily Thomason, Crater, 11-0.25.

TRIPLE JUMP — 1, Leah Richards, Bend, 37-5.50.

CLASS 4A STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM SCORES: La Grande 94, Crook County 74, Scappoose 59, Marshfield 52, North Bend 49, Cottage Grove 47, Newport 27.5, Gladstone 25, Stayton 24, Sisters 22.5, Ontario 20, Mazama 17, Astoria 16.5, Siuslaw 16, Madras 14, Henley 12, Brookings-Harbor 10, Yamhill-Carlton 9, North Valley 8, Hidden Valley 7, Philomath 7, Banks 6.5, Sweet Home 6, Junction City 6, Valley Catholic 6, Tillamook 5, Seaside 5, Klamath Union 5, Estacada 4, Phoenix 3, Douglas 3, Baker 2, Molalla 1.

100 — 1, Jonathan Chilcote, North Bend, 10.84.

200 — 1, Jacob Woods, Cottage Grove, 22.34.

400 — 1, Victor Ramirez, Crook County, 49.48.

800 — 1, Konnor Hathaway, Gladstone, 1:57.81.

1,500 — 1, Jordan Pollard, Sisters, 4:03.68; 11, Robby Vos, Phoenix, 4:22.89.

110 HURDLES — 1, Cade Reed, La Grande, 15.25.

300 HURDLES — 1, Cade Reed, La Grande, 39.60.

4x100 RELAY — 1, Scappoose (Brennan Cox, Tevin Jeannis, Connor McNabb, Tyler Holcomb), 43.40.

4X400 RELAY — 1, La Grande (Luke Bloodgood, Hunter Youngblood, Cade Reed, Sajun White), 3:26.13.

JAVELIN — 1, Ryan Rendon-Padilla, Siuslaw, 181-7; 6, Joseph Grace, Phoenix, 161-7.

HIGH JUMP — 1, Jarred Boedigheimer, Stayton, 6-3.

TRIPLE JUMP — 1, Nickolas Tsiatsos, La Grande, 43-7.75.

GIRLS

TEAM SCORES: Marshfield 60, Astoria 55, Philomath 52.5, North Valley 50, Valley Catholic 43.5, Hidden Valley 43, Scappoose 42, Sisters 34, Cascade 33, Sweet Home 22, Tillamook 22, Crook County 18.5, Siuslaw 18, Junction City 18, Seaside 18, La Grande 17, North Bend 16, Molalla 16, Gladstone 11, Douglas 10, Newport 9, Ontario 8, South Umpqua 7, McLoughlin 6, Phoenix 5, Mazama 5, Estacada 4, Yamhill-Carlton 4, Henley 4, Cottage Grove 3.5, Corbett 3, North Marion 2, Baker 1, Klamath Union 1, Madras 1..

100 — 1, Baylee Touey, North Valley, 12.22.

200 — 1, Baylee Touey, North Valley, 24.86.

400 — 1, Baylee Touey, North Valley, 58.05.

800 — 1, Hannah Rannow, Siuslaw, 2:18.54.

1,500 — 1, Linnaea Kavulich, Scappoose, 4:39.83.

100 HURDLES — 1, Kate MacNaughton, Valley Catholic, 15.55; 4, Sienna Bauer, Phoenix, 15.93.

300 HURDLES — 1, Bethany Gingerich, Sweet Home, 44.48.

4x100 RELAY — 1, Philomath (Phaedra Hinds-Cook, Melia Morton, Hannah Bovbjerg, Maggie Ross), 49.80.

4X400 RELAY — 1, Philomath (Phaedra Hinds-Cook, Hannah Hernandez, Hannah Bovbjerg, Melia Morton), 4:04.74

SHOT PUT — 1, Gretchen Hoekstre, Seaside, 42-3.75.

DISCUS — 1, Kes Sandstrom, Astoria, 128-10.

POLE VAULT — 1, Khaley Aguilar, Marshfield, 11-0.25.

TRIPLE JUMP — 1, Darian Hageman, Astoria, 38-2.50.

Reach sports editor Tim Trower at 541-776-4479 or ttrower@rosebudmedia.com

Share This Story