biz-302229997-ar-0-1.jpg
MT file photo

Timbers Red perfect on opening day of Memorial Challenge

Wesley Frye headed in a cross from Heriberto Gallegos in the first half for the only goal of the game as the Rogue Valley Timbers Red squad beat the AC United Hurricanes 1-0 Saturday afternoon in U17 boys action to wrap up a solid opening day in the Rogue Memorial Challenge.

The Timbers play two more games today and could clinch a spot in the U17 championship match by winning one.

“Our defense is very solid, very good,” Timbers coach Eisa TiaaTutu said

The Timbers started the tournament with a 3-1 victory over the Ashland MUFC Mutiny.

Against AC United, the Timbers executed a three-touch combination that ended with Gallegos finding Frye over the middle.

“In the second half we couldn’t maintain the same level of intensity,” Tutu said. “We created a lot of opportunities to score but we couldn’t finish.”

In U16 girls action, the Rogue Valley Timbers Red fell to AC United Freedom of California 2-1 before losing to the Kidsports McKenzie Strykers of Eugene in an afternoon game, 3-2.

Timbers Red head coach Rusty Veth said center back Mia Tewes and forward Rylie Michael were standouts in the loss to the Strykers, who likely eliminated the Timbers Red from championship contention.

Michael scored with about five minutes left against the Strykers to cut the deficit to one, but the Timbers couldn’t get the equalizer before time expired.

“In both games we were in it and they very easily could have been ties,” Veth said. “I think we had opportunities we didn’t capitalize on.”

Saturday’s Scores

BOYS

U10 — Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Green 5, Basin United B08 Phantoms 2; 4-H McMinnville United B08 10, Eugene Timbers FC 09B Napoli Black 1; Rogue Valley Timbers RVT 08B White 5, OFA 08B Blanco 0; Ashland Speckled Cows 5, Rogue Valley Timbers RVT 08B White 2; Eel River Valley Youth Soccer Rapids B08 9, Rogue Valley Timbers RVT 08B Black 1; North State Soccer KAOS Rebels 08 9, Rogue Valley Timbers RVT 08B Red 4; River Premier River B08 24K 4, OFA 08B Azul 0; NCU Corning FC B08 7, Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Black 1; North State Soccer Kaos Rebels 08 8, Rogue Valley Timbers RVT 08B Black 0; Ashland Speckled Cows 5, Rogue Valley Timbers RVT 08B Red 3; Eel River Valley Youth Soccer Rapids B08 10, OFA 08B Blanco 3.

U11 — Ashland U11B 5, Rogue Valley Timbers RVT 07B Red 0; OFA 07B Azul 8, Eugene Timbers FC 08B Sevilla Black 0; OFA 07B Azul 4, Spanish Springs SC Jaguars 07 1; OFA 07B Blanco 4, Rogue Valley Timbers RVT 07B White 0; Humboldt B07 10, Basin United B07 Octane 0; NCU Warriors FC B07 4, Umpqua United 07B 2; Humboldt B07 14, Rogue Valley Timbers RVT 07B White 0; Spanish Springs SC Jaguars 07 3, Ashland U11B 3; Eugene Timbers FC 08B Sevilla Black 2, Rogue Valley Timbers RVT 07B Red 2; OFA 07B Blanco 4, Umpqua United 07B 0.

U12 — Rogue Valley Timbers RVT 06B Red 4, OFA 06B Azul 3; SOSA Flaming Chihuahuas 2, Rogue Valley Timbers RVT 06B White 1; TFA Willamette 06B 7, GC United Soccer B06 1; North State Soccer Kaos Titans 06 1, 4-H McMinnville United 1; Rogue Valley Timbers RVT 06B Red 8, GC United Soccer B06 0; TFA Willamette 06B 8, OFA 06B Azul 0; Rogue Valley Timbers RVT 06B Black 7, Great Basin YSL Reno Earthquakes B06 2; River Premier Monaco B06 14, Msysl MS United B06 0; North State Soccer Kaos Titans 06 3, Sosa Flaming Chihuahuas 0; 4-H McMinnville United 5, Rogue Valley Timbers RVT 06B White 1.

U13 — OFA 05B Azul 1, Table Rock SC 05B Reign 0; AC United Ambush 6, Eugene Timbers FC 06B Bayern Red 0; Rogue Valley Timbers RVT 05B Red 1, Basin United B05 Elite FC 0; SOSA Tofu Ninjas 5, Rogue Valley Timbers RVT 05B White 0; NCU Orlando United B05 7, Spanish Springs SC Jaguars 05 0; Upper Rogue United Futbol Eagles B05 4, Basin United B05 Spartans 1; Table Rock SC 05B Reign 3, Basin United B05 Elite FC 2; AC United Ambush 3, OFA 05B Azul 0; NCU Barcelona B05 7, Umpqua United 05B 3; Rogue Valley Timbers RVT 05B Red 6, Eugene Timbers FC 06B Bayern Red 0.

U14 — OFA 04B Azul 1, Rogue Valley Timbers RVT 04B White 0; Humboldt B04 Fire 5, Rogue Valley Timbers RVT 04B White 1; NCU Revolution B04 3, OFA 04B Azul 0; NCU Orland FC B04 2, River Premier B04 0; NCU Revolution B04 4, River Premier B04 3; NCU Orlando FC B04 4, Humboldt B04 Fire 0.

U15 — Rogue Valley Timbers RVT 03B Red 4, 4-H Chelsea Pedro B03 0; GPS Oregon 03B 6, SOSA Pirates B03 0; Basin United B04 Blaze 5, Yreka United B03 1; Brookings Bruins B03 1, North State Soccer Kaos Warriors 03 0; North State Soccer Kaos United 03 13, Umpqua United 03B 0; NCU Chivas B03 4, Upper Rogue United Futbol Eagles B03 0; North State Soccer KAOS Warriors 03 3, Basin United B04 Blaze 2; Brookings Bruins B03 2, Yreka United B03 0.

U16 — Upper Rogue United Futbol Eagles B02 1, Rogue Valley Timbers RVT 02B White 0; River Premier B02 5, Upper Rogue United Futbol Eagles B02 1; NCU Milan B02 3, 4-H Northside B02 1; Mad River United Rangers 02/03 1, OFA 02B Azul 0; NCU Milan B02 1, Rogue Valley Timbers RVT 02B White 0; 4-H Northside B02 0, Mad River United Rangers 02/03 0; River Premier B02 10, OFA 02B Azul 0.

U17 — OFA 01B Azul 1, Basin United B01 Swat 0; Rogue Valley Timbers RVT 01B Red 3, Ashland MUFC Mutiny 1; Players SC North 01 YP 3, AC United Hurricanes 01 2; OFA 01B Azul 3, Ashland MUFC Mutiny 0; Rogue Valley Timbers RVT 01B Red 1, AC United Hurricanes 01 0; Players SC North 01 YP 5, Basin United B01 Swat 0.

U19 — Rogue Valley Timbers RVT 99B Red 1, Medford United Futbol Galaxy B99 1; North State Soccer Kaos Rampage 00 1, NCU Manchester United B99 0; Medford United Futbol Galaxy B99 1, Cascade Rush Steelheaders B00 0; Basin United B99 Pumas 1, Umpqua United 99B 0; OFA 99B Azul 1, Galt FC United B99 0; Umpqua United 99B 6, Msysl MS United B99 0; Basin United B99 Pumas 1, OFA 99B Azul 0; NCU Manchester United B99 1, Cascade Rush Steelheaders B00 0; Rogue Valley Timbers RVT 99B Red 1, North State Soccer Kaos Rampage 00 0; Galt FC United B99 5, MSYSL MS United B99 0.

GIRLS

U10 — Upper Rogue United Futbol Eagle Warriors G08 2, Rogue Valley Timbers RVT 08G White 2; Rogue Valley Timbers RVT 08G Red 1, OFA 08G Gris 0; North State Soccer Missfits Crazy 08S-Black 8, GC United Soccer G08 1; NCU Nightmares G08 3, OFA 08G Gris 0; North State Soccer Missfits Crazy 08S-Black 7, Rogue Valley Timbers RVT 08G White 1; Rogue Valley Timbers RVT 08G Red 3, Upper Rogue United Futbol Eagle Warriors G08 1; NCU Nightmares G08 7, GC united Soccer G08 0.

U 11 — GC United Soccer G07 6, Rogue Valley Timbers RVT 07G White 1; Rogue Valley Timbers RVT 07G Red 3, OFA 07G Rebels 1; Umpqua United 07G Panthers 1, North State Soccer Missfits Velocity 07 0; OFA 07G Rebels 2, Rogue Valley Timbers RVT 07G White 1; GC United Soccer G07 2, Umpqua United 07G Panthers 1; Rogue Valley Timbers RVT 07G Red 3, North State Soccer Missfits Velocity 07 1.

U12 — Spanish Springs SC Lady Jaguars 06 White 3, Medford United Futbol Courage G06 1; NCU Pumas G06 6, SJSC Nevada United 06 Girls White 2; Rogue Valley Timbers RVT 06G White 5, NCU Pink Panthers G06 3; CYSA Timber Barons G06 Anderson 2, Rogue Valley Timbers RVT 06G Red 0; OFA 06G Azul 3, Sosa Dark Night 1; SJSC Nevaa United 06 Girls White 1, Medford United Futbol Courage G06 0; NCU Pumas G06 2, Rogue Valley Timbers RVT 06G White 1; Spanish Springs SC Lady Jaguars 06 White 8, NCU Pink Panthers G06 1.

U13 — Rogue Valley Timbers RVT 05G Red 8, Basin United G05 Fusion 0; North State Soccer Missfits Shockers 05 5, Great Basin YSL SS Wolves G05 2; South Tahoe FC Reno Breakers U13 4, Upper Rogue United Futbol Lady Seahawks G05 1; Upper Rogue United Futbol Lady Seahawks G05 4, Basin United G05 Fusion 0; Rogue Valley Timbers RVT 05G Red 2, Great Basin YSL SS Wolves G05 0; Rogue Valley Timbers RVT 05G Black 2, Umpqua United 05G 2; RBYSL Fury United 3, Spanish Springs SC Lady Jaguars 05 3; North State Soccer Missfits Shockers 05 1, South Tahoe FC Reno Breakers U13 1.

U14 — North State Soccer Missfits Moxie 04 2, Rogue Valley Timbers RVT 04G Red 0; Basin United 04G Fury 3, NCU Ambush G04 0; OFA 04G Azul 0, Spanish Springs SC Lady Jaguars 04 0; Clackamas United U14 Arsenal 1, Southeast Soccer Swifts 1.

U15 — Ashland Cross Fire 03G 2, Upper Rogue United Futbol Lady Eagles G03 0; United PDX 03G 3, WAFC Storm 0; AC United Fire 03 6, Upper Rogue United Futbol Lady Eagles G03 0; THUSC Emerald 4, Basin United 03G Fury 0; WAFC Storm 1, AC United Fire 03 1; FME Fusion G03 0, SJSC Nevada United 03 Girls Blue 0; United PDX 03G 6, Ashland Cross Fire 03G 0.

U16 — North State Soccer Missfits Mavericks 02 2, South Tahoe FC Breakers 02/03 0; AC United Freedom 2, Rogue Valley Timbers RVT 02G Red 1; Rogue Valley Timbers RVT 02G White 0, Rogue Valley Timbers RVT Wright 0; SJSC Nevada United 02 Girls Blue 6, Bend FC Timbers 02G Red 0; South Tahoe FC Breakers 02/03 1, AC United Freedom 0; Kidsports McKenzie Strykers 3, Rogue Valley Timbers RVT 02G Red 2; Bend FC Timbers 02G Red 1, Rogue Valley Timbers RVT Wright 0; SJSC Nevada United 02 Girls Blue 2, Rogue Valley Timbers RVT 02G White 0; North State Soccer Missfits Mavericks 02 2, Kidsports McKenzie Strykers 0.

U19 — Rogue Valley Timbers RVT 99G Red 4, North State Soccer Missfits Renegades 00 1; OFA 00G Scatter 4, Basin United G99 0; Rogue Valley Timbers RVT 99G Red 6, Basin United G99 0; SOSA Pirates G99 11, Basin United G00 Crazy Cleats 0; Cascade Rush Elites 2, NCU Elite G99 0; NCU Elite G99 8, Basin United G00 Crazy Cleats 0; SOSA Pirates G99 1, Cascade Rush Elites 0; Umpqua United 99G 0, Rogue Valley Timbers RVT 00G Black 0; TFA Willamette Southside 1, Spanish Springs SC Lady Jaguars 00 0.

Share This Story