1004019296 soccer1.jpg

RVT 99B Red's Preston Jernigan blocks the header by Cascade Rush's Parker Hollenbeck in Rogue Memorial Challenge Tournament action at U.S. Cellular Community Park on Sunday.[PHOTO BY: LARRY STAUTH JR]

RVT squads advance to U19 finals

Staff reports

A pair of local U19 clubs advanced to Cascade division finals during Day 2 of the Rogue Memorial Challenge on Sunday.

The sixth annual tournament, which wraps up today with championships matches, is one of the largest in the region, featuring 165 teams ranging from the U10 to U19 levels. Clubs from Oregon, California, Nevada and Washington competed, including 65 from the Rogue Valley.

The Rogue Valley Timbers 99G Red girls U19 team will look to defend its Rogue Memorial Challenge crown when it plays Oregon Futbol Academy 00G Scatter at 12:30 p.m. today at U.S. Cellular Field 10.

Whitney Winans and Maddie Wheelock each netted goals in a 2-2 tie with Scatter on Sunday.

The RVT 99B Red boys squad will take on NCU Manchester United B99 in the other U19 Cascade final at 11 a.m. today at U.S. Cellular Field 10. It’ll also be a rematch after the two teams met on Sunday, when 99B Red came away with a 2-1 triumph.

Andrew Michels recorded the go-ahead goal about 12 minutes into the second half against Manchester United after Cody Silani scored earlier for 99B Red.

Earlier in the day, 99B Red finished in a 1-1 tie with Cascade Rush Steelheaders B00 using a goal from Izaiha Bruce. The RVT club wrapped up first in the five-team Cascade standings with a 2-0-2 record.

For more information and schedules, visit roguememorialchallenge.com.

Sunday’s Scores

BOYS

U10 — Basin United B08 Phantoms 4, Eugene Timbers FC 09B Napoli Black 2; 4-H McMinnville United B08 3, Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Green 0; 4-H McMinnville United B08 7, Basin United B08 Phantoms 0; Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Green 2, Eugene Timbers FC 09B Napoli Black 0; OFA 08B Blanco 5, RVT 08B Black 2; EEL River Valley Youth Soccer Rapids B08 7, RVT 08B Red 4; Ashland Speckled Cows 6, RVT 08B Black 2; North State Soccer Kaos Rebels 08 7, RVT 08B White 0; NCU Corning FC B08 6, OFA 08B Azul 3; River Premier B08 24K 7, Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Black 0; NCU Corning FC B08 3, River Premier River B08 24K 2; OFA 08B Azul 4, Upper Rogue United Futbol Eagles B08 Black 4; EEL River Valley Youth Soccer Rapids B08 8, RVT 08B White 5; RVT 08B Red 7, OFA 08B Blanco 1; Ashland Speckled Cows 5, North State Soccer Kaos Rebels 08 2.

U11 — OFA 07B Azul 3, RVT 07B Red 1; Spanish Springs SC Jaguars 07 2, Eugene Timbers FC 08B Sevilla Black 2; Ashland U11B 4, OFA 07B Azul 0; Basin United B07 Octane 8, Umpqua United 07B 1; NCU Warriors FC B07 8, RVT 07B White 0; Humboldt B07 9, OFA 07B Blanco 0; Spanish Springs SC Jaguars 07 3, RVT 07B Red 0; Eugene Timbers FC 08B Sevilla Black 3, Ashland U11B 0; Basin United B07 Octane 3, RVT 07B White 1; NCU Warriors FC B07 3, OFA 07B Blanco 0; Humboldt B07 5, Umpqua United 07B 1.

U12 — OFA 06B Azul 2, GC United Soccer B06 0; RVT 06B Red 6, TFA Willamette 06B 3; River Premier Monaco B06 8, Great Basin YSL Reno Earthquakes B06 0; RVT 06B Black 10, MSYSL MS United B06 1; North State Soccer Kaos Titans 06 2, RVT 06B White 0; 4-H McMinnville United 6, SOSA Flaming Chihuahuas 0; River Premier Monaco B06 11, RVT 06B Black 1; Great Basin YSL Reno Earthquakes B06 7, MSYSL MS United B06 2.

U13 — OFA 05B Azul 2, RVT 05B Red 2; Basin United B05 Elite FC 5, Eugene Timbers FC 06B Bayern Red 1; AC United Ambush 6, Table Rock SC 05B Reign 1; NCU Orland United B05 8, Basin United B05 Spartans 0; Upper Rogue United Futbol Eagles B05 4, Spanish Springs SC Jaguars 05 3; SOSA Tofu Ninjas 2, NCU Barcelona B05 1; Basin United B05 Spartans 4, Spanish Springs SC Jaguars 05 3; RVT 05B White 3, Umpqua United 05B 0; NCU Orland United B05 9, Upper Rogue United Futbol Eagles B05 0; OFA 05B Azul 1, Basin United B05 Elite FC 0; AC United Ambush 4, RVT 05B Red 0; Table Rock SC 05B Reign 5, Eugene Timbers FC 06B Bayern Red 1; RVT 05B White 1, NCU Barcelona B05 0; SOSA Tofu Ninjas 4, Umpqua United 05B 0.

U14 — NCU Orland FC B04 5, OFA 04B Azul 0; NCU Revolution B04 5, RVT 04B White 0; NCU Orland FC B04 6, RVT 04B White 0; OFA 04B Azul 1, River Premier B04 1; Humboldt B04 Fire 3, NCU Revolution B04 3; River Premier B04 3, Humboldt B04 Fire 1.

U15 — 4-H Chelsea Pedro B03 2, GPS Oregon 03B 1; RVT 03B Red 2, SOSA Pirates B03 0; 4-H Chelsea Pedro B03 6, SOSA Pirates B03 1; GPS Oregon 03B 3, RVT 03B Red 1; NCU Chivas B03 12, Umpqua United 03B 0; North State Soccer Kaos United 03 2, Upper Rogue United Futbol Eagles B03 0; Basin United B04 Blaze 1, Brookings Bruins B03 1; NCU Chivas B03 2, North State Soccer Kaos United 03 0; Upper Rogue United Futbol Eagles B03 9, Umpqua United 03B 0; North State Soccer Kaos Warriors 03 5, Yreka United B03 1.

U16 — Upper Rogue United Futbol Eagles B02 4, 4-H Northside B02 0; RVT 02B White 1, Mad River United Rangers 02/03 0; River Premier B02 2, NCU Milan B02 1; Upper Rogue United Futbol Eagles B02 3, OFA 02B Azul 0; 4-H Northside B02 3, RVT 02B White 2; River Premier B02 3, Mad River United Rangers 02/03 0; NCU Milan B02 9, OFA 02B Azul 0.

U17 — RVT 01B Red 5, Basin United B01 Swat 0; AC United Hurricanes 01 1, Ashland MUFC Mutiny 0; Players SC North 01 YP 2, OFA 01B Azul 0; OFA 01B Azul 2, AC United Hurricanes 01 0; Ashland MUFC Mutiny 5, Basin United B01 Swat 0; RVT 01B Red 1, Players SC North 01 YP 0.

U19 — Medford United Futbol Galaxy B99 1, North State Soccer Kaos Rampage 00 1; RVT 99B Red 1, Cascade Rush Steelheaders B00 1; NCU Manchester United B99 1, Medford United Futbol Galaxy B99 0; OFA 99B Azul 5, MSYSL MS United B99 0; Galt FC United B99 1, Umpqua United 99B 0; Basin United B99 Pumas 4, MSYSL MS United B99 0; OFA 99B Azul 2, Umpqua United 99B 0; RVT 99B Red 2, NCU Manchester United B99 1; Cascade Rush Steelheaders B00 2, North State Soccer Kaos Rampage 00 1; Basin United B99 Pumas 1, Galt FC United B99 0.

GIRLS

U10 — NCU Nightmares G08 7, RVT 08G White 0; North State Soccer Missfits Crazy ‘08S-Black 5, RVT 08G Red 2; OFA 08G Gris 3, Upper Rogue United Futbol Eagle Warriors G08 1; GC United Soccer G08 2, RVT 08G White 0; Upper Rogue United Futbol Eagle Warriors G08 4, GC United Soccer G08 1; NCU Nightmares G08 1, RVT 08G Red 0; OFA 08G Gris 4, North State Soccer Missfits Crazy ‘08S-Black 2.

U11 — OFA 07G Rebels 1, GC United Soccer G07 0; RVT 07G White 2, North State Soccer Missfits Velocity 07 0; Umpqua United 07G Panthers 2, RVT 07G Red 1; RVT 07G Red 4, GC United Soccer G07 1; North State Soccer Missfits Velocity 07 2, OFA 07G Rebels 1; RVT 07G White 3, Umpqua United 07G Panthers 0.

U12 — CYSA Timber Barons G06 Anderson 1, OFA 06G Azul 0; RVT 06G Red 2, SOSA Dark Night 1; NCU Pumas G06 1, Spanish Springs SC Lady Jaguars 06 White 1; NCU Pink Panters G06 2, Medford United Futbol Courage G06 1; RVT 06G White 4, SJSC Nevada United 06 Girls White 3; NCU Pumas G06 6, Medford United Futbol Courage G06 0; SJSC Nevada United 06 Girls White 2, NCU Pink Panters G06 0; RVT 06G White 3, Spanish Springs SC Lady Jaguars 06 White 2; CYSA Timber Barons G06 Anderson 6, SOSA Dark Night 0; OFA 06G Azul 3, RVT 06G Red 2.

U13 — Great Basin YSL SS Wolves G05 3, Basin United G05 Fusion 0; North State Soccer Missfits Shockers 05 4, Upper Rogue United Futbol Lady Seahawks G05 0; South Tahoe FC Reno Breakers U13 1, RVT 05G Red 1; South Tahoe FC Reno Breakers U13 6, Basin United G05 Fusion 1; North State Soccer Missfits Shockers 05 4, RVT 05G Red 0; Great Basin YSL SS Wolves G05 1, Upper Rogue United Futbol Lady Seahawks G05 1; RBYSL Fury United 2, Umpqua United 05G 0; Spanish Springs SC Lady Jaguars 05 5, RVT 05G Black 0; RBYSL Fury United 3, RVT 05G Black 1; Spanish Springs SC Lady Jaguars 05 5, Umpqua United 05G 0.

U14 — RVT 04G Red 3, OFA 04G Azul 1; North State Soccer Missfits Moxie 04 4, Spanish Springs SC Lady Jaguars 04 0; Basin United 04G Fury 2, Southeast Soccer Swifts 1; Clackamas United U14 Arsenal 1, NCU Ambush G04 1; North State Soccer Missfits Moxie 04 5, OFA 04G Azul 1; RVT 04G Red 3, Spanish Springs SC Lady Jaguars 04 0; Basin United 04G Fury 0, Clackamas United U14 Arsenal 0; NCU AmbushG04 3, Southeast Soccer Swifts 1.

U15 — WAFC Storm 12, Upper Rogue United Futbol Lady Eagles G03 0; AC United Fire 03 2, Ashland Cross Fire 03G 1; FME Fusion G03 3, Basin United 03G Fury 0; THUSC Emerald 3, SJSC Nevada United 03 Girls Blue 0; WAFC Storm 4, Ashland Cross Fire 03G 2; United PDX 03G 4, AC United Fire 03 0; United PDX 03G 7, Upper Rogue United Futbol Lady Eagles G03 0; Basin United 03G Fury 0, SJSC Nevada United 03 Girls Blue 0; FME Fusion G03 1, THUSC Emerald 0.

U16 — North State Soccer Missfits Mavericks 02 2, RVT 02G Red 0; AC United Freedom 1, Kidsports McKenzie Strykers 0; RVT 02G White 3, Bend FC Timbers 02G Red 1; SJSC Nevada United 02 Girls Blue 2, Rogue Valley Timbers TVT Wright 0; AC United Freedom 1, North State Soccer Missfits Mavericks 02 1; South Tahoe FC Breakers 02/03 4, RVT 02G Red 0; South Tahoe FC Breakers 02/03 3, Kidsports McKenzie Strykers 0.

U19 — North State Soccer Missfits Renegades 00 4, Basin United G99 2; OFA 00G Scatter 5, North State Soccer Missfits Renegades 00 0; RVT 00G Black 2, TFA Willamette Southside 0; Umpqua United 99G 1, Spanish Springs SC Lady Jaguars 00 0; RVT 00G Black 2, Spanish Springs SC Lady Jaguars 00 0; NCU Elite G99 1, SOSA Pirates G99 0; TFA Willamette Southside 1, Umpqua United 99G 0; OFA 00G Scatter 2, RVT 99G Red 2; Cascade Rush Elites 11, Basin United G00 Crazy Cleats 0.

Share This Story