-amp-v-20100907.

Results / Standings

AUTO RACING

SISKIYOU SPORTS CAR CLUB

OF SOUTHERN OREGON

Race No. 3

At Jackson County Sports Park in White City.

May 20

AUTOCROSS (Top 10): 1, David Winterburn, Redding, Calif., ‘11 Sports Racer, 49.535; 2, Mark Chandler, Brookings, SHO Car, 50.351; 3, William Cosby, McKinleyville, Calif., ‘07 Chev Corvette Z06, 51.601; 4, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., ‘07 Chev Corvette Z06, 51.65; 5, Dave Kipperman, Roseburg, ‘86 Mazda RX-7, 51.877; 6, Dick Calhoun, Jacksonville, ‘65 Factory 5 Cobra, 52.39; 7, Taran Offord, Sutherlin, ‘89 Toyota MR2, 53.635; 8, Jimmy Hofstetter, Klamath Falls, ‘17 VW GTI, 54.035; 9, Len Qualls, Medford, ‘83 Mazda RX-7, 54.932; 10, Steve VanWettering, Klamath Falls, ‘13 Subaru BRZ, 55.491.

MEDFORD DRAGSTRIP RACES

May 18

DIVEBOMBERS GRUDGE: 1, Joe Bloomberg, ‘65 Ford Mustang; 2, Jon Ruff, ‘82 Chevy Camaro.

HOT ROD: 1, Jeremy Smith, ‘02 Ford Pickup; 2, Kevin Baker, ‘73 Oldsmobile Cutlass.

STREET DOT: 1, Harold “Pepper” Chateauneuf, ‘93 Ford Mustang GT; 2, David Watts, ‘02 Chevy ZL1.

MOTORCYCLE: 1, Jason Sauer, ‘12 Kawasaki ZX14R; 2, Jesse Downs, ‘00 Yamaha R1.

JUNIOR DRAGSTER: 1, Evan Alfrey, ‘00 Mike Bos Junior Dragster.

May 19

HEAT 1

SUPER PRO: 1, Shane Marsh, ‘91 Ford Mustang; 2, Bob Britton, Brogie Roadster.

PRO: 1, Jon Ruff, ‘82 Chevy Camaro; 2, Dave Kipperman, ‘80 Chevy.

SPORTSMAN: 1, Dani Fry, ‘72 Chevy Chevelle; 2, Chuck E. Killian, ‘90 Chevy Camaro.

VW SPORTSMAN: 1, Paul Hornbeck, ‘58 VW Rat Rod; 2, Dave Casperson, ‘65 VW Rat Rod.

MOTORCYCLE: 1, Russ Boat, ‘90 Suzuki GSXR1100; 2, Jason Sauer, ‘12 Kawasaki ZX14R.

JUNIOR DRAGSTER: 1, Evan Alfrey, ‘00 Mike Bos Junior Dragster.

HEAT 2

SUPER PRO: 1, Sam Plowman, ‘67 Ford Mustang; 2, Gene Gros, ‘55 Chevy.

PRO: 1, Tom Brooks, ‘49 Chevy Coupe; 2, Ian Nickel, ‘55 Chevy.

SPORTSMAN: 1, Chuck E. Killian, ‘90 Chevy Camaro; 2, Curtis Jones, ‘75 Chevy Camaro.

VW SPORTSMAN: 1, Mark Wolter, ‘56 VW; 2, Craig Hobbs, ‘69 VW Bug.

MOTORCYCLE: 1, Russ Boat, ‘90 Suzuki GSXR1100.

JUNIOR DRAGSTER: 1, Evan Alfrey, ‘00 Mike Bos Junior Dragster.

BOWLING

HONOR ROLL

Damon Cochran rolled his second 300-game in a week on May 17 in the Grand Sierra Reno League at Roxy Ann Lanes.

ROXY ANN LANES

May 18

MEN: Charles Sanders 223-279-248-750, Damon Cochran 300-258-734, Chris Tratz 248-228-226-702, Rick Imhausen III 245-224-684, Steve Siemers 226-237-679, Jason Schultz 243-222-674, Cecil McNew 276-664, Dustin Knight 235-225-663, Gary Raines 234-235-663, Jason Asmussen 272-660, Bo Bodenski 230-654, Don Gregg 247-653, TJ Wiedrich 246-648, Joe Mitchell 234-643, Gary Raines 239-635, Rick Imhausen 245-628, Joe Stuart 226-226-618, Jared Pruitt 233-617, Brian Champion 226-607, Gene Bell 233-605, Randall Archer 226-603, Brian Wilson 258, Joe Elo 236, Brendon Frazier 231, Micah Watkins 231, Scott Anderson 223.

WOMEN: Michelle Lunsford 227-251-680, Peggy Marchant 212-214-600, Heather McKenzie 236-209-593, Crystal Imhausen 246-573, Marlana Pruitt 203-532, Taylor Wilkinson 507, Peggy Marchant 501.

SENIORS

MEN: Tom Elliot 207-195-563, Russell Matzkanin 188-171-527, Chet Faurholt 213-518, Bob Hammer 181-511, Darwin Moore 180-176-493, Steve Miller 170-180-492, Ron Roberson 191, Paul Robbins 172.

WOMEN: Lin Regester 175-489, Lucille Miller 192.

NO-TAP TRIOS

MEN: Cecil McNew 263-300-300-863, Bo Bodenski 300-284-793, Rick Sachen 278-256-759, Bill Weekley 241-278-744, Mitch Babcock 244-250-722, Johnny Prestage Sr. 257-717, Jim Miner 242-244-704, Art Ball 276-694, Johnny Prestage Jr. 251-679, Joe Deaver 241-675, Andy Miner 258-666, Justin McMurrian 255-664, Jeff Travis 665, Mike Knudsen 652, Jason Fauble 258, Daniel Ritchie 242.

WOMEN: Peggy Marchant 278-290-266-834, Joan Keeney 297-245-232-774, Toni Williams 222-221-658, Amanda McNew 567.

LAVA LANES

May 19

MEN: Dan Bayless 225-695, Brayton Bailey 246-691, Don Woolard 267-682, Q-Tip Nichols 213-665, Mike Kringelbach 245-660, John Counts 233-659, Neal Roberts 246-655, Mark Bell 255-646, Mike Henderson 215-641, Bob Blackwell 216-636, Tony White 247-629, Tyler Hewitt 212-628, Jary Kapus 257-623, Jeff Pottruff 236-616, Nick Brickey 265-615, Joe Alvord 244-613, Lee Evans 225-612, Randy Pace 202-599, Gary Hudnall 218-598, Jeremy Kekacs 223-595, Eric Baker 223-592, Adam Sothard 243-588, Mitch Rowan 232-584, Gary Hull 203-582, Cal Garo 220-581, Les Nzmo 227-580.

WOMEN: Mony Bristow 265-746, Ronnie Olson 226-599, April Rose 220-581, Val Wilson 227-569, Barb Henderson 205-564, Sam Blackwell 220-562, Whitney James 190-561, Sheila Anderson 209-557, Stacie Wyatt 199-535, Capriana Adelma 179-512, Kim Bayless 170-502.

GOLF

STONE RIDGE GC

Orange Ball + Two Format

May 16

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, Dave Potter, George Berry, Roger Courtney, 226; 2, Ray Keasler, Dave Sayler, Guerin Fischer, Bob Lima, 229; 3, Ken Gentry, John Robinson, Jim Day, 232.

NET: 1, Jim Leffler, Cleo Wright, Jerry Carstens, Lonnie Carter, 184; 2, Larry Lilze, Chris Tooley, Harry Uhles, Gary Highland, 203; 3, Gene Squires, Mike Morris, Alex Stephens, Dick Champion, 203.

FLIGHT B

GROSS: 1, Dave Schmidt, Glen Ringe, Frank Medina, Dick Niedermeyer, 253; 2, Ron Williams, Don Tompkins, Jerry Hargrove, 259; 3, Don Simpson, Jerry Page, Larry Walker, John Watson, 262.

NET: 1, Fred Pearson, Oliver Valencia, Mike Robinson, Rich Sauer, 191; 2, Dave Morris, Bill Morse, Mort Gossett, Rod Hammer, 194; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Manning, 197.

K.P.: No. 2, Ed Olson, Randy Kane. No. 12, Roger Courtney, Mike Westfall.

Mixed Double Scramble Format

May 20

GROSS: 1, Chad Lee-Haley Brown, 36; 2, Scott Lusk-Debbie Lusk, 37; 3, Joe Gorski-Celesha Gorski, 38.

NET: 1, Brian Davidson-Gay Davidson, 26.2; 2, Ron Williams-Lisa Williams, 27.8; 3, Lonnie Carter, 31.2.

LONG DRIVE: No. 5, Brian Davidson, Haley Brown.

K.P.: No. 2, Ron Williams, Haley Brown.

Church League Standings

Week 7

May 17

GROSS: 1, Community Bible No. 1, 70; 2, Gloria Dei, 71; 3, Table Rock Fellowship No. 2, 72; 4, Light House, 75; 5, Medford Adventist No. 2, 78; 6, Talent Friends Church, 79; 7, St. Peter, 80; 8, First Presbyterian, 80; 9, Table Rock Fellowship No. 1, 86.

NET: 1, Medford Adventist No. 1, 63; 2, Eagle Point, 63.25; 3, Hope Christian, 63.5; 4, St. John No. 1, 64; 5, Community Bible No. 2, 68; 6, First Baptist, 68; 7, St. John No. 2, 69.75; 8, Grace Lutheran Red, 70; 9, Grace Lutheran White, 79.

K.P.: No. 2, Tony Tacchini. No. 7, Randy Kennedy.

EAGLE POINT GC

Two-Man Scramble Format

May 12

FLIGHT A

GROSS: 1, Todd-Rautenberg, 64; 2, T. Croft-D. Croft, 67; 3, Lloyd-Borenmann, 69; 4, Hewlett-Sims, 70.

NET: 1, Comer-Holland, 56; 2, Meunier-Moser, 57.5; 3, Brekke-Frantz, 58; 4, Bray-McFall, 59.

FLIGHT B

GROSS: 1, Tolar-R. Robinson, 65; 2, Moore-Minder, 70; 3, Shipley-Drewien, 73; 4, Sayler-Figueira, 75.

NET: 1, Bebout-Deschamps, 56; 2, Pepper-M. Robinson, 57; 3, Gifford-Fowler, 57.5; 4, Bennett-Cash, 58.

Beat the Pros Four-Man Scramble Format

May 21

PRO GROSS SCORE: 56.

NET: 1, Doss, Tree, Poncia, Harrell, 53.2; 2, Nabozny, Brick, Roberts, Hamilton, 53.8; 3, Grove, Chavez, Marks, Anderson, 55; 4, Boyd, Addington, Oravec, Parks, 55.1; 5, Donnally, Rush, Hussell, Ritchie, 55.7; 6, Wood, Reiter, Berry, Boldish, 55.7.

K.P.: No. 3, Drewien, Wolf. No. 8, Berry, White. No. 13, Harrell, Carstens. No. 15, Oravec, Gerow.

OAK KNOLL GC

Spring Handicap

36-Hole Individual Stroke Play Format

May 19-20

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Nick Krohn, 154.

NET: 1, Mike Morrison, 143; 2, Ken Fasnacht, 153.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Tom Kohan, 167.

NET: 1, John Harpster, 149; 2, Doug Engle, 150.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Ray Tokareff, 182.

NET: 1, Pete LaPierre, 146; 2, Will Toth, 152.

LONGEST PUTT MADE: Claude Akins, Will Toth, Mike Morrison, Pete LaPierre.

K.P.: Dan Johnson, Tony Parent, D.L. Richardson, Jim Hatton.

Women’s 18-Hole Golf Association

Field Shots Only Format

May 15

GROSS: 1, Sydney Embry

NET: 1, Helene Archer; 2, Mindy Ferris.

CENTENNIAL GC

Centennial Rose Club

Fewest Putts Format

May 17

FIRST FLIGHT: 1, Judy Laws, 30; 2, Vicki Maddox, 32; 3, Linda Johnson, 32; 4, Sandy Estlund, 33; 5, Anne Westerman, 34; 6, Jenny Cooper, 35.

SECOND FLIGHT: 1, Laura Jones, 32; 2, Judy Wallace, 32; 3, Sheila Anderson, 34; 4, Suzanne Lang, 34; 5, Gwen Quimby, 36; 6, Linda Forrette, 36.

K.P.: No. 6, Georgia Vukovich, Laura Jones. No. 17, Vicki Maddox.

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

May 19-20

GIRLS CASCADE

OFA 05G Azul 2, RVT 05G Black 1

RVT 05G Red 1, ASC Crossfire 0

URU Lady Seahawks 3, ASC Galaxy 3

BUSC 04G Fury 0, RVT 04G Red 0

BUSC Fusion 1, UUSC 05G 0

BUSC 03G Fury 4, RVT 04G White 1

OFA 05G Azul 4, ASC Galaxy 1

RVT 04G White 2, BUSC Fusion 1

URU Lady Seahawks 1, RVT 05G White 0

GIRLS HIGH SCHOOL

OFA 99G 8, Eel River Rapids 1

SOSA Lady Pirates 2, RVT 02/01G 0

RVT Black 5, BUSC White 0

BUSC 03G Fury 1, RVT 02/01G 0

RVT Black 7, Eel River Rapids 1

SOSA Lady Pirates 4, ASC Crossfire 4

OFA 99G 5, BUSC White 1

BUSC 03G Fury 4, ASC Crossfire 2

BOYS CASCADE

NSS Red Bluff Barcelona 3, BUSC Spartans 2

OFA 05B Azul 3, TRSC 05B Reign 2

RVT 06B Red 4, UUSC 05B 3

RVT 04B Red 6, ASC Gambit 0

URU U13B Eagles 2, RVT 05B White 2

NSS Kaos Strykers 05B 6, BUSC Spartans 0

SOSA Crossfire 2, BUSC Spartans 0

RVT 04B Red 8, URU U13B Eagles 0

OFA 05B Azul 3, ASC Gambit 0

BOYS ROGUE

RVT 03B Red 5, BUSC Rebels 5

URU U15B Eagles 5, SOSA Pirates 8

BOYS HIGH SCHOOL

URU U16B Eagles 4, BUSC Lightning 3

BUSC Pumas 7, URU U15B Eagles 0

BUSC SWAT 4, OFA 99B Azul 3

BUSC Pumas 2, URU U16B Eagles 0

BUSC Lightning 6, OFA 99B Azul 2

URU U15B Eagles 2, BUSC SWAT 1

Share This Story