RESULTS / STANDINGS

Bowling

Honor Roll

Brian Blackwell rolled a 300 game in the at Lava Lanes on Nov. 21 in the Monday Night Rogue League.

U

Greg Nichols also rolled a perfecto Friday night in the Goodsports League on Nov. 25 at Lava Lanes.

U

Duane McLean shot 299 at Lava Lanes in the Match Club Sunday on Nov. 27.

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Tyler Ellis 290-779; Matt King 277-747; Greg Nichols 300-738; Jary Kapus 270-726; Jary Kapus 246-715; Kevin Henley 246-700; Damon Cochran 245-699; Robert Gibson 268-697; Brady Rennick 257-694; Jim Brockbank 238-691; Frank Kula 248-672; Mark Bell 237-670; Brady Rennick 235-670; Lee Speice 263-668; Jason Asmussen 247-666; Mike Henderson 225-662; Kevin Henley 274-659; Mike Champion 224-658; Greg Newtson 257-653; Mike Rock 225-649; Mike Ussary 232-648; Larry James 245-647; Scott Helstowski 254-646; Bob Blackwell 234-642; Tony Bristow 223-641; Arthur Ball 231-640; Mark Foster 247-637; Pat Moore 234-637; Dustin Smith 227-636; Dan LaFond 257-634; Al Neubauer 238-632; DJ Snopl 243-630; Dan Gibson 213-630; Adam Southard 217-628; Mike Jennings 251-626; Steve Rennick 221-624; Jared Inlow 233-622; Mike Kringlebach 238-620; Alan Walter 247-619; Doug Guches 251-617; Justin Edwards 217-617; Karl Blust 233-615; Mike Henderson 230-614; Jason Asmussen 222-608; Neal Roberts 215-608; Ozzie Brockbank 212-608; Mike Gregory 237-607; Jim Shook 217-607; Larry Rux 216-607; Chris Moore 255-604; Bob Glaesemann 213-604; Troy Miles 258-603; Chuck Hinks Jr 212-603; Duane Russell 244-600; Sam Coulter 217-600; Brian Davidson 213-597; Phillip Moore 209-582; Ken Drake 210-554.

WOMEN — Linn Goode 213-627; Betty Havira 224-622; Mony Bristow 205-607; Amber Giuliani 258-603; Caitlin Janes 224-589; Billie Christianson 213-584; Barb Henderson 211-579; Jodie Keyser 204-533; Debby Wimer 206-522; Billie Christianson 214-509; Sue Young 218-501.

SENIOR MEN — Duane McLean 237-680; Chuck Eilenberger 236-674; Euel Rutledge 246-654; Clovis Glass 245-653; Ernie Bechler 233-650; Art Ball 225-646; Bruce Snook 225-641; Al Hartwell 234-640; Randy Pace 236-637; Bruce Snook 235-636; Duane McLean 221-633; Chet Wilson 223-622; Frank Villa 214-558; Harry LeVine 223-541; Clay Winkler 202-530.

SENIOR WOMEN — Joan Konopasek 252-701; Marilyn Wilson 224-609; Shannon Fisher 232-595; Barbara Pace 217-563; Phyllis Foster 216-546; Marjo Vaughn 200-537.

BUMPER BASHERS — Gabriel Lane 106-193.

SPRITENS — Faith Ham 135-244.

COCA COLA — Corissa Weekley 181-464.

MATCH CLUB (vs. Caveman Bowl Grants Pass, here):

MEN — Duane McLean 299-665; Jerry Smith 235-655; Bruce Snook 237-653; Ernie Bechler 234-637; Chet Wilson 237-623; Bill Janes 213-617; Dave Rodger 226-607; Clovis Glass 214-586; Al Neubauer 203-576; Neal Roberts 210-559; Doug Guches 201-533.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Bob Korth 248-266-267-781, Scott Helstowski 289-258-760, Laura Harvey 256-259-733, Leighton Edge 257-248-671, Bill Cramer 224-236-670, Tony Korth 233-666, Bob Prest 235-236-658, Bill Irwin 244-648, Gary Hudnall 220-645, Brett Hays 226-227-642, Bryon Blocher 276-638, Euel Rutledge 235-633, Dave Wooley 235-223-626, KD Pritchett 234-236-619, Larry Rux 230-610, Lucas Padilla 235-603. Games: Ed Lee 233, Bob Penner 231.

MEN — Scott Helstowski 259-246-238-743, Ron Seymour 258-235-698, Dave Wooley 269-223-203-695, Dakota Marshall 242-222-686, Chuck Eilenberger 234-227-669, Matt Eilenberger 230-228-668, Eli Zurlinden 246-658, Zach Zurlinden 233-653, Brett Hays 249-648, Ron Seymour 224-645, Dave Barlow 232-629, Mike Gilham 234-624, Nick Brickey 247-623, Ron Dixon 233-609, Tim Price 223-600, Steve Benston 617, Patrick Clemence 605. Games: Keith Kruger 255-581, Bill Weekley 237, Ritchie Warner 235, Eric Jackson 225.

WOMEN — Joan Konopasek 242-618, Peggy Marchant 213-568, Joan Keeney 204-565, Toni Williams 535, Linda Fait 524, Lucille Miller 511, Karen Eilenberger 502.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 180-246-575, Fred Hamblin 215-540, Dennis Warrender 188-187-518. Games: Robert Hutchison 193, Mike Sweeny 188, Lorna Hall 186, Joe Chavez 182, Bob Doescher 181.

WOMEN — Bernice Charley 173.

JUNIORS

LANEBENDERS — Dominic Chamberlain 158-157-456, Austi Scott 152-163-454, Darren Babcock 118-110-323, Jeremiah Boatwright 130, Branden Boatwright 129, Amanda Tullis 127, Brittany Sesulka 104, Andre Moreno 97.

SPARETIMERS — Jake Donis 217-527, Connor Thomas 139-155-401, Charlie Sanders 554, Cameron Ahlstrom 196, Christopher Barnes 188, Christian Barnes 172, Matthew Ahlstrom 158, Nikki Herman 157, Skyler Witt 119-118.

Golf

Stone Ridge GC

Senior Tour

1-2-3 Waltz Format

Nov. 23

GROSS — 1, Dave Johnson, George Berry, Gary Highland, Dave Potter, 138; 2, Guerin Fischer, Verne Moreland, John Robinson, Roger Courtney, 138; 3, Ray Keasler, Randy Moyer, Bob Buffaloe, Verne Moreland.

NET — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Jerry Krueger, Wayne Bennett, 109; 2, Jim Hagemann, Bob Mayfield, Randy Becker, Leon Stupfel, 112; 3, John Watson, Larry Walker, Bud Diedricksen, Jerry Page, 114.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Leon Stupfel; 16-up hcp., Bill Ligon. No. 12, 0-15 hcp., Ray Keasler; 16-up hcp., Gary Reed.

Eagle Point GC

Four-man Scramble

Nov. 14

FLIGHT A

GROSS — 1, Howard, Rautenberg, Todd, Timmel, 62; 2, Gage, Gage, Grove, Johnson, 62.

NET — 1, Hughes, Boyd, Shearin, Hall, 58.2; 2, Lemmerman, Cockrum, Bottjer, Collins, 60.8.

FLIGHT B

GROSS — 1, Parks, Betts, Schmaltz, Hein, 67; 2, Grove, Boyd, Milligan, Raymond, 68.

NET — 1, Karrick, Norquist, Dinwiddie, Hyden, 60.1; 2, Hoppe, Nakamura, Moyer, Gossett, 61.6.

FLIGHT C

GROSS — 1, Hamilton, Nabozny, Brick, Tolmie, 70; 2, Seybold, Sloan, Moll, Eaton, 70.

NET — 1, Rudey, Ireland, Bolsinga, DeGroot, 61.4; 2, Bellen, Arnold, Young, Robbins, 62.8.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Nabozny; 16-up hcp., Roy. No. 8, 0-15 hcp., Gifford; 16-up hcp., Gerke. No. 13, 0-15 hcp., Shearin; 16-up hcp., Eaton. No. 15, 0-15 hcp., Norquist; 16-up hcp., Moyer.

Four-man Scramble

Nov. 28

FLIGHT A

GROSS — 1, Howard, Timmel, Clayton, Todd, 57; 2, Courtney, Tucker, Robinson, Wood, 60.

NET — 1, Moll, Adams, Raymond, Fauble, 54.3; 2, Vigil, Skinner, Honda, Sisson, 57.6.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hyden, Dinwiddie, Norquist, Karrick, 63; 2, Delk, Winnen, Roy, Hartman, 67.

NET — 1, Hutchinson, Fowler, Laughlin, Lutes, 59.7; 2, Gossett, Moore, Keasler, Dobbs, 60.1.

FLIGHT C

GROSS — 1, Bellen, Arnold, Young, Robbins, 65; 2, Seybold, Hoppe, Sloan, Nakamura, 66.

NET — 1, Cash, Gerke, Pedersen, Moreland, 57.1; 2, Pearson, Robinson, Reed, Spillman, 60.1

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Cockrum; 16-up hcp., Medaris. No. 8, 0-15 hcp., Wood; 16-up hcp., Roy. No. 13, 0-15 hcp., Moll; 16-up hcp., Gerke. No. 15, 0-15 hcp., Smith; 16-up hcp., Pearson.

Centennial GC

Senior Tuesday

Individual Medal Play

Nov. 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Matt Pinder, 79; 2, Glen Clark, 83; 3, Dan Dixon, 83.

NET — 1, Dave Stiemert, 73; 2, Robert Maymond, 75; 3, Jim Kauffman, 78.

FLIGHT B

GROSS — 1, Al Baham, 88; 2, Mike Curtis, 90; 3, Gary Warner, 99.

NET — 1, Ben Arechiga, 76; 2, Roger Schnoes, 81; 3, Keith Pearson, 85.

running

Southern Oregon Runners Turkey Trot

(Place, Name, Age, Hometown, Overall Time, Per Mile Pace)

TOP 50

2-MILE RESULTS — 1, Jorge Juarez, 18, Phoenix, 9:42, 4:51; 2, John Martinez, 16, Central Point, 11:00, 5:30; 3, David Engstrom, 46, Medford, 11:06, 5:33; 4, Dustin Filipek, 22, Corvallis, 11:40, 5:50; 5, Connor Lauffenburger, 16, Grants Pass, 11:54, 5:57; 6, Mark Smith, 48, Central Point, 12:09, 6:05; 7, Mike Davis, 52, Medford, 12:14, 6:07; 8, Michele Holcomb, 35, Medford, 12:19, 6:10; 9, Neil Miller, 58, Central Point, 12:34, 6:17; 10, Laura Raber, 33, Eagle Point, 12:37, 6:19;

11, Devin Rodman, 15, Central Point, 12:44, 6:22; 12, Douglas Naversen, 63, Jacksonville, 12:49, 6:25; 13, Michael Sotos, 36, Ashland, 12:54, 6:27; 14, Matt Barner, 20, Tacoma, 12:57, 6:29; 15, Jantz Tostenson, 10, Central Point, 13:09, 6:35; 16, Madeline Volk, 13, Medford, 13:38, 6:49; 17, Teigan Jokumsen, 11, 13:44, 6:52; 18, Jane Pedolski, 52, Medford, 13:46, 6:53; 19, Seth Cannon, 11, Medford, 13:56, 6:58; 20, Cheyanne Auchard, 14, Medford, 13:59, 7:00;

21, Bryan Turner-Gerlach, 31, Medford, 14:09, 7:05; 22, Sean Fagan, 12, 14:10, 7:05; 23, Patrick Mathewes, 50, Gold Hill, 14:13, 7:07; 24, David Hollensbe, 11, Ashland, 14:27, 7:14; 25, Matthew Winner, 27, Medford, 14:28, 7:14; 26, Carl Barner, 49, Auburn, 14:30, 7:15; 27, Jacob Horvat, 21, Ashland, 14:32, 7:16; 28, Kayla Looney, 16, Medford, 14:35, 7:18; 29, Brittany Blacksmith, 16, Grants Pass, 14:41, 7:21; 30, Keith Lawson, 30, Medford, 14:44, 7:22;

31, Frank Swisher, 63, Eagle Point, 14:46, 7:23; 32, Peyton Shepard, 9, Medford, 14:47, 7:24; 33, Thad Pauck, 43, Medford, 15:07, 7:34; 34, Amanda Looney, 14, Medford, 15:09, 7:35; 35, Ashlee Vos, 14, 15:11, 7:36; 36, Eli, Haag 27, Medford, 15:12, 7:36; 37, Ben Widdison, 14, Grants Pass, 15:15, 7:38; 38, Matthew Hageman, 12, Medford, 15:17, 7:39; 39, Reed Pryor, 9, Ashland, 15:21, 7:41; 40, Claire Pryor, 11, Ashland, 15:23, 7:42;

41, Quinn Pauck, 14, Medford, 15:27, 7:44; 42, Benjamin McDonald, 12, 15:30, 7:45; 43, Jimmy Scull, 7, Medford, 15:31, 7:46; 44, Benjamin Paul, 19, Medford, 15:33, 7:47; 45, Paul Allen, 27, 15:38, 7:49; 46, Kali Curtis, 13, Medford, 15:39, 7:50; 47, Bret Mitchell, 49, Central Point, 15:40, 7:50; 48, Robert Montgomery, 56, Newbury Park, 15:41, 7:51; 49, Michael Gresham, 18, 15:44, 7:52; 50, Will Kunkle, 18, Medford, 15:45, 7:53.

8-MILE RESULTS — 1, Trevor Palmer, 27, 41:12, 5:09; 2, Dennis Brands, 25, Canby, 43:29, 5:26; 3, Neil Seibert, 18, Medford, 43:50, 5:29; 4, Jon Obeso, 18, Central Point, 43:52, 5:29; 5, Robert Julian, 43, Medford, 44:38, 5:35; 6, Mark Loeenstein, 40, Ashland, 46:11, 5:46; 7, Matthew Thomas, 41, Ashland, 46:13, 5:47; 8, Joshua Kulmac-Butler, 27, 47:21, 5:55; 9, Jon Buel, 24, Central Point, 47:26, 5:56; 10, Marci Klimek, 24, Bend, 47:34, 5:57;

11, Alan Vos, 37, Phoenix, 48:54, 6:07; 12, Mercy Ray, 30, Jacksonville, 49:05, 6:08; 13, Kent Gutches, 52, Central Point, 49:10, 6:09; 14, Justin Loftus, 39, Ashland, 49:43, 6:13; 15, Grif Wilder, 50, Gold Hill, 49:56, 6:15; 16, Lance Westland, 53, Medford, 50:21, 6:18; 17, Patrick Honsinger, 46, Ashland, 50:45, 6:21; 18, Ethan Cannon, 15, Medford, 51:09, 6:24; 19, Liana Bernard, 30, Medford, 51:17, 6:25; 20, Robbie Nutter, 29, Medford, 52:03, 6:30;

21, Arran Fagan, 16, 52:11, 6:31; 22, Eric Stobbe, 18, Grants Pass, 52:37, 6:35; 23, Sera Mathewes, 33, Gold Hill, 52:39, 6:35; 24, Ben Anderson, 29, Medford, 52:50, 6:36; 25, Thomas Knox, 51, Central Point, 52:53, 6:37; 26, Aaron Luksich, 34, Medford, 53:10, 6:39; 27, Jim Bowling, 46, Medford, 53:24, 6:41; 28, Keven Bogart, 39, Grants Pass, 53:35, 6:42; 29, Kyle Hart, 20, Grants Pass, 54:29, 6:49; 30, Matthew Gunderson, 45, Grants Pass, 54:36, 6:50;

31, Bobbi St. Clair, 28, Gold Hill, 55:05, 6:53; 32, Larry Hunt, 50, Grants Pass, 55:10, 6:54; 33, Suzanne Ray, 59, Jacksonville, 55:35, 6:57; 34, Kim Espinoza, 31, Fpo, 55:51, 6:59; 35, John Lotts, 48, Central Point, 56:13, 7:02; 36, Janelle Ralph, 29, Gold Hill, 56:13, 7:02; 37, Adam Johnson, 27, Jacksonville, 56:35, 7:04; 38, Kevin Federline, 37, Ashland, 56:53, 7:07; 39, Greg Lowder, 18, Central Point, 56:53, 7:07; 40, Albert Rios, 35, White City, 57:01, 7:08;

41, Jessica Bath, 19, Grants Pass, 57:24, 7:11; 42, Dave Edwards, 49, Central Point, 57:27, 7:11; 43, Susan Holt, 43, Medford, 57:28, 7:11; 44, Jackie Weber, 41, Medford, 57:30, 7:11; 45, Nicki Wright, 52, Gold Hill, 57:32, 7:12; 46, Jeff Rose, 18, Central Point, 57:35, 7:12; 47, Eric Rose, 15, Central Point, 57:42, 7:13; 48, David Stevens, 30, Klamath Falls, 57:52, 7:14; 49, Erin Federline, 36, Medford, 58:13, 7:17; 50, Sonya Deen, 31, Central Point, 58:19, 7:17.

Share This Story