RESULTS / STANDINGS

auto racing

Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon

At Jackson County Sports Park in White City

Race 7

RESULTS — 1, Dave Kipperman,Roseburg, '10 Lotus Seven, 58.964; 2, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 59.514; 3, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Brunton Stalker, 1:00.436; 4, Allen Gee, Eugene, '34 Ford Sedan Dwarf, 1:00.603; 5, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Chev Corvette, 1:01.996; 6, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., '07 Chevy Corvette, 1:04.241; 7, Eric Kessler, Medford, '88 Chevy Corvette, 1:04.446; 8, Jim Cox, Medford, '65 Cobra Roadster, 1:04.451; 9, Charles Cox, Central Point, '79 Mazda RX-7, 1:05.688; 10, Lawrence Wheeler, Medford, '88 Ford Mustang LX, 1:06.982.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Lee Speice 269-756; Kevin Henley 258-751; Steve Schmidt 269-738; Robert Slayton 264-735; Scott Helstowski 267-724; Adam Southard 279-717; Jim Brockbank 284-712; Larry Rose 268-708; Matt Eilenberger 257-705; Mike Kringlebach 269-702; Mark Bell 268-701; Ron Kendall 259-695; Tom Cook 235-688; Jared Pruitt 253-686; Kelly Ross 247-685; Larry Rux 257-683; Craig Long 234-682; Brian Blackwell 226-664; Mark Foster 230-659; Lee Speice 228-659; Mark Bell 242-658; Joe Stuart 267-653;Steve Mullis 276-652; Richard Tobin 252-651; Eric Kessler 251-647; Jerson Viray 237-646; Richard Tobin 228-646; Damon Cochran 223-645; Kevin Henley 256-644; Ryan Shook 234-639; Matt King 232-639; Bruce Snook 257-638; Jerome Lee 228-634; Bill Johnson 226-633; Dave Nosack 234-632; Al Neubauer 215-632; Mick Rutigliano 254-631; Jary Kapus 223-630; Darwin Moore 233-629; Justin Edwards 226-627; Jeff King 234-625; Rick McIntyre 222-625; Tony Bristow 214-625; Jordan Ellis 244-624; Dave Harder 229-624; Brady Rennick 224-624; Richard Nave 246-622; Greg Newtson 246-622; Fred Estabrook 234-622; Jason Bell 223-622; Steve Rennick 228-621; Brian Mosier 215-619; Larry Van Ausdall 227-617; Doug Ainsworth 227-616; Adam Southard 235-615; Karl Blust 210-615; Ben Hall 209-615; Mike Gregory 216-614; Frank Kula 255-612; Steve Harmon 238-612; Jason Asmussen 235-612; DJ Snopl 225-612; Duane Patterson 216-611; Jary Kapus 216-608; John McNally 225-606; Jim Irwin 219-605; Bill Janes 226-604; David McFall 204-604; Jim Shook 203-604; Dave Gordon 210-603; Ray Carrigan 224-600; Jeff Mullin 221-510; Scott Garrett 225; John Rendon 225; Bill Maxwell 222; Shasta Bateman 218; Mark Bateman 202.

WOMEN — Amber Giuliani 247-670; Mony Bristow 222-657; Amber Giuliani 268-643; Laura Harvey 223-612; Pam Little 223-600; Billie Christianson 208-599; Vicki Newtson 237-595; Billie Christianson 257-580; Gladys Daugherty 202-577; Susie Bateman 223-576; April Rose 215-572; Phyllis Foster 210-549; Jammie Payne 187-505; Darci Leffler 204.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 255-709; Al Rossi 232-672; Chuck Eilenberger 234-637; Bruce Snook 231-636; Al Hartwell 215-635; Euel Rutledge 214-633; Roger Van Buskirk 224-621; John Counts 235-619; Bill Irwin 232-615; Duane McLean 236-610; Art Ball 214-608; Bruce Snook 216-607; Harry LeVine 229-605; Duane McLean 219-598; Jim Shreeve 210-597; Randy Pace 225-595; Dale Sattler 224-594; Ross Burd 219-589; Dave Rodger 224-585; Clovis Glass 203-577; Rea Forbes 235-571; Ken Bailey 227-556; Glenn Jones 208-547; Chet Faurholt 208-546; Craig Callaway 221-525; Marty Barrows 206-507; Russell Matzkanin 209-500.

WOMEN — Betty Havira 234-595; Shannon Fisher 209-567; Thelma Glass 213-549; Marilyn Wilson 224-536.

SPECIAL OLYMPICS — Daniel Jones 193-320; Roxanne Allen 178-288; Nick Hiti 138-269; Tyler Gustafson 138-250; Ross Martin 143-249; Jennifer Hein 127-235; Steve Fiene 138-234; Tammy Clifford 129-228; Angela Curtis 115-225; Robert Severance 114-218; Carol Morgan 123-216; Glenda VanOrtwick 115-213; Willy Hanson 116-212; Adam May 113-212; Eric Bolstad 117-207

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Alex Romanowsky 269-287-773, Dave Wooley 235-269-259-763, Laura Harvey 280-229-232-741, Scott Helstowski 250-225-251-726, Brett Hays 267-268-720, Andrew Rux 232-258-704, Bill Cramer 256-228-689, Ed Lee 227-225-230-682, Tony Korth 247-652, Gary Hudnall 224-639, Ed Hagan 229-227-639, Larry Rux 258-617, Leighton Edge 222-600, Euel Rutledge 607, Christina Helstowski 600. Games: Rick Sachen 234, Bill Irwin 232, Bob Korth 221.

MEN — Robert Gibson 257-245-222-724, Tom Cook 246-247-226-719, Chet Wilson 225-256-697, Eric Santee 247-243-691, Chuck Eilenberger 241-241-688, Dave Wooley 236-248-687, Mike Gilham 237-234-683, Blake McKenzie 255-223-682, Bill Weekley 255-675, Larry Rux 258-674, Don Gregg 226-242-672, Bill Weekley 233-236-669, Ron Seymour 221-661, Gary Hudnall 279-658, Jan Davies 222-227-652, TJ Wiedrich 247-647, Dave Wooley 236-639, DJ Snopl 234-633, Craig Davis 223-633, Brett Hays 226-255-630, Ron Dixon 234-627, Daniel Jones 220-621, Ray Carrigan 221-618, Dan Gibson 227-617, Rick Sachen 228-616, Steve Crippen 243-600, Willie Boatwright 615, Cory Gardner 605, Rich Calhoun 604. Games: Tye Hammers 245, Doug Guches 244, Ritchie Huxtable 240, Dakota Marshall 236-222, Kurt Goff 237, Michael Shular 236, Steve Benston 233, Patrick Hansen 233, Justin Snyder 232, Keith Kruger 230, Kent Brown 225, Zach Zurlinden 225, Mark Peterson 225, Larry Sprague 224, David Prince 221, Billy Cordell 220, Steve Tollefson 220.

WOMEN — Lela Larkin 249-221-640, Lela Larkin 219-636, Michelle Attebery 224-597, Barbara Pace 202-222-579, Rose Wall 201-579, Jan Chambers 223-565, Evelyn Oden 215-565, Brenda Stinnett 210-549, Linda Augustin 192-528, Viola Hartwell 182-517, Peggy Marchant 188-514, Janet Prince 201-513, Lucille Miller 210-500, Barb Henderson 551, Laurie Owen 544, Lora McLean 543, Crystal Armstead 534, Crystal Tratz 531, Lonna Engle 530, Carol Harsh 203-529, Barbara Pace 524, Carol Coplen 523, Peggy Marchant 515, Lucille Miller 509, Tiffany Taylor 507, Bev DeLeonardis 506, Shari Tarvin 502, Diana Hanstein 501. Games: Dorothy Clover 175.

SENIORS

MEN — Bill Hollingsworth 224-181-578, Darwin Moore 204-213-575, Fred Hamblin 205-172-189-566, Robert Keaton 201-182-182-565, Bob Prest 188-193-548, Rick Fowler 191-181-534, Cliff Rasmussen 190-527, Hal Crockford 201-520, Art Lundahl 193-192-518, Reese Walker 209-509, Tom Dallas 202-501. Games: Paul Jacobson 190, Clifford Beck 190, Joe Chavez 189, Robert Hutchison 188.

WOMEN — Lolita Browne 171-482. Games: Bette Sandford 189, Deanne Thompson 185, Lorna Hall 183, Linda Berquist 180, Phyllis Smith 176, Christe Sims 178, Maxine Bartlett 175, Terri Gibler 173.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Sept. 19

CHURCH SOFTBALL

SDA/State Farm 4-0-1

The Naz 5-1-1

Forte Screen Printing and Design 3-3

The Forge 2-3

City on a Hill 0-7

MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

6 6-0

Trophy Club 5-1

Public Servants 3-3

Oregon Bolt/Broke N Draggin 2-4

Sherm's Food-4-Less 2-4

Four Seasons 0-6

MEN'S B SOFTBALL

All In One Rentals 4-0

Hunt Tractor 3-0

Aftershock 2-1

S.O. Blaze 2-1

Blackstone 2-2

KOGAP Enterprises 1-2

Olympic Auto Detail 0-2

Nor-Cal 0-3

On Point Construction 0-3

MEN'S B MINOR SOFTBALL

Bang Bang Mafia 3-0

Fall Down Records 3-0

HEA Engineering 2-1

RVC Pirates 2-1

Gary Lee Construction 2-1

Jacksonville Insurance 1-2

JDT Trucking 1-2

El Conquistadors 1-2

The Dark Knights 0-3

Shockers 0-3

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

SOS Plumbing 3-0

Outlawz 3-0

DOTR 2-1

Lay' N Wood 2-1

Thunderstixx 2-1

Peterson Cats 1-2

Rusty's 4x4 1-2

Landsharks 1-2

Interstate Battery 0-3

Jackson Co. Tx Courts 0-3

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

Medford Lightning 3-0

Columbia 3-0

Sentinels 2-1

The Who 2-1

Leftovers 2-1

Motorcycle Superstore 2-1

Beer Thirty 1-2

Nailwacker Construction 0-3

Centennial 0-3

Monster X Tour 0-3

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

KSD Big Dogs 3-0

Springhill Suites 3-0

Paddy Brannans 2-1

Gordon Trucking 2-1

West Coast Collision 2-1

BB 1-2

Pro Star Sports 1-2

Jackson County Security 1-2

Optical Illusions 0-3

Dutch Mafia 0-3

MEN'S UPPER SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 3-0

Jackson Creek Pizza Co. 2-1

Western Eagle Packing 2-1

Wild Bunch 1-2

Jethawks 1-2

Green Thumb Farm 0-3

SUNDAY COED A SOFTBALL

Torero's Mexican Restaurant 3-0

Jacksonville Insurance 2-0-1

Itz Clutch 1-1-1

Ray's Garden Center 1-2

Wolfpack 1-2

Patrick O'Connor Landscaping 0-3

SUNDAY COED B SOFTBALL

Brock Peters Painting 3-0

State Farm Shannon Walker 3-0

Cross Eyed 1-2

TC Chevy 1-2

Quality Tree Service 1-2

Sunday Slackers 0-3

SUNDAY COED B MINOR SOFTBALL

Double Vision 4-0

CP Racing 3-0

Broke 'N' Naggin/JCP 3-0

Cobra Kai Dojo 2-1

Ballz Deep 2-1

Sisters and the Misters 2-2

BTA Bombers 1-2

Skid Marks 1-3

Wrong Arms 0-1

Benchwarmers 0-2

Southern Oregon DJs 0-3

Salon Chic 0-3

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

RAD 3-0

Outlaws 3-0

Wrong Arms 2-1

Stop 'N Go 2-1

Nungas 1-2

Team Name 1-2

B & B 1-2

Benchwarmers 1-2

Bandits 1-2

Boise Brawlers 0-3

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Bad Company 3-0

Rogue Automotive 3-0

Balls and Chains 2-0

Bat Busters 2-1

42 Degrees 2-1

Off Target 1-2

Medford Medical Clinic 1-2

Jerry's Kids 0-2

Seventh Inning Stretch 0-3

Valley Immediate Care 0-3

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Fatal 4-0

Patrick O'Connor Landscaping 3-1

Diamond Debauchery 3-3

I'd Hit It 1-3

Dick's Towing 1-5

WEEKDAY COED B MINOR SOFTBALL

Ledford Construction 3-0

K & L Sales and Service 3-0

ASANTE 2-1

Screwballs 2-1

ADSO 2-1

VMI 0-3

3B Pyros 0-3

The Sons of Pitches 0-3

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Kelly's Carpet 4-0

Moss Adams 3-1

Brew Crew 3-1

Just Having Fun 3-1

Pyros 2-2

The Misfits 2-2

Help Me Score 2-2

River Dogs 1-3

IV League 0-4

Scared Hitless 0-4

WOMEN'S UPPER SOFTBALL

Decarlow Design 6-0

Outlaws 3-1-1

Mojo-UPS Store Medford Center 3-2

The Dugout 3-3

Valley Pool Girls 3-3

Relax 1-4

Optimism 0-4-1

WOMEN'S LOWER SOFTBALL

Bo Knows Construction 5-0

Lane's 5-2

4 Daughters 3-2

Lady Billboards 1-5

Williams Syndrome Awareness 0-5

football

Rogue Valley Pop Warner

Through Sept. 18

Week Seven

JUNIOR PEE WEE STANDINGS - 4TH GRADE

Medford Red Tornado 2-0

Grants Pass Cowboys 1-0

Medford Black Raiders 1-0

Central Point White Comets 1-1

Medford Blue Panthers 0-2

Phoenix-Talent Patriots 0-1

Upper Rogue Blue Eagles 0-1

PEE WEE STANDINGS - 5TH GRADE

Upper Rogue Blue Eagles 2-0

Medford Red Raiders 2-0

Central Point Black Comets 1-1

Grants Pass Titans 1-1

Phoenix-Talent Patriots 1-1

Medford Blue Panthers 1-1

Ashland Bears 0-2

Rogue River Chiefs 0-2

JUNIOR MIDGET STANDINGS - 6TH GRADE

Upper Rogue Blue Eagles 2-0

Medford White Panthers 2-0

Medford Black Tornado 2-0

Phoenix-Talent Patriots 1-1

Ashland Grizzlies 1-1

Medford Blue Panthers 0-2

Central Point Black Comets 0-2

Grants Pass Cavemen 0-2

7TH GRADE STANDINGS

Central Point Black Comets 2-0

Ashland Junior Grizzlies 1-0

Eagle Point Blue Eagles 0-1

Eagle Point White Eagles 0-1

Central Point White Comets 0-2

8TH GRADE STANDINGS

Ashland Middle School 2-0

Central Point 0-0

Eagle Point 0-1

golf

Hole-in-Ones

Eddy Arnold used a 7-iron to ace the seventh hole at Stewart Meadows on Sept. 18.

The shot was witnessed by Cathy Arnold, Bill Readence and Mike Trask.

U

Janice Brigham made a hole-in-one on the sixth hole of the Oaks Course at the Rogue Valley Country Club with a 5-utility club on Sept. 17.

Present for the ace were Paula Cracraft, Becky Barry and Carin Jolly.

U

Mike Kilgore drained a hole-in-one on the 13th hole at the Rogue Valley Country Club on Sept. 9.

Kilgore used a 7-iron to make the shot witnessed by Russ Kennedy, Ollie Scarrie and Bob Sevcik.

U

Dave Smith aced the 13th hole at the Rogue Valley Country Club on Sept. 14 using a 7-iron.

There for the shot were Jim Strough, Larry Collins and Bob Cox.

Centennial GC

Liberty Mutual Invitational

Sept. 12

HANDICAP DIVISION

TEAM RESULTS — 1, Liberty Northwest (Gary Hubbard, Barb Pinkham, Tom Kaldunski, Terry Faulkner), 59; 2, Good Neighbor Pharmacy (Jeff Harder, Bob Taylor, Ray Figuera, Kevin Klabunde), 59; 3, Quality Fence (Steve Reitmann, Bill Maentz, Allen Welburn, Mike Bartlett), 60; 4, Naumes Inc. (Frank Phillips, Rick Jackson, Tom Hall, Ray White), 60; 5, Red Robin (Bill Powell, Shane Coyle, Rick Dyer, Rob Neff), 60; 6, Core Business Services (Scott Anderson, Reena Bernado, Brian Simmons, Bill Stewart), 61; 7, Murphy Company (John Murphy Jr., Ron Reames, H.J. Cohn, Jason Anderson), 62.

K.P. — No. 6, John Murphy Jr. No. 17, Kevin Klabunde.

LONG DRIVE — No. 16, Frank Phillips

LIBERTY MUTUAL CALLAWAY DIVISION

RESULTS — 1, Southern Oregon Subaru/Airport Chevrolet (Glenn Morgan, Logan Genaw, Sean Byrne, Brian Berg), 52; 2, Pacific Office Automation (Matt Hansen, Eric Linerud, Brady Rice, Scott Weiland), 52; 3, Sixto Rodriguez, Ben Archiga, Tony Gutienez, Jesus Camasco), 54; 4, Naumes Inc. (Mike Naumes, Rob Burton, Bob Johnson, Dave Culbertson), 54; 5, Darex Pro Tools (Hank O'Daugherty, Matt Bernard, Jim Harlen, Joe Zachariason), 54; 6, Eye Care Associates (Brian Mitchell, Brian Haven, George Johnston, Roger Glenn), 54; 7, Cutler Group No. 2 (Keegan Denn, Sean Garrett, Mike Burrill, Brett Pearson), 54.

K.P. — No. 6, George Johnston. No. 17, Brett Udall.

LONG DRIVE — No. 16, Logan Genaw.

PUTTING CONTEST — Beecher Carlson.

Rose Club Results

Cumulative Net Score

Sept. 15

RESULTS — 1, Linda Forrette, Lorraine Zentgraf, Tonia Husel, Delma Kortt, 289.

Senior Tuesday

Four-Man 1-2-3 Super Drive

Sept. 13

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Stiemert, Vince Domenzain, Steve Elam, Steve Lovich, 127; 2, Chuck Schlafke, Rick Young, Doug Rowe, Don Sever, 130; 3, Willy Reed, Jon Paauwe, Bill Seymour, Duane Nelson, 132.

NET — 1, Mike Miller, Matt Pinder, Mike Curtis, Spud Koon, 106; 2, Ron Primasing, Jim Kauffman, Ray Smith, Bruce Buehler, 106; 3, Walt Russell, Wayne Tait, Kurt Waldmann, 112.

FLIGHT B

GROSS — 1, Gary Robbins, Bill Hymas, Russ McBride, Bob Johnson, 137; 2, Al Baham, Carl Michael, Terry Miller, Don DeWald, 145; 3, Alan Krauss, Danny Walters, Cole Tidwell, Kirk McElney, 147.

NET — 1, Dean Garrison, Russ Weber, Roger Roberts, Frank McLaughlin, 110; 2, Jerry Gallardo, Jerry Brown, Ed Weitzel, Sid Davis, 112; 3, Mike Walsh, Louis Peters, John Williams, Lee Hopkins, 115.

FLIGHT C

GROSS — 1, Larry Jones, Dick Melville, Stanley Mitchell, Jack Gallison, 146; 2, Alex Schulenburg, Don Benn, Frank Lucas, Bob Kokanour, 148; 3, Michael Shanafelt, Norb Leiberg, Len Hoerner, Chuck Henke, 158.

NET — 1, John Ferris, Larry Scott, John Ouellet, Len Renfer, 108; 2, Dave Knox, Bob Reese, Ben Arechiga, Charlie Tissen, 112; 3, Alan Galka, Wayne Tarris, Ed Houghton, Jim Pullin, 116.

K.P. — No. 4, Ken Gentry, Jim Short. No. 6, Spud Koon, Fred Pearson. No. 14, Kurt Waldmann, Danny Walters. No. 17, Tom Parks, Chuck Schlafke.

Scratch Match Play

FIRST ROUND RESULTS — Brent Santoni d. Tyler Weist, 4 and 3; Mike Barry d. Derek Zwagerman, 3 and 2; Nick Daggitt d. Kelly Rasmussen, 1-up; Dan Keck d. Mark Wilson, 19th hole; Chris Daggitt d. Glen Clark, 1-up; Dan Engle d. Marty Morlan, 3 and 2; Anthony Ulloa d. Jay Klemp, 2 and 1; Trevor Telford d. Jerom Gilbert, 1-up.

QUARTERFINALS — Brent Santoni d. Trevor Telford, 3 and 2; Anthony Ulloa d. Mike Barry, 20th hole; Dan Keck d. Chris Daggitt, 2 and 1; Dan Engle d. Nick Daggitt, 4 and 3.

SEMIFINALS — Brent Santoni d. Dan Keck, 4 and 3; Dan Engle d. Anthony Ulloa, 2 and 1.

CHAMPIONSHIP — Dan Engle d. Brent Santoni, 4 and 3.

Stewart Meadows GC

LTGA Tournament

Superdrive Shamble Format (Two Best Scores)

Sept. 14

GROSS — 1, Lisa Montellano, Gail Fischer, Victoria Watson, 83; 2, Doreen Echols, Teri McArthur, Teri Mayer, 85; 3, Sue McKenna, Shelley Haught, Carolyn Poole, 86.

K.P. — Sandy Hills, Shelley Haught, Patti Hills.

LONG DRIVE — 1, Sandy Hills, Sally Simpson, Cheryl Fox.

FEWEST PUTTS — 1, Debbie Anderson, 15; 2, Gail Fischer, 17; 3 (tie), Star White, Sallie Simpson, 18.

Bear Creek GC

Women's Two-Person Team League

Sept. 12

FLIGHT A

GROSS — 1, Vanessa Hopf.

NET — 1, Amy Lepon.

FLIGHT B

GROSS — 1, Ree Ayres.

NET — 1, Darla Bennett.

K.P. (SECOND SHOT) — No. 9, Ree Ayres.

TEAM STANDINGS — 1, Amy Lepon-Vanessa Hopf, 20; 2, Ree Ayres-Ann Loar, 18; 3, Amber Houska-Carolyn Layton, 11; 4, Madelyn Barber-Lucille Stroh, 11; 5, Darla Bennett-Bess Jones, 4; 6, Dana Didericksen-Debbie Sumption, 3; 7, Loraine Zengraf-Esther Cruz Acosta, 2.

Men's Club

Two-Man Scramble Format

Sept. 12

RESULTS — 1, Tom Madara-Bob Storm, 22; 2, Ralph Smith-Ron Mankins, 23; 3, Steve Work-Keith Savercool, 23.

Women's Club

Two-Person Scramble

Sept. 13

RESULTS — 1, Amy Lepon-Barbera Thompson, 15; 2, Lavelle Ricks-Tallie Lastwika, 21; 3, Judy Virzi-Shirley Haussler, 25.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play

Stableford Format

Sept. 14

WHITE TEE — 1, E.T Moore, 17; 2, Yosh Ohara, 16; 3, Paul Johnson, 13; 4, Paul Schurman, 12; 5, Bill Carhart, 12.

GOLD TEE — 1, Tom Chambers, 16; 2, Wyman Williams, 15; 3, Tom Hunt, 13; 4, Morris Prosser, 13; 5, Jack Hafner, 13.

K.P. — E.T. Moore.

Ladies Club

Three Blind Mice Format

Sept. 15

FLIGHT A — 1, Becky Hyde, 24; 2 (tie), Jody Larson, Kathy Silvers, Ina Prosser.

FLIGHT B — 1 (tie), Dee St. Martin, Elaine Wells, 31; 2 (tie), Barbara Sturtevant, Cynthia Dolan, 33.

FLIGHT C — 1, June Giorvas, 29; 2, Donna Bailey, 32; 3, Sally Watts, 33.

FEWEST PUTTS — 1, Jody Larson, 13.

Eagle Point GC

Ladies Day

Par 4's Format

Sept. 13

GROSS — 1, T. Hicks, 52; 2, L. Bickel, 53; 3, S. Fierke, 55.

NET — 1, K. Caulkins, 41.5; 2, M. Resler, 42; 3, S. Medaris, 44.5.

K.P. — No. 3, M. Resler. No. 13, S. Medaris, M. Resler. No. 15, T. Hicks, D. Mihocko.

Sept. 19

FLIGHT A

GROSS — 1, Farley, Rautenberg, Timmel, Clayton; 2, Gage, Gage, Grove, McCracken.

NET — 1, Boyd, Hughes, Shearin, Fitzsimmons; 2, Hines, Davies, Schmaltz, Hein.

FLIGHT B

GROSS — 1, Plume, Sayler, Bennett, Ratcliff; 2, Rouland, Norquist, Dinwiddie, Hyden;

NET — 1, Cash, Winnen, Seltzer, Hartman; 2, Marsango, McLaughlin, Zaitsu, Medaris.

FLIGHT C

GROSS — 1, Holbrook, Rettmann, Trautman, Goff; 2, Smith, Ryerson, Lefever, Van Der Kolk.

NET — 1, Tait, Hawk, Williams, Morris; 2, Davidson, Hoppe, Nakamura, Gagnon.

K.P. — No. 3, Jim Vigil, Dino Marsango. No. 8, Bob Timmel, Lee Siedlecki. No. 13, Clay Farley, Dennis Allen. No. 15, Jim Clayton, Gary Hoppe.

Stone Ridge GC

Sotia Golf Tournament

Sept. 13

NET — 1, Brent DeForest, Dave Arkenburg, Ray Ayers, Ron Tycer, 51.1; 2, Dan Gutches, Robert Burkett, Meyers, Troy Leeper, 51.4; 3, Jim Botsford, Kraechen, Stewart, Jim Servoss, 53.

LONG DRIVE — No. 3, Sean McGlinn, Ken Wienke, Mary Ellen. No. 10, Jim White, Tom Hayes.

K.P. — No. 2, Sean McGlinn, Warren Cooper. No. 7, Bob Foote, Dave Schott. No. 12, Warren Cooper, Bud Long. No. 17, Troy Leeper, Dave Arkenburg.

Budge McHugh Tournament

Sept. 16

RESULTS — 1, Chris Presley, Shawn Calhoun, Rich Calhoun, Ron Forsyth, 61.

K.P. — No. 2, Bob Bader.

LONG DRIVE — No. 5, Daniel Clogston.

Golfing For Sal Esquivel

Sept. 15

GROSS — 1, Marc Henderson, Larry Bosworth, Tim Martinez, Tom Hosea, 49; 2, Monte Mendenhall, Mike Card, Dave Pressler, Harvey Ferguson, 50.

NET — 1, Brian Watkins, Justin Watkins, Levi Watkins, Rob Hogue, 40.2; 2, Brett Morris, Ken Trautman, Brian Schlafke, Jim Taylor, 42.7.

K.P. — No. 2, Rob Hogue.

SHORT DRIVE — No. 1, Micha DeBeau.

LONG DRIVE — No. 10, Bruce Wassom.

ACCURACY DRIVE — No. 14, Levi Watkins.

LONG PUTT — Chris Smith.

Rogue Valley Adventist Academy Benefit

Sept. 18

RESULTS — 1, Ken Haugen, Blain Haugen, Bryce Wortman, Mike Hurtado.

MEN'S LONG DRIVE — No. 10, Monte Bischoff.

LADIES' LONG DRIVE — No. 3, Kendra Haugen.

K.P. — No. 17, Walter Mancia.

LONGEST PUTT MADE — No. 7, Gary Poteet (46 feet).

Laurel Hill GC

Wednesday Men's League

Best Ball Format

Sept. 14

RESULTS — Cary Marshall-Wayne Tate.

K.P. — No. 3, Ron Manary. No. 5, Jose Acevedo.

Bill Mead Memorial Tournament

Sept. 16

MEN

RESULTS — 1, Charlie Tucker-Wayne Tate; 2, Randy Rand-Jose Acevedo.

K.P. — Jose Acevedo.

WOMEN

RESULTS — 1, Elsie Marshall-Jean Nelson.

K.P. — Ellen Weatherton.

running

Butte Falls 5K Race

Sept. 13

MALES

RESULTS — 1, J.J. Moses, 28, 16:25; 2, Jorge Gi-Juanez, 18, 17:00:5; 3, Zachary Hibbs, 18, 17:00:98; 4, Antonio Gil-Juanez, 18, 17:14; 5, Kaleb Wagner, 17, 17:51; 6, Troy Crowell, 41, 18:00; 7, Jason Townsend, 35, 18:07; 8, Grif Wilder, 49, 18:16; 9, Kent Gutches, 52, 18:36; 10, Lance Westland, 53, 18:39;

11, Robbie Nutter, 29, 19:00; 12, Joe Griffin, 51, 19:39; 13, Neil Miller, 57, 20.13; 14, Robin Baker, 53, 20:37; 15, Andres Raber, 19, 20:43; 16, Doug Naversen, 62, 21:01; 17, Alan Vos, 31, 21:10; 18, Skyler Ziegler, 17, 21:34; 19, Bruce Deline, 57, 21:48:02; 20, Rory Curtis, 46, 22:08;

21, Dick Boothe, 61, 23:18:59; 22, Jon Huizinga, 57, 24:45; 23, David Holcomb, 36, 25:27; 24, Lathan Brinkley, 68, 25:54; 25, Cody Dempsey, 21, 27:11; 26, Hugh Null, 70, 27:12; 27, Jim Van Horn, 52, 27.38; 28, John King, 49, 27:57; 29, Mike Barrett, 73, 28:19; 30, Larry Zowada, 61, 28:20

31, Christopher Frownfelter, 9, 29:09; 32, Daniel Ford, 54, 32:16; 33, Rich Geiber, 51, 37:11; 34, James Hibbs, 50, 37:46; 35, Leander Wade, 72, 45:19

FEMALES

RESULTS — 1, Holly Hight, 35, 18:43; 2, Michele Holcomb, 35, 20:27; 3, Lindsey Vermillion, 15, 22:11; 4, Kelly Coash, 17, 22:11; 5, Jane Podolski, 51, 22:20; 6, Shannon Schiavone, 45, 23:18; 7, Kayla Looney, 16, 23:29; 8, LeeAnn Foul, 52, 23:37; 9, Pattie Dempsey, 52, 23:41; 10, Michele Laird, 43, 23:46;

11, Ansley Peard, 12, 23:49; 12, Ashley Vos, 14, 24:42; 13, Anne Tracy, 51, 25:06; 14, Robin VanHorn, 47, 25:47; 15, Darci Leffler, 39, 25:58; 16, Virginia Gibbons, 49, 26:17; 17, Trish Lindaman, 52, 26:37; 18, Kym Townsend, 29, 26:48; 19, Carol Ann Wyatt, 48, 28:10; 20, Gabriella DeSimone, 15, 28:11

21, Marti Strickland, 46, 28:17; 22, Kali Curtis, 13, 28:18; 23, Janelle Henderson, 46, 28:42; 24, Heidi Loftus, 40, 28:51; 25, Cristan Douglas, 27, 28:57; 26, Jaceyln O'Neill, 47, 29:40; 27, Jeanne Klein, 45, 29:45; 28, Meghan Holt, 23, 29:49; 29, DeNeil Garceau, 25, 34:15; 30, Sue Currie, 57, 34:53

31, Lacie Lacy, 29, 35:06; 32, Laurie Carter, 51, 35:07; 33, Monti Rudeen, 62, 36:10; 34, Amanda Roberson, 30, 37:01; 35, Tori Romig, 37:46; 36, Raquel Annis, 27.

Share This Story