RESULTS / STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Dave Wooley 248-257-712, Joe Ghormley 277-684, Eli Zurlinden 265-224-673, Bob Korth 234-225-672, Bill Cramer 276-665, Dave Wooley 235-221-664, Brad Wyncoop 222-256-661, Jared Pruitt 237-263-661, Shawn Calhoun 246-653, William Weaver 229-222-652, Daryn Armstead 237-649, Tony Korth 220-232-622, Stan Chapman 226-247-620, Mitch Babcock 234-617, Jan Davies 222-608, William Travis 279-608, Jason Stupe 221-604, TJ Wiedrich 617, Larry Lampman 600. Games: Don Gregg 245, Gary Hudnall 224.

WOMEN — KD Pritchett 211-222-626, Lela Larkin 224-201-607, Lela Larkin 219-593, Linda Fait 218-574, Cindy Hudnall 220-531, Peggy Marchant 539, Kerry Turner 514, Debi Holden 508. Games: Vanessa Hopf 207.

ROXY JR. TRIOS — Trevor Lee 199-235-600, Cameron Ahlstrom 182, Alec Scarlata 175, Nikki Herman 157, Matthew Ahlstrom 152, Kaleb Altman 98-85, Darren Babcock 95-94, Alyssa Earnest 64.

At Lava Lanes

MEN — Steve Rennick 268-749; Neal Roberts 256-737; Kevin Henley 257-684; Joe Stuart 237-676; Mike Kringlebach 238-674; Tony Bristow 255-663; Trevor Nave 234-663; Jim Vargas 247-660; Eric Bray 220-646; Sam Coulter 246-638; Jason Asmussen 232-636; Dan Gibson 238-635; Jim Shreeve 234-631; Richard Tobin 232-631; Jason Bell 226-620; Sam Scarbrough 234-616; Bob Blackwell 222-616; Mike Henderson 236-611; John Counts 215-611; Craig Long 232-605; Shasta Bateman 248-602; John Rohde 227-602; Brian Case 237-596; Kenny Giuliani 212-592; Gary Graham 231-590; Larry Scarbrough 227-590; Brian Blackwell 200-579; Rod Evans 207-576; Raymond Ibe 225-546.

WOMEN — Debbie Gibson 265-647; Jodi Bell 221-637; Mony Bristow 217-622; Sam Blackwell 213-585; Rose Wall 204-551; Mary Dyer 206-545.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Aug. 22

COMPETITIVE MEN'S BASKETBALL

M & J Warriors 5-1

Waterboyz 4-2

Fundamentals 3-3

Martollis 0-6

NORTHERN DIVISION MEN'S BASKETBALL

Phenoms 5-1

Rusty's 4x4 4-2

Smooth Operators 4-2

State Farm 3-3

Dream Team 1-5

Short Bus All-Stars 1-5

SOUTHERN DIVISION MEN'S BASKETBALL

CJ Cleaning 5-0

Kings 3-2

Barracudas 2-2

Old School 2-3

Vector Marketing 1-3

Fresh X 1-4

COED B INDOOR VOLLEYBALL

Desperados 19-1

SWAT 12-8

Super Mario Ballers 8-12

Tap That Pass 1-19

COED C INDOOR VOLLEYBALL

Addicted to Sets 19-1

Wilson's Friends 17-3

What Happened 11-9

Team Assets 5-15

Let's Talk About Sets 4-16

Armstrong Servers 4-16

COED A SAND VOLLEYBALL

Spiked Punch 7-5

Team Chance 6-6

Thrown Together 6-6

Spikeful Vengence 5-7

COED B/C SAND VOLLEYBALL

Off in the Woods 16-0

The Cruzers 15-3

Addicted to Sets 10-8

Sun Chasers 8-10

Serve Ace Us 5-5

Mouth Full of Sand 4-12

Armstrong Servers 0-20

WOMEN'S SAND VOLLEYBALL

Sand Witches 19-5

A Team 16-8

Your Mom 15-9

6 7-13

Diggin' It 7-17

Gervais 4-16

COED OUTDOOR SOCCER

Naranja Mechanicas 6-0

Guru Threads 5-1

New Horizon 3-1-2

Il Lupo Boca 3-2-1

Xtreme 2-3-1

City 1-3-2

Los Correcaminos 1-5

Pressure 0-6

cycling

Marty's Cycle and Moore Thursday Night Series

Race 4

At Champion Raceway in White City

Aug. 18

A RACE

SPRINT 1 — 1, Michael Vose, 42, Medford; 2, Jade Wilcoxson, 33, Talent; 3, Ryan Wilcoxson, 35, Talent.

SPRINT 2 — 1, Michael Vose, 42, Medford; 2, Adam Artner, 17, Medford; 3, Tom Keller, 37, Central Point.

FINISH — 1, Adam Artner, 17, Medford; 2, Michael Vose, 42, Medford; 3, Dan Shepherd, 43, Medford; 4, Cory Longiotti, 36, Ashland; 5, Glen Gann, 46, Medford; 6, Mark Williams, 43, Medford; 7, Jeff Smith, 46, Medford; 8, Jason Peters, 41, Medford; 9, Dave Reitz, 42, Medford; 10, Matt Kline, 42, Grants Pass;

11, Sean Bagshaw, 43, Ashland; 12, Tom Keller, 37, Central Point; 13, David Walker, 51, Central Point; 14, Joe Chaves, 41, Ashland; 15, Doug Striley, 41, Medford; 16, Jade Wilcoxson, 33, Talent; 17, Mark Krause, 40, Rogue River; 18, Ron Laverty, 43, Medford; 19, Richard Jalgan, 41, Ashland; 20, Randy Mason, 63, Ashland;

21, Richard Hogan, 42, Medford; 22, Anthony Smith, 42, Jacksonville; 23, Matt Wittler, Ashland; 24, Gary MacGraw, 61, Ashland; 25, Dave Masessa, 45, Medford.

B RACE

SPRINT 1 — 1, Joseph Davis, 31, Medford; 2, Stephen Gann, 17, Medford; 3, Keith Fawcett, 17, Grants Pass.

FINISH — 1, Stephen Gann, 17, Medford; 2, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 3, Samuel Cloward, 17, Medford; 4, Kevin Connors, 47, Grants Pass; 5, David Conley, 28, Ashland; 6, Brian Fawcett, 18, Grants Pass; 7, Joseph Davis, 31, Medford; 8, Roger Wimberly, 38, Central Point; 9, Scott Pierce, 45, Grants Pass; 10, Peter Winnick, 42, Medford;

11, Jason Singleton, 41, Yreka, Calif.; 12, Michael Bansmer, 67, Central Point; 13, Thom Kneeland, 39, Medford; 14, Robby Vos, 12, Phoenix; 15, Madeline Chaves, 16, Ashland.

JUNIORS — 1, Stephen Gann, 17, Medford; 2, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 3, Samuel Cloward, 17, Medford; 4, Robby Vos, 12, Phoenix; 5, Madeline Chaves, 16, Ashland.

golf

Ealge Point GC

Senior Men's Monday

Two-Man Choice 9's

Aug. 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Gage-Gage, 67; 2, Todd-Clayton, 70; 3, Buehler-Parsons, 75.

NET — 1, McLaughlin-Hilton, 62; 2, Wood-Tucker, 65; 3, Delk-Betts, 65.

FLIGHT B

GROSS —1, Kendrick-Simpson, 78; 2, Vigil-Siedlecki, 79; 3, Seltzer-Hartman, 82.

NET — 1, Trautman-Reittmann, 61; 2, D. Grove-Boyd, 63; 3, Rouland-Armstrong, 66.

FLIGHT C

GROSS — 1, Wolf-Winnen, 77; 2, Bellen-Arnold, 80; 3, Tolmie-Schanck, 85.

NET — 1, Robinson-Gaeden, 63; 2, Foulon-Carlson, 64; 3, Pederson-Moyer, 64.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Robbins; 16-up hcp., Reed. No. 8, 0-15 hcp., Todd; 16-up hcp., Hoppe. No. 13, 0-15 hcp., Nabozny; 16-up hcp., Gmur. No. 15, 0-15 hcp., B. Grove; 16-up hcp., Seltzer.

Stewart Meadows GC

Lady Niners

Lady Niner Club Championship

CLUB CHAMPION — Jan Cady.

FLIGHT A

GROSS — 1, Leslie Gainey.

NET — 1, Wanda Jones.

FLIGHT B

GROSS — 1, Donna Clement.

NET — 1, Delma Kortt.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dee St. Martin.

NET — 1, Judy Wallace.

FLIGHT D

GROSS — 1 (tie), Durfee Bedsole, Cecelia Rayburn.

NET — 1, Carol Balone.

FEWEST PUTTS — 1, Dee St. Martin, 13.

LTGA Tournament

Gross Minus Handicap Plus Putts Format

Aug. 17

FIRST FLIGHT

RESULTS — 1, Debbie Anderson, 41; 2, Connie Howard, 46; 3, Sue McKenna, 49; 4, Colleen Holbert, 50; 5, Vicki Maddox, 51.

SECOND FLIGHT

RESULTS — 1, Jeanine Crutchfield, 43; 2, Becky Eilenberger, 47; 3, Dana Didericksen, 47; 4, Doreen Echols, 49; 5, Gwen Quimby, 51.

LONG DRIVE — Eileen Whitten, Sallie Simpson, Cheryl Fox.

K.P. — Debbie Anderson, Ree Ayres.

FEWEST PUTTS — 1, Connie Howard, 14; 2 (tie), Gwen Quimby, Dana Didericksen, 16; 4, Sheila Broughton, 17.

Twilight League

Four-Man Scramble Format

Designated Drives

Aug. 16

GROSS — 1, The Posse (Ken Petersen, Kevin Olsen, Greg Eaton, Dave Foster), 29.

NET — 1, S & B James (Tom Hall, Jeff Fiegi, Brent Hackwell, Joe Sis), 24; 2, Stewart Meadows (John Scott, Al Hartwell, Herb Burrow, Rod Smith, 24.5; 3, R & O Insurance (Paul Chitwood, Matt Ward, Dustin Shipley, Keith Lallo), 26.

K.P. — No. 5, Hank Munn. No. 7, Mark Coyle.

FINAL TEAM STANDINGS — 1, B.B.S., 34.5; 2, Ace Copier, 24; 3, KOGAP, 23.7; 4, Cascade Athletic, 22.5; 5, Work Appraisal, 16.25; 6, API Plumbing, 15.75; 7, Jahnke Heating, 15.45; 8, S & B James, 15.25; 9, The Posse, 12.58; 10, S & S Sheet Metal, 12.25; 11, R & O Insurance, 10; 12, Stewart Meadows, 9.78; 13, True Lies, 9.25; 14, A Taste of Honey Limo, 9.03; 15, Aces, 7; 16, Bogey Brothers, 2.7.

LTGA Club Championship Tournament

Aug. 20

OVERALL CHAMPS — Teri Mayer and Lisa Montellano.

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Teri Mayer; 2, Belinda Robbins-Gagich; 3, Sandy Hills.

NET — 1, Connie Howard; 2, Colleen Holbert; 3, Vicki Maddox.

LONG DRIVE — Belinda Robbins-Gagich, Sue McKenna.

K.P. — Sue McKenna, Jeanette Graham.

FEWEST PUTTS — Connie Howard 29.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Doreen Echols; 2, Linda Wade; Sue Garred.

NET — 1, Becky Eilenberger; 2, Sallie Simpson; 3, Patti Andries.

LONG DRIVE — Sallie Simpson 2.

K.P. — Sue Garred, Becky Eilenberger.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Doreen Echols, Dana Didericksen, 29.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Lisa Montellano; 2, Gail Fischer; 3, Beth Capsey.

NET — 1, Cheryl Fox; 2, Roxann Jones; 3, Sheila Broughton.

LONG DRIVE — Lisa Montellano, Beth Capsey.

K.P. — Cheryl Fox, Sheila Broughton.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Sheila Broughton, Roxann Jones, Cheryl Fox, 34.

Stone Ridge GC

Aug. 17

Senior Tour

Individual Stroke Play Format

FLIGHT A

GROSS — 1, John Robinson, 73; 2, Randy Kane, 78; 3, Mas Honda, 78; 4, Gary Highland, 79.

NET — 1, Ron Primasing, 63; 2, Don Simpson, 68; 3, Ken Ratcliff, 68; 4, Steve Cox, 69.

FLIGHT B

GROSS — 1, Kent McLaughlin, 81; 2, Jerry Hauck, 82; 3, Don Mitchell, 86; 4, Dave Schmidt, 90.

NET — 1, Ron Williams, 67; 2, Skip Bogenoff, 67; 3, Don Wallace, 69; 4, Lou Peters, 71.

FLIGHT C

GROSS — 1, Jack Seybold, 84; 2, Ray Smith, 86; 3, Rod Hammer, 87; 4, Dave Schmidt, 90.

NET — 1, Neil Barnes, 65; 2, Dale Baker, 69; 3, Troy Reynolds, 70; 4, Ray Hall, 71.

FLIGHT D

GROSS — 1, Ralph Sauerwald, 86; 2, Dave Morris, 87; 3, Duane LaChapelle, 95; 4, Earl Sloan, 95.

NET — 1, Larry Walker, 65; 2, Wayne Bennett, 67; 3, Troy Brown, 69; 4, Bob Farrington, 71.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Ken Ratcliff; 16-up hcp., Ray Smith. No. 17, 0-15 hcp., Ken Ratcliff; 16-up hcp., Dale Baker.

SKINS

GROSS — Don Simpson, No. 10.

NET — Ted Bibler, No. 1; Greg Meyer, No. 2; Don Simpson, No. 10; Leon Stupfel, No. 18.

Hughes Lumber Tournament

Four-Person Scramble Fall Back Format

Aug. 19

RESULTS — 1, Jim Hemple, Mike Garrett, Stan Reiter, Derek Zwagerman, 61; 2, Dennis Elmore, Allen Hansen, Dan Sheppard, Mike Sheppard, Chris Sheppard, 61; 3, Charlie Kielman, Melvin Fletcher, Neil Putdurse, Ed Stachel, 62.

K.P. — No. 2, Reggie Devore. No. 17, Jay Davidson.

LONG DRIVE — No. 10, Buddy Ince.

DRIVE ACCURACY — No. 14, Allen Hansen.

16th Annual DCS Golf Tournament

Four-Person Scramble

RESULTS — 1, Terry Holstrom, Anthony Bolduc, Daniel Baker, Ryan Frazier, 60; 2, Joe Dinkowitz, Jim Clayton, Mark Clayton, Jason Haberman, 60; 3, Kirk Bales, Chuck Sampson, Ken Zimmer, DeWayne Robinson, 61.

MEN'S DIVISION

K.P. — No. 7, Jim Despie. No. 12, Terry Holstrom.

LONG DRIVE — No. 5, Travis Briseno. No. 15, Ryan Frazier.

WOMEN'S DIVISION

K.P. — No. 2, Trista Kuamoo. No. 17, Lisa Richardson.

LONG DRIVE — No. 5, Kristin Hollenbeck. No. 15, Lauren Arnett.

Rogue Valley CC

Club Championship

MEN

GROSS — 1, Kevin Klabunde, 223; 2, Brad Bills, 233; 3, Dan Westbrook, 234; 4, Eric Austad, 235; 5, Vance Waliser, 236; 6, Doug Olson, 237.

NET — 1, Travis Brink, 216; 2 (tie), Eddie Bostwick, Dennis Richards, Phil Heiner, 217; 5, Scott Anderson, 218; 6, Brandon Crosier, 219.

WOMEN

GROSS — 1, Aubrie Street, 227; 2, Trina Jones, 233; 3, Tracie Armitage, 263; 4, Deb Stuart, 272; 5 (tie), Judy Johnson, Bogey Loyd, 275.

NET — 1, Janice Brigham, 204; 2, Suzanne Iantosca, 215; 3, Sandy Shinn, 220; 4, Laura Pinkham, 223; 5, Peggy Tomlins, 223; 6, Sheri Driskill, 225.

SENIORS

GROSS — 1, Marshall Holman, 217; 2, Craig Galpern, 235; 3, Scott McLean, 236; 4, Bob Cox, 239; 5, Jim Hoffman, 240; 6, Mike Korpa, 244; 7, Steve Elbe, 247; 8, John Quinones, 248; 9, Norm Veronneau, 248.

NET — 1, Doug Burwell, 204; 2, John Lawton, 204; 3, Buck Brigham, 206; 4, Steve Watkins, 209; 5, Jim Plummer, 213; 6, Terry Buntin, 214; 7, Gary Glass, 215; 8 (tie), Greg Glass, Dan Leary, 217.

SUPER SENIORS

GROSS — 1, Dan Dixon, 217; 2, Bob Maentz, 239; 3, Jim Howe, 240; 4, Tom Hamlin, 247; 5, Dick Pruit, 252; 6, Ron Dixon, 254.

NET — 1, Bob Harrel, 202; 2, Al Carlson, 205; 3, Dave Rasmussen, 207; 4, Mike Hornbeck, 208; 5, Al Raduski, 211; 6, Jim Quincy, 212.

Oak Knoll GC

Women's Golf Club

Aug. 9

ACE OF MONTH (JULY) — Sonja Dedrick.

RESULTS — 1, Helene Archer, 2; 2, Sydney Embry, 3; 3, Liz Karpen, 5.

PUTTS — 1, Sydney Embry, 33; 2, Liz Karpen, 34; 3 (tie), Helene Archer, Sharon Marler, Casey Seltzer, 35.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Three Best Ball Tournament

Aug. 17

RESULTS — 1, Chuck Schwyn, Stan Luther, Wayne Taylor, (Ghost Draw), 90; 2, Jack Hafner, Tom Hunt, Yosh Ohara, Bob Plattner, 91; 3, Gene Ritter, Jerry Todd, Don Bolles, Dick Middaugh, 92.

ACCURATE DRIVE — Marty Berglund, Don Bolles.

Ladies Club Medal Play Tournament

Aug. 18

LOW GROSS — 1, Val Rhodes, 45.

FLIGHT A

GROSS — 1 (tie), Kathy Silvers, Bobbie Middaugh, 48.

NET — Laurie Fox, 33.

FLIGHT B

GROSS — 1, Elsie Williams, 50.

NET —1, Cynthia Dolan, 36.

FLIGHT C

GROSS — 1, Elizabeth Blue, 50.

NET — 1, Barbara Sturdevant, 37.

FLIGHT D

GROSS — 1, Donna Bailey, 58.

NET — 1 (tie), Sally Watts, Pat Seggelink, 37.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Elizabeth Blue, Kathy Silvers, 15.

Bear Creek GC

Men's Club

Aug. 15

FLIGHT A

NET — 1, Neil Rose, 23; 2, Bob Storm, 28; 3, Andy Pace, 29.

GROSS —1, Brian Carr, 29.

FLIGHT B

NET — 1, Bill Elliott, 27; 2, Dennis Jones, 27; 3, Tom Madara, 28.

GROSS — 1, Tim Orme, 36.

FEWEST PUTTS — 1, Bob Jones, Brian Carr, 12.

Women's Club

Aug. 16

FLIGHT A

NET — 1, Toni Defty, 30; 2, Lucille Stroh, 31.

GROSS — 1, Amy Lepon, 48.

FLIGHT B

NET — 1, Shirley Haussler, 28; 2, Jan Blackford, 37.

GROSS — 1, Judi Virzi, 53.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Lucille Stroh, Toni Defty, Shirley Haussler, Judi Virzi, 15.

Wednesday Twilight League

Aug. 17

GROSS — 1, Andy Pace, 33; 2, Kelly Boydstun, 34.

NET — 1, Mike Flores, 27; 2, Mike Lathrop, 27; 3, Mike Edmondson.

K.P. — No. 4, Mike Lathrop. No. 6, Mike Wilson. No. 7, Kyle Boydstun.

LONG DRIVE — No. 3, T.J. Winningham.

TEAM STANDINGS (SECOND HALF) — 1, Shoji's, 78; 2, Rogue Valley Catering, 69; 3, Teendrivermonitoring.com, 61; 4, Los Four Amigo's, 60; 5, The Greengos, 52; 6, James Gang, 47; 7, Balls Deep, 44; 8, J & S Excavating, 43; 9, Team 8, 20; 10, Batman Uppercut, 19.

Centennial GC

Individual Medal Play (Best 16 Holes) Format

Aug. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Willy Reed, 59; 2, Don Sever, 61; 3, Bill Atwood, 63; 4, Bill Seymour, 63; 5, Rick Young, 64.

NET — 1, Jon Paauwe, 56; 2, Rich Larsen, 56; 3, Duane Nelson, 57; 4, Bruce Kates, 57; 5, Carl Tinsley, 57.

FLIGHT B

GROSS — 1, Tim Brown, 64; 2, Ron Primasing, 66; 3, Harry Collier, 67; 4, John Ferris, 69; 5, Don McClure, 70.

NET — 1, Chuck Schlafke, 51; 2, Rob Robbins, 53; 3, Bill Hymas, 56; 4, Joe Saladino, 56; 5, Roger Schnoes, 58.

FLIGHT C

GROSS — 1, Frank Thornquist, 63; 2, Bob Kendrick, 71; 3, Charles Dodgen, 71; 4, Mark Lewis, 73; 5, Mike Robinson, 74.

NET — 1, Mike Curtis, 50; 2, Fred Seggelink, 54; 3, Frank Lucas, 56; 4, Troy Boyd, 57; 5, Larry Scott, 57.

FLIGHT D

GROSS —1, David Harloff, 72; 2, Jerry Lambo, 73; 3, Ray Smith, 73; 4, Fred Pearson, 74; 5, Gary Reed, 74.

NET — 1, Jim Pullin, 50; 2, Peter Roeck, 51; 3, Len Renfer, 51; 4, Ben Arechiga, 52; 54, Alan Galka, 54.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Don Sever; 13-up hcp., Jim Graham. No. 6, 0-12 hcp., Hal Rose; 13-up hcp., Rob Robbins. No. 14, 0-12 hcp., Buddy Grove; 13-up hcp., Tim Rouhier. No. 17, 0-12 hcp., Jim Douglas; 13-up hcp., Rod Hammer.

Rose Club

Throw Out Three Worst Holes Format

Aug. 18

GROSS — 1, Joan Peek, 75; 2, Tonia Husel, 78; 3, Deanna St. Martin, 78.

NET — 1, Vicki Capp, 53; 2, Sonja Dedrick, 53; 3, Linda Forrette, 55.

K.P. — Lorraine Zentgraf, Joan Peek, Linda Forrette.

LONG DRIVE — Tonia Husel, Vicki Capp.

Share This Story