RESULTS / STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Jim Brockbank 280-788; Bill Irwin 280-774; Phil Wall 296-764; Scott Helstowski 258-763; Jeff Pottruff 289-750; Tom Cook 270-743; Mike Kringlebach 280-736; Leon Fogle 246-735; Jim Brockbank 289-733; Bruce Snook 248-729; Adam Southard 270- 728; Jary Kapus 289-719; DJ Snopl 256-714; Kelly Ross 247-713; Kevin Henley 258-710; Leon Fogle 248-709; Jerry Kapus 268-707; Brian Sendelbach 258-703; Randy Whitehead 257-697; Bill Johnson 256-694; Dan Gibson 236-689; Kevin Henley 247-688; Mike Kringlebach 246-686; Ozzie Brockbank 247-685; Ryan Fiegi 244-683; Eric Kessler 237-682; Lee Evans 268-681; Craig Long 238-680; Scott Helstowski 254-679; Greg Newtson 237-676; Jared Pruitt 279-675; Jim Vargas 248-674; Rod Evans 245-671; Bruce Snook 235-669; Brian Davidson 257-668; Robert Gibson 243-667; Jared Pruitt 259-665; Dave Nosack 258-665; Dan LaFond 244-665; Mike Susi 277-664; Dan Gibson 223-664; Al Neubauer 278-663; Jomer Viray 249-663; Ron Kendall 265-662; Matt King 241-662; Shasta Bateman 246-661; Mitch Babcock 243-657; Fred Estabrook 254-656; Jeff King 237-656; Chris Kimmel 256-655; Brady Rennick 245-655; Duane McLean 248-654; Sam Scarbrough 256-653; Doug Townsend 242-652; Kelly Ross 224-651; Brian Blackwell 256-649; Dave Nosack 243-647; Bob Blackwell 258-644; Terry Nickerson 246-644; Adam Southard 244-643; Duane McLean 257-642; Mark Foster 244-642; Justin Edwards 238-641; Greg Newtson 225-641; Ryan Shook 232-638; Dave Paxson 255-637; Wayne Rohde 244-636; Tim Magerle 235-635; Steve Rennick 244-634; Pat Moore 257-633; Shawn Carrigan 251-633; Randy Whitehead 246-633; Brian Mosier 244-632; Darwin Moore 233-630; Ernie Adams 236-629; Clovis Glass 232-628; Darwin Moore 224-628; Ryan Bauman 241-626; Jan Davies 234-626; Jim Vargas 222-625; Jared Inlow 223-623; Eric Kessler 233-622; Mike Henderson 221-622; Ken Fisher 222-620; Larry Scarbrough 215-615; Rob Daniels 253-611; Robert Slayton 224-611; David McFall 247-610; Rod Tester 221-609; Gene Bell 236-608; Dave Wolfe 214-608; Dexter Staniforth 245-607; Darrell Cordonier 220-607; Neal Roberts 222-604; Donnie Mobley 247-601; Phillip Moore 217-600; Al Sheals 235; Chris Maynard 224; Jeff Harder 223; Dave Harder 210; Mark Bateman 201.

WOMEN — Shannon Fisher 246-694; Mony Bristow 225-658; Vicki Newtson 227-645; Jessica Cutteridge 233-618; Linn Goode 236-601; Billie Christiansen 206-530; Marlene Harder 222; Joan Keeney 206; Kris Schulz 193.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 259-709; Bill Irwin 256-684; Duane McLean 255-684; Darrell Cordonier 234-677; Jerome Lee 255-672; Darwin Moore 234-670; Art Ball 233-667; Bill Irwin 233-653; Art Ball 257-648; Bruce Snook 237-646; Lynn Caughey 235-642; Jim Shreeve 264-641; Al Hartwell 240-640; Art Ball 254-639; Lee Evans 233-636; Clovis Glass 232-628; Jim Swarts 246-624; Carl Grayson 223-618; Jim Goode 223-609; Bernie Haas 201-580.

WOMEN — Pattie Cochran 280-689; Joan Konopasek 217-635; Betty Havira 213-613; Betty Havira 245-610; Carol Harsh 221-546; Shirley Knight 202-540; Marlene Harder 222Annette Driskell 187.

COCA COLA JUNIORS — Kyle Ferguson 234-640; Charlie Sanders 229-596; Zach Henley 178-493; William Donnelly 167-470; Berry Hunt 150-402; Garret Knapp 175; Brad Lewis 173; Jessica Kaiserman 170; Halle Donnelly126 ; Kayleigh Gheen 123; Faith Ham 121;Kaden Rosenberger 103; Rio Pratt 101; Reese Tipler 93.

SPECIAL OLYMPICS (2 GAMES) — Mitch Babcock 422, 402; Eric Jackson 391; Daniel Jones 353, 352; Eric Jackson 309; Ross Martin 303; Ross Martin 287; Tammy Clifford 283; David Taylor 279; Robert Jenkins 276; Angela Curtis 269; Travis Gould 264; Nick Hiti 262; Roxanne Allen 255; Nick Hiti 253; Deborah Hathaway 240; Jennifer Hein 238; Tammy Clifford 238; Christopher Jones 234; Eric Bolstad 234l; Chad Reeves-Fox 232; Robert Severance 229; Angela Curtis 225; Aaron Coats 223; Diane Rickert 220; Jacob Kinsman 218; Travis Gould 215; Matt Knudsen 212; Robert Severance 211; Robert Jenkins 208; Forest Anderton 208; Danny Watson 204; Chad Reeves-Fox 200; Aaron Coats 200.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Jason McCleary 237-270-267-774, Joe Stuart 248-246-253-747, Brian Sendelbach 249-232-243-724, Matt Eilenberger 225-290-691, Steve Shoemaker 233-235-671, Scott Helstowski 222-234-654, Laura Harvey 224-642, Eric Kessler 248-227-633, Tony Korth 223-628, Nick Brickey 226-627, Ed Lee 255-226-622, Ed Hagan 233-622. Games: KD Pritchett 224, McKenzie Franklin 224, Bill Irwin 223, Bill Weekley 221.

MEN — Nick Brickey 254-216-280-750, Bill Weekley 257-222-692, Justin Gunn 259-678, D.J. Snopl 226-246-675, Dan Gibson 226-227-668, Ron Seymour 266-663, Bill Brickey 246-248-653, Terry Christiansen 258-649, Robert Gibson 247-225-649, TJ Wiedrich 233-646, Michael Shular 222-234-641, Dale Matheny 268-621, Gary Severe 278-617, John Bird 235-613, Kevin Dixon 246-605, Toby Harper 221-604, Brett Hays 231-603, Wayne Jones 220-603, Jeff Matheny 245-602, Leon Fogle 227-602, Michael Shular 622, David Wilson 603. Games: David Ewing 231, Steve Robertson 228-220, Patrick Clemence 227, Dale Matheny 226, Larry Martinez 225, Frankie Rutigliano 225, Bill Weekley 224, Dana Travers 224, Michele Rutigliano 223-221.

WOMEN — Laura Harvey 264-279-733, Colleen Padilla 206-257-229-692, Lela Larkin 247-596, Joan Konopasek 211-594, Heather Miller 202-587, Shannon Armour 205-554, Marion Kadin 225-551, Kris Schulz 212-535, Diana Hanstein 204-518, Jan Chambers 203-516, Michelle Attebery 200-516, Betty Siemers 208-501, Mary Steward 220-500, Lynne Lawry 570, Toni Williams 551, Barb Reva 531, Bev Schultz 530, Denise Norman 524, Lela Larkin 515, Teri Taylor 515, Kelly Lambert 510, Linda Fait 508, Bev Mullis 504, Tirzah Barlow 500. Games: Lora McLean 204.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 207-234-236-677, Reese Walker 188-232-206-626, Mike Nichols 202-213-606, Victor Wigginton 214-209-591, Al Rossi 221-201-572, Dennis Warrender 182-214-570, Robert Keaton 185-202-564, Dennis Warrender 202-187-551, Reese Walker 191-546, Arthur Ball 202-195-544, Bill Hollingsworth 200-539, Mike Sweeny 212-529, George Beldi 206-528, Bob Prest 182-527, Art Lundahl 215-525. Games: Paul Jacobson 196, Dick Mundt 194, Rick Fowler 191, Jim Westensee 188, Robert Hutchison 185, Cliff Rasmussen 184, Hal Crockford 181, Jerry Page 181, Dick Mundt 176.

WOMEN — Natalie Jones 180-172-191-543, Viola Hartwell 179-490, Cleo Caswell 177-474, Carol Coplen 188-471, Sally Sweeny 483. Games: Edna Hartwell 184, Linda Bergquist 171, Pearl Winslow 171, Debi Patrick 171.

JUNIORS

LANEBENDERS — Colleen Horan 169-402, Brooke Kentner 135, Dominic Chamberlain 131-108, Skyler Witt 113-106.

SPARETIMERS — Cody Linthwaite 192-258-605, Charlie Sanders 220-559, Jake Donis 179-178-506, Christopher Barnes 180-181, Christian Barnes 160, Maria Sims 145.

football

Rogue Valley Pop Warner

Through Sept. 26

Week Two

JUNIOR PEE WEE STANDINGS (GRADES 4-5)

Ashland Bears 3-0

Medford White Tornado 3-0

Upper Rogue Blue Eagles 2-1

Central Point Black Comets 2-1

Phoenix/Talent Patriots 2-1

Upper Rogue White Eagles 1-2

Grants Pass White Cavemen 1-2

Medford Blue Panthers 1-1

Medford Black Panthers 1-1

Central Point White Comets 1-2

Grants Pass Blue Cavemen 1-2

Rogue River Warriors 0-2

Medford Black Tornado 0-3

PEE WEE STANDINGS (GRADES 5-6)

Upper Rogue Blue Eagles 3-0

Medford Raiders 2-0

Ashland Grizzlies 2-1

Medford Cowboys 2-1

Grants Pass White Cavemen 1-1

Upper Rogue White Eagles 1-2

Central Point Black Comets 1-2

Medford Blue Panthers 0-2

Phoenix/Talent Patriots 0-3

golf

Stone Ridge GC

Boy Scouts of America

RESULTS — 1, John Murphy, Mark Slezak, H.J. Cohn, Matt Stringer, 46.3; 2, Jeff Rhoden, Brad Rietmann, Steve Baker, Ed Eagles, 48; 3, Devin Mahoney, Josh Stanton, Craig Black, Greg Boguslawski, 48.2.

K.P. — No. 2, Craig Black, Carol Fischer. No. 12, Jim Brotherton, Carol Fischer. No. 17, Carol Fischer.

LONG DRIVE — John Murphy, Carol Fischer.

LONGEST PUTT — Matt Patton, Carol Fischer.

ACCURACY DRIVE — No. 4, Jim Brotherton.

Mixed Doubles Tournament

Two-person Scramble Format

Sept. 26

GROSS — 1, Dan Cavender-Joan Cavender, 33; 2, Scott Thomas-Rebecca Thomas, 35; 3, Larry Lilze-Eilean Whitten, 36.

NET — 1, Rick Lloyd-Sarah Lloyd, 22.5; 2, Mike Westfall-Gladys Daughertym 24.75; 3, Monty Izatt-Reena Izatt, 26.5.

LONG DRIVE — No. 14, Rick Lloyd, Kerry Sierra. No. 17, Eddie Arnold, Lorraine Zentgraf.

Senior Tour

Sept. 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Tim Croft, 72; 2, Guerin Fischer, 74; 3, Roger Courtney, 75.

NET — 1, Bob Moore, 63; 2, Stu Douglas, 65; 3, Glen Uemura, 65.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Buffaloe, 78; 2, Carl Michael, 81; 3, Leon Stupfel, 83.

NET — 1, Dale Baker, 65; 2, Troy Reynolds, 67; 3, Bill Ligon, 69.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dave Jones, 82; 2, Don Young, 88; 3, Mort Gossett, 89.

NET — 1, John Watson, 65; 2, John Archer, 69; 3, Jack Seybold, 70.

FLIGHT D

GROSS — 1, Rod Hammer, 82; 2, Bruce Robinson, 87; 3, Tony Pederson, 92.

NET — 1, Clancy Renkoski, 59; 2, Earl Sloan, 65; 3, Bud Stonecipher, 71.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Gary Highland; 16-up hcp., Jim Graham. No. 17, 0-15 hcp., Dave Johnson; 16-up hcp., Pete Degroot.

Eagle Point GC

Senior Monday

Four-man Bridgeman Format

Sept. 27

FLIGHT A

GROSS — 1, Clayton, Howard, Lemmerman, Rautenberg, 149; 2, VanDerVeen, Buehler, Decker, Drewien, 150.

NET — 1, Courtney, Tucker, Stevenson, Buschke, 127; 2, Evans, Collier, Chance, G. Allen, 134.

FLIGHT B

GROSS — 1, Steinkamp, Collins, Marsango, Zaitsu, 160; 2, Delk, Betts, Schmaltz, Hein, 165.

NET — 1, Tonn, Adams, Morris, Parisotto, 132; 2, Melford, Wheeler, M. Peterson, Lattendresse, 132.

FLIGHT C

GROSS — 1, Plannette, Brick, Harrison, Hamilton, 164; 2, Pearson, Goff, Holbrook, Trautman, 170.

NET — 1, Fauble, Tait, Williams, Williams, 126; 2, Hines, Davies, Gottinger, Stonecipher, 130.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Hein; 16-up hcp., Rouland. No. 8, 0-15 hcp., Sayler; 16-up hcp., Dinwiddie. No. 13, 0-15 hcp., Rautenberg; 16-up hcp., Robbins. No. 15, 0-15 hcp., Woods; 16-up hcp., Marks.

Centennial GC

Rose Club

Rose Club Championship

Sept. 23

CHAMPION — Linda Johnson.

FLIGHT A

GROSS — 1, Linda Johnson, 150; 2, Judy Laws, 171; 3, Joan Peek, 178.

NET — 1, Tonia Waldron, 138; 2, Pinky McIvor, 144.

FLIGHT B

GROSS — 1, Sam Renfer, 197; 2, Vicki Capp, 210; 3, Joan Peek, 178.

NET — 1, Linda Wade, 145; 2, Dana Diderickson, 145.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Best 2nd and 4th Balls

Sept. 22

RESULTS — 1, Gene Ritter, Bill Johnson, Dick Middaugh, Wyman Williams, 76; 2, Andy Nairne, Jack Hafner, Ed Ward, (Ghost Draw), 79; 3, Morris Prosser, Yosh Ohara, Bill Smith, Tom Chambers, 79.

K.P. — Ken Kelly, Lou Wileman.

Ladies Club

Medal Play

Sept. 23

GROSS OVER THE FIELD — Kathy Silvers.

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Becky Hyde, 51; 2, Jody Larson, 53.

NET — 1, Laurie Fox, 37.

SECOND FLIGHT

GROSS — Judy Wallace, 53; 2, Gloria Smith, 55.

NET — 1, Helen Rentz, 35.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, June Giorvas, 57; 2 (tie), Pat Seggelink, Betty Root, 61.

NET — 1, Barbara Sturdevent, 37.

LOWEST PUTTS — 1, June Giorvas, 15.

CHIP-IN — Becky Hyde.

Bear Creek GC

Women's Club

Sept. 8-21

FLIGHT A

NET — 1, Vanessa Hopf, 23; 2, Amy Baumgart, 28.

GROSS — 1, Cheri Hammer, 42.

FLIGHT B

NET — 1, Lindsay McIntosh, 26; 2, Marla Lance, 28.

GROSS — 1, Kris Hall, 45.

FEWEST PUTTS — 1, Madelyn Barber, 15.

Men's Club

Sept. 14-20

FLIGHT A

NET — 1, Ron Mankins, 25; 2, Brian Carr, 26; 3, Ralph Smith, 28.

NET — 1, Mike Edmondson, 33.

FLIGHT B

NET — 1, Mike Haflich Sr., 25; 2, Ken Janicke, 27; 3, John Schmidt, 30.

GROSS — 1, Neil Rose, 37.

FEWEST PUTTS — 1, Paul Richards, 12.

gymnastics

America's Best Kids

Back to Classy Invitational

At America's Best Kids

Sept. 25

LEVEL 4

LEVEL 4 TEAM AWARD — 1, 109.45.

CHILD DIVISION

Chase Hamik — 1, vault, 9.25; 4, bars, 9.15; 3, beam, 8.7; 2, floor, 9.4; 2, all-around, 36.5.

Olivia Lippert — 3, vault, 9.05; 5, bars, 9.0; 2, beam, 8.8; 4, floor, 9.225; 3, all-around, 36.075.

Macayla Crews — 5, vault, 8.85; 3, bars, 9.225; 10, beam, 7.55; 9, floor, 8.0; 7, all-around, 33.625.

Caitlyn Harris — 10, vault, 8.25; 9, bars, 8.3; 6, beam, 8.1; 8, floor, 8.25; 8, all-around, 32.9.

Sabrina Swartz — 8, vault, 8.5; 8, bars, 8.4; 9, all-around, 32.6.

Jensyn Ford — 10, vault, 8.25; 8, bars, 8.4.

Savannah Vancil — 9, vault, 8.35; 5, floor, 8.5.

JUNIOR DIVISION

Kaitlyn Elliott — 2, vault, 8.85; 3, bars, 8.525; 3, beam, 8.25; 2, floor, 8.9; 1, all-around, 34.525.

SENIOR DIVISION

Kaylie Beeson — 6, vault, 8.95; 2, bars, 9.125; 3, beam, 8.55; 1, floor, 9.2; 1, all-around, 35.825.

Kaitlin Brookman — 4, vault, 9.1; 3, bars, 8.75; 7, beam, 8.3; 3, floor, 8.95; 2, all-around, 35.1.

Alma Gomez — vault, 8.35; 1, bars, 9.4; 2, floor, 9.0; 6, all-around, 34.25.

Gabrielle Ogier — 1, beam, 8.8; 1, floor, 9.25; 3, all-around, 33.6.

Olivia Mazza — 3, vault, 9.15; 6, bars, 8.4; 10, floor, 8.1; 10, all-around, 32.7.

LEVEL 5

LEVEL 5-6 TEAM AWARD — 1, 108.075.

CHILD DIVISION

Gabriela Castillo — 1, vault, 8.65; 2, bars, 8.8; 1, beam, 9.3; 1, floor, 9.1; 1, all-around, 35.85.

Jada Perry — 2, vault, 8.55; 3, bars, 8.05; 4, beam, 8.85; 4, floor, 8.7; 3, all-around, 34.15.

JUNIOR DIVISION

Maryssa Bradley — 1, vault, 8.9; 1, bars, 8.7; 1, beam, 9.0; 2, floor, 8.85; 1, all-around, 35.45.

SENIOR DIVISION

Marinda Stanton — 1, vault, 9.1; 3, bars, 8.85; 1, beam, 9.025; 1, floor, 9.2; 1, all-around, 36.175.

Daisie Culver — 2, vault, 8.4; 1, bars, 9.15; 2, beam, 8.85; 2, floor, 8.75; 2, all-around, 35.15.

LEVEL 6

JUNIOR DIVISION

Makayla Vaughan — 4, vault, 8.5; 2, bars, 8.15; 1, beam, 8.55; 4, floor, 8.0; 1, all-around, 33.2.

SENIOR DIVISION

Rachel Porter — 2, vault, 8.8; 2, beam, 8.35; 2, floor, 8.6; 1, all-around, 32.7.

Share This Story