IMG_2919.JPG

Community: Results / Standings

BOWLING

ROXY ANN LANES

Sept. 21

LANEMASTERS SCRATCH: Greg Stanfield 248-258-685, James Cox 234-224-671, Nathan Coigny 244-236-669, Ken Wilkinson 245-659, Joe Mitchell 257-645, Jeff Letendre Jr. 233-643, Paul Lewicki 222-225-638, Gene Bell 253-611, Bo Bodenski 234-605, Tony Korth 602, Michael Bailey 257, Gideon Ewers 223, Rick Sachen 223, Hunter Jones 221.

MEN: Charlie Sanders 224-257-695, Bo Bodenski 245-247-682, Brett Hays 224-230-664, Gene Bell 223-242-656, John Ryther 222-225-650, Gary Raines 223-225-649, Chris Tratz 226-224-643, Jan Davies 224-221-638, Jason Fauble 222-221-625, Rick Sachen 240-623, Josh Havird 257-620, Keith Newcomb 221-615, Rich Gonsalves 244-223-614, Bruce Harper 226-609, Alex Hershberger 242-608, Alex Eilenberger 222-608, Scott Fait 612, Wade Cool 609, Steve Siemers 603. Games: Mike Raine 247, Michael Bailey 222, Jake Donis 221.

WOMEN: Lonna Engle 215-574, Lisa Doty 218-565, Lucille Miller 202-525, Linda Fait 553, Peggy Marchant 539, Betty Siemers 529, Peggy Marchant 521, Joan Keeney 517, Jana Gunn 515, Patty Kirk 506.

SENIORS

MEN: Jim Buckley 212-561, Joel Morrison 183-201-544, Ron Roberson 199-544, Cliff Rasmussen 176-194-537, Bruce Dickens 181-193-531, Chet Faurholt 197-201-527, Dana Travers 187-181-524, Rod Hammer 196-523, Tom Elliot 199-518, Tom Dallas 196-175-517, Joe Deaver 202-180-516, Jim Badger 212-516, Jim Daniel 174-220-513, Johnny Prestage Jr. 192-511, Darwin Moore 188-194-502, Dale Pina 166-160-468, Andy Miner 175-179-467, Paul Jacobson 161-159-446, Jerry Thompson 519, Ron Roberson 513, Bruce Dickens 506, Ron Roberson 202, Don Rausch 188, Al Erickson 185, Brad Fish 167, David Shaver 155, Bob Frenna 150.

WOMEN: Deanne Thompson 194-516, Sharon Johnson 179-170-498, Lin Regester 169-167-485, Helen Badger 158-168-443, Betty McMillian 138-147-401, Sherry Cavasso 128-130-374, Evelyn Oden 192, Lucille Miller 173, Maxine Bartlett 169, Pam Smith 164, Barbara Lane 161, Bobbie LeBlanc 160, Dee Faurholt 159, Maxine Bartlett 157, Cleo Caswell 149, Bernice Charley 144, Jan Christensen 131, Terri Kane 114.

UNIVERSITY ROLLERS

MEN: Ryan Lamanna 223-256-615, Bobby Heiken 205-199-543, Jesse Dansereau 190-182-542, Mike Wagner 214-534, Art Ball 193-532, Craig Stillwell 189.

Senior No-Tap Blind Draw for Partners Tournament

Sept. 18

DOUBLES: 1, Bruce Dickens-Art Ball, 1,676; 2, Chet Faurholt-Mike Servis, 1,560; 3, David Shaver-Gwen Jones, 1,557; 4, Russell Matzkanin-Larry Rosenburg, 1,541.

SINGLES

MEN: 1, Art Ball, 846; 2, Dale Pina, 835; 3, Bruce Dickens, 830; 4, David Shaver, 824.

WOMEN: 1, Evelyn Oden, 739; 2, Gwen Jones, 733.

HIGH GAME

MEN: 1, Art Ball, 280.

WOMEN: 1, Evelyn Oden.

LAVA LANES

Sept. 23

MEN: Jason McCleary 278-768, Adam Southerd 269-739, Dan Gibson 246-735-258-725, Adam Southard 268-724, Jeff Pottruff 278-721, Nick Brickey 259-721, Ron Seymour 258-720, Scott Helstowski 246-719, Mike Kringelbach 269-716, Mark Bell 279-708, Rick Imhausen 260-705, Chuck Raye 223-704, Rick Imhausen Jr. 246-703, Cameron Waldeyer 253-700. Rod Ruthstrom 246-697, Randy Cochran 246-694, Adam Southard 232-687, Dan Bayless 236-686, Joe Dauenhauer 258-685, Randy Maxwell 245-679, Jary Kaous 267-668, Jeremy Milburn 256-667, Manuel Torres-Pascua 256-666, Jared Imhuasen 225-665, Scott Helstowski 247-665, Rick Imhausen Jr. 258-663, Lee Speice 258-659, Jeff Pottruff 237-655, Gary Hudnall 227-655, Fred Estabrook 256-664, Duane Petterson 236-664, Jeremy Milburn 236-643, Kevin Henley 233-641, John Perry 235-639, Rick Imhuasen III 227-636, Zach Henley 224-636, Lee Speice 223-634, Don Hill 220-630, Mike Kringelbach 227-629, Lee Speice 246-628, Tony White 242-628, Dennis Pool 228-628, Steve Benston 235-625, Joe Stuart 213-624, Cory Gilbreath 218-624, Damon Cochran 235-623, Dirk Collins 234-623, Tyler Hewitt 224-623, Trevor Waldeyer 223-623, Bruce Snook 206-622, Zach Wyatt 230-618, Jason Hopple 224-618, Bob Christianson 258-617, Mike Henderson 234-617, Bruce Snook 246-616, Tom Cook 227-615, Rich Colhoun 232-614, Larry Lauer 235-613, Artie Mott 233-613, Les Nimmo 200-613, Steve Morrow 258-611, Dan Stinnett 263-610, Tanner Geyer 210-610, Scott Anderson 216-608, Dan Bayless 232-607, Jared Pruitt 223-607, Jerome Lee 212-607, Jason McCleary 238-604, Jason Bleghler 216-603, Cody Scoggins 225-602, Jim Buckley 224-601,Artie Mott 211-597, Ryan Kirk 225-590, Frank Kula 218-589, James Lucas 246-588, Bob Peterson 223-587, Mike Henderson 239-582, Ron Forsyth 235-581.

WOMEN: Jessica Gallop 279-688, Ronnie Olson 205-678, Casey Wold 227-659, Jan Davies 224-656, Kris Kaufman 256-596, Mony Bristow 222-594, Crystal Imhausen 210-592, Heather McKenzie 217-589, Marilyn Wilson 203-583, Ronnie Olson 198-575, Billie Christianson 235-574, Whitney James 222-571, Anne Seymour 210-571, Karah Waldeyer 200-565, Barb Henderson 192-560, Tracy Caster 202-555, Tracy Legler 201-553, Heather McKenzie 202-550, Christy Helstowski 204-543, Kim Bayless 196-531, Darlene Lacey 192-528, Val Wilson 219-518, Crystal Imhausen 193-518, Lori Brockbank 202-516, Sara Lauer 177-516, April Rose 181-508, Christine Miguel 225-507, Shelia Anderson 180-502.

SENIORS

MEN: Lee Speice 290-782, Charles Ellenberger 227-727, Bob Prest 276-678, Mike Madden 192-566, John Counts 225-661, Chuck Eilenberger 253-660, Charles Bridge 223-660, Bob Christianson 236-653-224-651, Lee Speice 226-648, Jerome Lee 223-605, Lee Evans 226-637, Arite Mott 243-636, Steven Podesta 220-627, Euel Rutledge 225-620, Phil Clouse 188-617, Dennis Lindquist 227-614, Mike Henderson 208-614, Bob Blackwell 247-605, Lee Evans 227-605, Clay Winkler 222-604, Al Hartwell 224-594, Ken Adams 224-588, Les Nimmo 198-583, Jim Shreeve 235-570, Gil Allen 233-567, Art Ball 206-567, Larry Van Ausdall 200-565, Dennis Lindquist 197-554, Wm Irwin 200-553, Euel Rutledge 223-552, Wayne Tait 196-547, Bill Cordell 200-546, Art Ball 201-545, Terry Steward 206-541.

WOMEN: Tracy Legler 268-617, Joan Grimes 210-602, Lynn Caugney 225-585, Sam Blackwell 222-578, Pattie Cochran 200-574, Shelly Volpi 200-573, Lynn Caughey 195-573, Joan Grimes 226-571Gladys Daugherty 228-551, Billie Christianson 213-550, Karen Eilenberger 191-549, Evonne Gibson 224-535, Betty Havira 200-520, Betty Havira 180-510, Darlene Stockel 181-509, June Podesta 174-506, Judy Hanna-Bell 172-503.

MATCH CLUB

MEN: Scotty Anderson 238-662, Toney White 254-635, Lee Speice 225-605, Neal Roberts 241, Clay Winkler 215.

JUNIOR LEAGUE

PEPSI-COLA CLASSIC

BOYS: Cody Carlson 231-536, Ezra Taylor 171-454, Noah Castagnoro 133-354, Jordan Landers 77-212, Dillon Daly 87-236.

GIRLS: Alexis Carlson 199-445, Lillian Mickson 164-433, Megan Wiers 146-353, Caitlyn Warner 128-601, Lexi Walters 154-275, Izzy Bates 93-257, Tasha Tipler 106-245.

DEW CREW

BOYS: Austin McFarland 165-447, Mason Snopl 154-441, Mason Trapp 129-370, Ryan Hamlin 118-289, Aaron Robbins 127-289, Dante Tipler 105-257.

GIRLS: Olivia Phillips 157-428, Giavanna Rutlgliano 129-369, Elliana Gibson 169-387, Chloee Bartlett 130-331, Madyline Good 111-293, Maddy Mellema 115-258.

BUMPER BASHERS

BOYS: Bryson Phinney 133-251, Aidan Davis 126-224, Tristan Bramblett 117-209, Eddie Carter 110-208, Tyler Roberts 101-190, Colt Snopl 99-187, Gabriel Prestley 102-183, Marcus McCarthy 93-181, Alex Carter 88-169, Chase Massie 85-169, Colby Gibson 85-166, Maci Cunningham 92-160.

GIRLS: Ella Payant 101-757. Nina Dunn 91-169, Cheyanne Studdard 104-190, Leiani Angelsale 115-183, Sophia Mellema 86-170, Rogan Kurzyniee 78-153, Teagan Bramblett 92-150.

FOOTBALL

ROGUE VALLEY YOUTH

FOOTBALL STANDINGS

Week 2

FOURTH GRADE

South Valley Wolfpack2-0

Medford Renegades2-1

Grants Pass Cavemen1-1

Upper Rogue Eagles1-2

Central Point Comets0-2

FIFTH GRADE

Central Point Comets2-0

Medford Panthers2-0

Medford Tornado1-1

Grants Pass Cavemen1-2

Upper Rogue Eagles0-3

SIXTH GRADE

Medford Raiders3-0

Medford Panthers2-0

South Valley Wolfpack2-1

Grants Pass Cavaliers1-1

Upper Rogue Eagles1-1

Central Point Comets0-3

Grants Pass Cavemen0-3

GOLF

QUAIL POINT GC

Club Championship

Sept. 19

CLUB CHAMPION: Bill Meers.

NET CHAMPION: Bob Bollens.

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Jerry Todd.

NET: 1, Sal Portaro; 2, David Rotz.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Jack Newins; 2, David Gent.

NET: 1, John Bjorkholm; 2, Jim Quan.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Jack Hafner; 2, Jim Ellis.

NET: 1, Dick Taggart.

PUTTING COMPETITION

CHAMPION: 1, Bill Meers; 2T, Bill Wheatley, Jack Hafner, Sal Portaro.

K.P. (Tuesday): No. 4, Sal Portaro, Bill Meers. No. 7, Jack Newins, Bill Meers.

K.P. (Wednesday): No. 4, Bill Meers, Sal Portaro. No. 9, Bill Meers.

Senior Women’s League

Medal Play Format

Sept. 13

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Leslye Reynolds, 47.

NET: 1, Kathy Nabozny, 33; 2, Georgene Van Orsow, 35.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Barbara Sturtevant, 51.

NET: 1, Lorraine Zentgraf, 35; 2T, Donna Bailey, Suzanne Rotz, 39.

FEWEST PUTTS: 1, Barbara Sturtevant, 12.

STONE RIDGE GC

One Gross, One Net Format

Sept. 19

FLIGHT A: 1, Ray Keasler, Dave Sayler, Guerin Fischer, Bob Lima, 183; 2, Ken Gentry, K.J. Sato, Rick Tree, John Robinson, 183.

FLIGHT B: 1, Rod Rumrey, Mike Hickey, Bob Kendrick, Ron Primasing, 182; 2, Steve Hills, Don Simpson, Larry Walker, John Watson, 184; 3, Dave Schmidt, Frank Medina, Glen Ringe, Dick Niedermeyer, 186.

FLIGHT C: 1, Gene Squires, Dick Champion, Mike Westfall, Steve Buttolph, 182; 2, Bob Waldo, Paul Larson, Joe Zagorski, Zane Searles, 184; 3, Earl Sloan, Ruben Davalos, Joe Manning, 186.

K.P.: No. 2, Ron Primasing, Bob Waldo. No. 12, Jim Leffler, Mike Walsh.

Rogue Valley Adventist Academy Benefit Tournament

Sept. 23

RESULTS: 1, Brad Parmenter, Ryan Cool, Monty Bishoff, Jeff Fish, 45; 2, Ed McCulloch, Chad Jokumsen, Mark Warmanen, Mike Warmanen, 46; 3, Dan Parks, Perry Parks, Jim Gregg, Robert Burkett, 49.

LONG DRIVE: Ryan Cool, Kelly Hegeman.

K.P.: No. 17, Clint Campbell.

LONGEST PUTT MADE: 1, Scott Roberts.

OAK KNOLL GC

Women’s 18-Hole Golf Association

Fewest Putts

Sept. 18

RESULTS: 1, Sonja Dedrick; 2, Kathy Rishel; 3, Sydney Embry.

EAGLE POINT GC

Four-Man Two Best Ball Format

Sept. 24

FLIGHT A

GROSS: 1, Raymond, Takemoto, Hyer, Buehler, 137; 2, Reiter, Wood, Berry, Hoffman, 138.

NET: 1, Lent, Hussell, Donnally, Hyden, 122; 2, Tucker, Eustis, Clayton, Courtney, 126.

FLIGHT B

GROSS: 1, Tolar, Robinson, Dahl, Peeters, 142; 2, Evans, Chance, Allen, Collier, 155.

NET: 1, Cash, Gerke, Sato, Sayler, 119; 2, Hagemann, Moore, Minder, Gifford, 123.

FLIGHT C

GROSS: 1, Laqua, Trautman, Bennett, Kroloff, 154; 2, Sierra, Lesher, McGavran, Kulesza, 162.

NET: 1, Farkas, Endicott, Nallia, Rigotti, 123; 2, Bolsinga, Rudey, DeGroot, Pierce, 124.

K.P.: No. 3, Overmyer, Schmaltz. No. 8, Buehler, Dinwiddie. No. 13, Hyer, Laqua. No. 15, Chenoweth, Grove.

Share This Story