bowl.PNG
bowl.PNG

COMMUNITY: Results / Standings

AUTO RACING

MEDFORD DRAGSTRIP

ET RACE #1

June 23

SUPER PRO: 1, Jeff Schulz, Moleá Dragster; 2, Rob Lee Edwards, ‘68 Chevelle.

PRO: 1, Tom Brooks, ‘49 Chevy Coupe; 2, Kevin Barden, ‘65 Ford Mustang.

SPORTSMAN: 1, Jim Barden, ‘56 Ford F100 Pick-Up; 2, Tim McNamara, ‘95 Chevy Corsica SS.

VW PRO: 1, John Davidson, ‘66 VW Sedan; 2, Dan Kyleberg, ‘57 VW Bug.

VW SPORTSMAN: 1, Mark Wolter, ‘56 VW Bug; 2, Doug White, VW.

MOTORCYCLE: 1, Joey Delcerro, ‘04 Suzuki Hayabusa; 2, Russ Boat, ‘90 Suzuki GSXR1100.

HIGH SCHOOL: 1, Preston Traeger, ‘18 Jeep Grand Cherokee; 2, Brady Traeger, ‘16 Jeep Grand Cherokee.

JUNIOR DRAGSTER: 1, James Gros, ‘10 Junior; 2, Evan Alfrey, ‘00 Mike Boss Junior.

VW SPORTSMAN: 1, Craig Hobbs, ‘69 VW Bug; 2, John Morse, ‘67 VW Bug.

BOWLING

ROXY ANN LANES

Senior No-Tap Blind Draw Format

Aug. 15

DOUBLES: 1, Boni Beldi-Steve Bernstsen, 1,756; 2, Dee Faurholt-Darwin Moore, 1,587; 3, Paul Robbins-Paul Jacobson, 1,582; 4, Russel Matzkanin-Gary Lemons, 1,553; 5, Lin Regester-Bill Evans, 1,546; 6, Walt Shontz-Gene Bell, 1,536.

SINGLES

MEN: 1, Jim Buckley, 839; 2, Paul Robbins, 822; 3, Steve Berntsen, 820; 4, Darwin Moore, 814.

WOMEN: 1, Boni Beldi, 936; 2, Peggy Marchant, 912; 3, Lin Regester, 797

HIGH GAME

MEN: 1, Darwin Moore, 267

WOMEN: 1, Peggy Marchant, 300.

Aug. 17

MEN: Damon Cochran 269-221-259-749, Joe Stuart 247-223-264-734, TJ Wiedrich 227-278-716, Dustin Knight 244-237-702, Jared Pruitt 254-226-678, Josh Havird 236-246-666, Randall Archer 235-666, Brad Wyncoop 225-659, Bo Bodenski 220-652, Gary Raines 231-244-652, Rick Imhausen 269-652, Chris Tratz 260-637, Bruce Harper 223-623, Jason Schultz 245-620, Jason Schultz 240-618, Brad Wyncoop 244-618, David Bromagem 258-615, Charlie Sanders 234-614, Rod Evans 232-607, Daniel Leedy 224-605, Nick Greco 256-602, Scott Anderson 620, Dustin Knight 604, Matt Smith 602. Games: Rick Sachen 246, Cecil McNew 246, Jason Fauble 246, Zach Schulter 245, Kirkland Knouff 235, Gene Bell 231, Brian Champion 231, Lance Thompson 226, Steve Siemers 224, Bill Weekley 222.

WOMEN: Peggy Marchant 215-584, Linda Fait 214-567, Heather McKenzie 216-556, Taylor Wilkinson 536, Marlana Pruitt 531, Toni Williams 521.

ROXY JR./ADULT

JUNIORS: Jeremiah Boatwright 216-215-589, Austin McFarland 214-185-547, Ezra Taylor 184-184-523, Wyatt Anderson 192-184-499, Bryson Wilkinson 518, Mike McFarland 181, Grace Chan 180, Olivia Phillips 173, Theron Boatwright 152, Zuy Zimmerman 143, PJ Dodd 113.

ADULTS: Josh Havird 245-633, Nikole Bennett 257-582, Tad Farnsworth 189-184-509, Matthew King 607, Lela Larkin 530, Carolyn Taylor 160, Virginia Barringer 140, Davina Wilkinson 137.

ROXY JR. TRIOS: Jeremiah Boatwright 200-235-202-637, Branden Boatwright 205-512, Theron Boatwright 147-163-436, Dimitri Catlin 87-114-89-290, Gretta Curphey 101-84-86-271, Lucien Wells 85-85-215, Cody Carlson 189, Olivia Phillips 181, Mason Trapp 158, Jeremiah Robbins 157, Jacob Bruff 148, Violet Catlin 136, Larkin Hamilton 130, Landon Dunlap 123, Joshua Hughes 111, Toren Dials 95, Logan Stephens 94, Quintin Stephens 93.

NO-TAP TRIOS

MEN: Josh Havird 241-300-300-841, Bill Weekley 265-275-278-818, Johnny Prestage Sr. 244-251-278-773, Jeff Travis 266-242-257-765, Rick Sachen 255-266-240-761, Mitch Babcock 290-710, Cecil McNew 268-729, Bo Bodenski 246-697, Daniel Ritchie 268-684, Johnny Prestage Jr. 285-657, Joe Deaver 656, Tim Cordell 253, Mike Knudsen 246, Jim Ballinger 240.

WOMEN: Peggy Marchant 300-255-266-821, Joan Keeney 287-264-788, Bobbie LeBlanc 244-584.

Aug. 10

MEN: Damon Cochran 258-234-258-750, Jason Schultz 247-234-678, Steve Siemers 246-247-673, Dustin Knight 254-233-670, Gary Raines 248-237-669, Joe Stuart 279-669, Rick Imhausen 244-225-651, Donovan Burgess 234-639, Brian Wilson 228-638, Jason Schultz 234-637, Brad Wyncoop 242-635, Micah Watkins 228-626, Josh Havird 224-619, Trevor Talbert 279-608, Bill Weekley 231-607, Ken Wilkinson 226-600, Jeremy Milburn 631, Scott Anderson 628, Bruce Harper 614, Charlie Sanders 604. Games: James Lucas 248, Rick Imhausen III 235, Rod Evans 233, Corey Gilbreath 231-224, Gary Raines 228-223, Eric Jackson 226, Randall Archer 225, Lance Thompson 225, Bill Weekley 224, Bo Bodenski 222, Cecil McNew 221.

WOMEN: Peggy Marchant 220-268-660, Taylor Wilkinson 216-211-212-639, Heather McKenzie 208-204-601, Michelle Lunsford 215-202-592, LeRae Milburn 202-544, Judy Hanna-Bell 540, Marlana Pruitt 539, Senya Watkins 507.

SENIORS

MEN: Darwin Moore 183-206-202-591, Steve Miller 183-525, Russell Matzkanin 188-525, Bruce Dickens 200-509, Chet Faurholt 179-503, Ron Roberson 513, Bob Hammer 193, Al Erickson 172, Mike Servis 171, Paul Robbins 165.

WOMEN: Pauline Mulder 179-498, Jeanne Hammer 156.

ROXY JR./ADULT

JUNIORS: Branden Boatwright 235-246-670, Matt King 267-628, Bryson Wilkinson 201-207-571, Jeremiah Boatwright 214-551, Oliver Janes 160-187-140-487, Jimmy Barringer 105-121-312, Mat Madsen 555, Wyatt Anderson 187, Austin McFarland 177, Ezra Taylor 176, Olivia Phillips 158, Zuy Zimmerman 154, PJ Dodd 120.

ADULTS: Josh Havird 244-660, Lela Larkin 198-552, Andrew Anderson 202-159-481, Jake Donis 605, James Donis 224, Nikole Bennett 203, John Zimmerman 180, Virginia Barringer 178.

ROXY JR. TRIOS: Branden Boatwright 201-588, Jeremiah Boatwright 225-557, Austin McFarland 170-203-494, Theron Boatwright 163-137-416, Landon Dunlap 143-122-366, Violet Catlin 121-114-331, Dimitri Catlin 82-82-225, Logan Stephens 70-88-223, Adriana Hays 514, Cody Carlson 183, Olivia Phillips 171, Jacob Bruff 146, Jeremiah Boatwright 144, Quintin Stephens 93.

NO-TAP TRIOS

MEN: Bill Weekley 243-279-741, Cecil McNew 276-242-718, Josh Havird 245-254-715, Mitch Babcock 277-694, Rick Sachen 241-691, Shane Croft 254-662, Justin McMurrian 267, Joe Deaver 255, Darren Babcock 252, Art Ball 251, Johnny Prestage Jr. 240.

WOMEN: Peggy Marchant 234-275-224-733, Linda Augustin 242-671, Toni Williams 601.

LAVA LANES

Aug. 18

MEN: Don Woolard 258-728, Mike Henderson 235-680, Dan Bayless 276-672, Mat Harris 255-665, Nick Brickey 257-664, Les Franck 226-655, Joe Dauenhaver 227-653, Mark Bell 246-647, Shaun Whitehead 264-636, Adam Southard 225-621, Lee Evans 224-628, Dan Leedy 225-625, Jary Kapus 217-624, Jeff Pottruff 225-621, Tyler Hewitt 243-618, Bob Peterson 209-613, Toney White 216-609, Joe Alvord 235-606, Craig Skinner 224-604, Scott Anderson 214-604, Garrett Steely 214-602, John Counts 239-601, Jason McCleary 213-601, Dan Gibson 205-599, Justin James 236-596, Russ Kennedy 235-589.

WOMEN: Marilyn Wilson 233-634, April Rose 228-606, Jodi Bell 214-595, Tracy Skinner 194-548, Barb Henderson 200-540, Shawnna Meyer 199-537, Beth Stuart 185-521.

GOLF

HOLES-IN-ONE

Kerry Sierra, Eagle Point Golf Club, 87 yards, hole No. 15, 4-hybrid, Aug. 11. Sierra’s first perfect shot was witnessed by Joe Sierra, Mike Sierra and Darrell McGavran.

Dan Johnson, third ACE, hole No. 13, 154 yards, 4-hybrid, Aug. 12. The ace, which was Johnson’s third, was witnessed by Ralph Wallis, Mike O’Conrell.

OAK KNOLL GC

Men’s Club Championship

Aug. 18-19

CHAMPIONSHIP FLIGHT

GROSS: 1, Nick Krohn (won first playoff hole), 151; 2, Claude Akins, 151.

NET: 1, Mitch Barats, 136; 2, Mike Morrison, 148.

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Robert Medeck, 164; 2, John Harpster, 170.

NET: 1, Jim Hatton, 145; 2, John Maurer, 150.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Dan Tilden, 173; 2, Troy Brown, 189.

NET: 1, Ian Robinson, 137; 2, Bob Clark, 146.

K.P.: No. 4, Dickey, Maurer. No. 13, Harpster, Hatton.

LONG PUTT: No. 15, Richardson, Clark. No. 6, Dickey, Hatton.

Women’s 18 Hole Golf Association

Even Holes Only

Aug. 14

RESULTS: 1, Suzanne Lang; 2, Sonja Dedrick; 3, Sydney Embry.

FEWEST PUTTS: 1, Sonja Dedrick; 2T, Sydney Embry, Suzanne Lang; 4, Helene Archer.

STONE RIDGE GC

Church League

Week 20

Aug. 16

GROSS: 1, Talent Friends Church, 27; 2, First Presbyterian, 30; 3, Community Bible No. 1, 31; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 31; 5, St. Peter, 33; 6, Eagle Point, 34; 7, Community Bible No. 35; 8, Grace Lutheran Red, 45.

NET: 1, Gloria Dei, 18.75; 2, St. John No. 1, 18.75; 3, Hope Christian, 19.5; 4, Medford Adventist No. 1, 19.75; 5, Table Rock Fellowship No. 1, 19.75; 6, Lighthouse 20.75; 7, St. John No. 2, 21.75; 8, Grace Lutheran White, 28.

K.P.: No. 12, Tom Dover. No. 17, Mark Tewes.

Boise Cascade Tournament

Aug. 18

RESULTS: 1, Carlos Flores, Eljae Jaogali, Eloy Aguilar, Donny McCall; 2, Will Crowl, Jerrad Miller, Lefi Tausaga, Roger Hults; 3, Rex Thomas, Chris Thomas, Mike Miller, Gary Miller.

K.P.: Dakota Clayton.

LONG DRIVE: Luis Villa, Shauna Rosendaul.

Four-Man Team (Low Three) Format

Aug. 15

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, George Berry, Roger Courtney, John Robinson, 214; 2, Larry Lilze, Gary Highland, Chris Tooley, Harry Uhles, 221; 3, Ray Keasler, Dave Sayler, Guerin Fischer, Bob Lima, 245.

NET: 1, Jerry Carstens, Rod Rumrey, Mike Hickey, Ron Primasing, 188; 2, Lonnie Carter, Ed Olson, Roger Schnoes, Rick Tree, 190; 3, Steve Hills, Gary Wood, Larry Walker, John Watson, 191.

FLIGHT B

GROSS: 1, Dave Schmidt, Frank Medina, Glen Ringe, Dick Niedermeyerm 236; 2, Norm Renner, Bruce Irwin, Rick Drake, Dave Adams, 246; 3, Troy Reynolds, Ted Bibler, John Archer, Marty Balzarini, 250.

NET: 1, Bill Morse, Dave Morris, Rod Hammer, Mort Gossett, 183; 2, Gary Reed, Oliver Valencia, Don Gaeden, Allen Pankonin, 185; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 185.

K.P.: No. 7, Marty Balzarini, Gary Reed. No. 17, Oliver Valencia, Rick Drake.

EAGLE POINT GC

Four-Man, 8-Club, Best Ball Format

Aug. 20

FLIGHT A

GROSS: 1, Lemmerman, Hyer, Takemoto, Buehler, 63; 2, Berry, Hoffman, Wood, Reiter, 63.

NET: 1, Wolfe, Collins, Pearlstein, Schuh, 55; 2, Hussell, Rush, Hyden, Donnally, 56.

FLIGHT B

GROSS: 1, Hutchinson, Gifford, Speice, Milligan, 69; 2, Schmaltz, Hein, Halme, Degnan, 74.

NET: 1, Carbone, Taylor, Drewien, Anderson, 56; 2, Moore, Spillman, Gifford, Minder, 58.

FLIGHT C

GROSS: 1, Chance, Evans, G. Allen, 71; 2, Nallia, Endicott, Farkas, Freeman, 71.

NET: 1, Delk, Dinwiddie, Wagner, Huffman, 52; 2, Hagemann, Mayfield, Becker, B. Allen, 54.

K.P.: No. 3, Donnally, Speice. No. 8, Schuh, Kulesza. No. 13, Overmyer, Parks. No. 15, Doss, Carbone.

STEWART MEADOWS GC

Twilight League

Week 15

Four-Man, Two-Net Best Ball Format

RESULTS: 1, Bogey Brothers (Lee Speice, Fred Estabrook, Troy Boyd Jr., Troy Boyd Sr.), 55; 2, KOGAP (Ed Istel, Bill Martinez, Jim Douglas, Bob Noelle), 56; 3, Robin McBee Insurance (Ed Olson, Brad McBee, Dave Mooers, Larry Spotanski), 57; 4, Walkabout Brewing (Justin Beauchemin, Tom Shafer, Ron Neely, Ryan Bauman), 58; 5, Hack Attack (Mike Serrano, Kelly Green, Mike Dalton, Caleb Thoele), 59.

LTGA Wednesdays

Aug. 15

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Kathy Pauck, 44.

NET: 1, Sandy Hills, 35.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Lonna Engle, 50; 2, Carol Glud, 55.

NET: 1, Judy Brown, 35.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Mary Lima, 60.

NET: 1, Dana Didericksen, 42.

CLOSEST TO THE LINE: Marlene Greeny, Lonna Engle, Dana Didericksen.

K.P.: Lonna Engle.

FEWEST PUTTS: 1, Kathy Pauck, 16; 2T, Judy Brown, Dana Didericksen, 17.

CENTENNIAL GC

Stroke Play Format

Aug. 16

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Linda Johnson, 74; 2, Judy Laws, 88.

NET: 1, Mindy Ferris, 72; 2, Vicki Maddox, 73.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Suzanne Lang, 101; 2, Carol Bogedain, 101.

NET: 1, Karen Curtis, 69; 2, Linda Lockwood, 76.

K.P.: No. 4, Linda Johnson, Suzanne Lang. No. 14, Vicki Maddox, Linda Lockwood.

Share This Story