1004775418 SOU VB1.jpg
Southern Oregon University Volleyball players (left to right) Kadyn Jones, Makayla Hoyt, Natalie James and Kiley Barcroft with the celebration during the match against Walla Walla at Bob Riehm Arena on Thursday.(PHOTO BY: LARRY STAUTH JR)

Raider athletes gettin' the grades

ASHLAND -- Forty-six Southern Oregon University student-athletes from the Raiders' fall sports teams have earned Academic All-Cascade Conference status, CCC Commissioner Rob Cashell announced Tuesday.

To attain the distinction, one must have been enrolled at their current institution for at least one year and reached sophomore academic standing with a minimum institutional grade-point average of 3.2.

SOU's women's soccer team had 15 honorees, the volleyball team had 11, the men's soccer team 10, the men's cross country team six and the women's cross country team four. Below is a complete list:

Ahmon Afenegus (environmental science), men's soccer

Ryan Alexander (business), men's cross country

Brendan Allen (public accounting), men's soccer

Kiley Barcroft (pre-nursing), volleyball

Kayle Blackmore (communications), women's cross country

Hannah Bogatin (business), volleyball

Seth Campbell (environmental studies), men's cross country

Daisy Cervantes (psychology), women's soccer

Jamie Chelberg (biology), women's cross country

Elliott Cook (journalism), volleyball

Jared Delaney (biology), men's soccer

Nathan Edwards (environmental science), men's cross country

Lauren Fillipow (criminal justice), women's cross country

Gonzalo Garcia (business), men's soccer

Sarah Garoutte (criminology/psychology), women's soccer

Zac Hansen (environmental studies), men's soccer

Alex Harbert-Castro (business), men's cross country

Ruth Hegstad (English), women's soccer

Makayla Hoyt (environmental studies), volleyball

Natalie James (sociology), volleyball

Dani Johnson (business), volleyball

Kadyn Jones (biochemistry), volleyball

Cassandra Kohler (environmental science), women's soccer

Nila Lukens (biology), volleyball

Misty Martinez (health and P.E.), women's soccer

Paul Matyas (environmental science), men's soccer

Daniel McDevitt (outdoor adventure leadership), men's soccer

Deziree McKee (education), volleyball

Macaylea Mitchell (environmental science), women's soccer

Gabi Nevinger (pre-pharmacy), women's soccer

Noah Oberriter (pre-nursing), men's cross country

Shayla Potratz (communications), women's cross country

Taylor Ristvedt (environmental science), volleyball

Morghan Rohmann (pre-physical therapy), women's soccer

Emma Ryan (psychology), volleyball

Simone Schroder (pre-physical therapy), women's soccer

Jazmin Shaffer (business), women's soccer

Ben Stevens (health and P.E.), men's cross country

Makena Totushek (nursing), women's soccer

Jonas Verrinder (health and P.E.), men's soccer

Mia Volpatti (health and P.E.), women's soccer

Aislinn Waite (psychology), women's soccer

Emily Williman (business), women's soccer

Brionna Wood (biology), women's soccer

Wyatt Zabinski (biology), men's soccer

Daniel Zamores (pre-physical therapy), men's soccer

Share This Story