Local swimmers fare well at state

GRESHAM — St. Mary’s sophomore Jasper Zhu had an eventful final day at the Class 4A/3A/2A/1A swimming state championships to help lead the charge among the locals at Mt. Hood Aquatic Center on Saturday.

Zhu finished fifth in the boys 200-yard individual medley in 2 minutes, 5.76 seconds and swam the first leg of the Crusaders’ 200 medley relay, which placed fourth in 1:49.46 with the help of Chris Ball, Caleb Ringger and Victor Tu.

Fourth was a familiar placeholder for the locals as Cascade Christian senior Christian Scaglione finished fourth in the boys 50 freestyle with a time of 22.44 seconds, and St. Mary’s freshman Ivy Frisbee placed fourth in the girls 100 backstroke in 1:04.01.

Phoenix placed fifth in the boys 200 freestyle relay in 1:38.43 with Alec Shepherd, Devin Wenaus, Nathan Watt and Brent Flynn.

Shepherd was in line to have a bigger final day, but after tying for sixth place in Friday night’s preliminaries in the 100 free in 51.18, he lost a swim-off at the end of the day for the final spot in the six-lane finals. He set a personal record but came up seven-hundredths of a second behind Wyatt Perry of La Grande.

The top local team was the St. Mary's girls, who placed ninth.

Boys Basketball

HOSANNA CHRISTIAN 69, RV ADVENTIST 51: At Bend, Trevor Haugen poured in 29 points and added 13 rebounds but Rogue Valley Adventist couldn’t keep up with Hosanna Christian in the Mountain Valley League championship game at Summit High.

Nathaniel James added 12 points and three rebounds and Jared Cumbee had five assists for the Red Tail Hawks (20-6), who had their six-game winning streak snapped in settling for the league’s No. 2 seed.

Haugen and James were each named to the MVL all-tournament team.

Hosanna Christian (24-3) led 36-29 at halftime but pulled away in part to 11-for-27 shooting from 3-point range and 19 offensive rebounds.

Rogue Valley Adventist will play host to Adrian, the No. 3 seed from the High Desert League, at 6 p.m. Tuesday in a Class 1A play-in round contest. The winner advances to the 16-team state playoff bracket.

Skiing

SOUTHERN OREGON LEAGUE: At Mt. Ashland, Ashland’s Amelia Volk swept both runs for the girls and Crater’s Griffin Hokanson did likewise for the boys in the regular season-ending slalom races at Mt. Ashland.

Volk won in consistent times of 42.73 and 42.70 seconds, while Hokanson was similarly steady in posting winning times of 37.95 and 37.65.

Volk qualified for the girls slalom and giant slalom at state with Ashland teammates Kaylyn Kraft, Frida Graumann, Anais Graumann and Haylee DeBoer. Crater’s Gracen Hokanson also qualified for both state events, with South Medford advancing Ella Bloom in the slalom and Phoebe Larson in the giant slalom and Ashland’s Kiara Hills advancing as slalom alternate.

Qualifying for state in the boys slalom and giant slalom were Crater’s Griffin Hokanson, Ashland’s Curtis Hills, Chase Tiffany, Nate McLennan, Mic Zagorski and Harrison Romney (alternate in slalom), North Medford’s Tucker Houck, Tanner Houck and Taylor Schneider and St. Mary’s Hunter Holderman, Lucas HIll and John Beattie.

Crater’s Kaden Peterson and Ashland’s Dane Reynolds qualified in the slalom and Phoenix’s Bryce Kauffman qualified for state in the giant slalom, with Oliver Dorrel of Ashland serving as an alternate in that event.

The club sport state championships are March 2-3 at Mt. Hood.

Share This Story